Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Curzio Malaparte

Curzio Malaparte

Curzio Malaparte
Imiona i nazwiskoKurt Erich Suckert
Data i miejsce urodzenia 9 czerwca 1898
Prato
Data i miejsce śmierci 19 lipca 1957
Rzym
Narodowość Włoch
Dziedzina sztuki literatura
Ważne dziełaTechnika zamachu stanu
Kaputt

Curzio Malaparte właśc. Kurt Erich Suckert (ur. 9 czerwca 1898 r. w Prato , zm. 19 lipca 1957 r. w Rzymie ) – włoski pisarz, dziennikarz i dyplomata.

Spis treści

Życiorys

Jego matka była Włoszką z Lombardii , ojciec Niemcem . Podczas I wojny światowej służył w armii francuskiej. Karierę dziennikarską rozpoczął w 1918 r. Od 1925 r. publikował pod pseudonimem Malaparte (powstałym poprzez skojarzenie z Napoleonem Bonaparte )[1]. Pracował jako dyplomata. Na początku lat 20. był attaché kulturalnym w Warszawie .

W tym samym okresie związał się z ruchem faszystowskim , brał udział w marszu na Rzym . Był członkiem Narodowej Partii Faszystowskiej . Pozostawał jednak w ostrym sporze z Benito Mussolinim . W 1931 r., po publikacji antytotalitarnego pamfletu "Technika zamachu stanu", zerwał z tą partią i osiadł w Paryżu .

Po powrocie do Włoch w roku 1933 , został aresztowany, a następnie zesłany na wyspę Lipari . Podczas II wojny światowej był korespondentem wojennym na froncie wschodnim , przebywał w Polsce , Rumunii , Finlandii , na Ukrainie oraz Bałkanach . To wtedy powstało najbardziej znane jego dzieło – Kaputt.

Za serię nieprzychylnych dla Niemców artykułów Malaparte został odwołany z frontu, przez pewien czas przebywał w Finlandii, potem wrócił do Włoch. W latach 1943 - 1946 współpracował z amerykańskimi wojskami okupacyjnymi we Włoszech. Po wojnie interesował się komunizmem , zwłaszcza jego chińską wersją – maoizmem . Odbył nawet podróż po Chinach, która jednak musiał zakończyć przedwcześnie z powodu choroby. Jego dziennik z tej podróży pt. Io in Russia e in Cina ukazał się pośmiertnie w 1958 r.

Zmarł na raka .

Twórczość

Kaputt

Kaputt[2] to książka reportażowa, pisana w latach 1941 - 1943 , bezpośrednio pod wpływem działań wojennych oraz związanych z nimi zbrodni niemieckich. Książka szokuje okrucieństwem opisywanych w niej scen, jednak jeszcze bardziej wstrząsający jest brak reakcji ówczesnych sfer wyższych na doniesienia o zbrodniach. Wśród bohaterów książki znajdują się Hans Frank , Galleazo Ciano , Ante Pavelić , generałowie Wehrmachtu , bokser Max Schmeling oraz przedstawiciele śmietanki towarzyskiej Rzymu , Berlina i Sztokholmu .

Inne utwory

Poza Kaputt, najważniejszymi utworami Malapartego są: Technika zamachu stanu (Tecnica del colpo di Stato, pierwsze wydanie w Paryżu w 1931, polskie wydanie Zamach stanu) i Skóra (La Pelle, 1949 ) – powieść o powojennym Neapolu . Publikował też opowiadania (Szczęśliwy dzień, Sodoma i Gomora).

Przypisy

  1. Jest to jednocześnie gra słów; "Malaparte" znaczy dosłownie "zła część", "Bonaparte" - "dobra część". Sam Malaparte zwykł to komentować, że "dobra część" była już zajęta.
  2. C.Malaparte, Kaputt, przeł. B.Sieroszewska, Warszawa 1983.


Inne hasła zawierające informacje o "Curzio Malaparte":

Curzio Malaparte Curzio MalaparteImiona i nazwiskoKurt Erich SuckertData i miejsce urodzenia 9 czerwca 1898 Prato Data i miejsce śmierci 19 ...

19 lipca generał, polityk (ur. 1915 ) 1956 – Władysław Gdula , polski malarz (ur. 1880 ) 1957 – Curzio Malaparte , włoski pisarz, dziennikarz (ur. 1898 ) 1965 – Li Syng Man , koreański ...

9 czerwca niemiecki generał III Rzeszy , szef Sztabu Generalnego Wojsk Lądowych (zm. 1963 ) 1898 – Curzio Malaparte , włoski pisarz, dziennikarz (zm. 1957 ) 1908 – Felicjan Zygmunt Piątkowski , polski ...

Kategoria:Włoscy dyplomaci Ciano D Bernardo Dovizi da Bibbiena Bernardino Drovetti G Gian Matteo Giberti L Pio Laghi Liutprand z Cremony Lorenzo de' Medici Girolamo Lucchesini M Curzio Malaparte Mariano Accardo P Scipione Piattoli P cd. Pier della Vigna Fausto Pocar R Angelo Rotta S Carlo Sforza Achille Silvestrini W Wawrzyniec z ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Curzio Malaparte":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie