Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Circus Maximus

Circus Maximus

Na mapach: 41°53'09.26″N 12°29'08.53″E / 41.8859056, 12.4857028

Pozostałości Circus Maximus

Circus Maximus ( wł. Circo Massimo - cyrk największy) – najstarszy i największy cyrk starożytnego Rzymu . Był usytuowany pomiędzy wzgórzami Palatynu i Awentynu . Jego początki wiążą się z panowaniem Tarkwiniusza Starego . Od VI w. p.n.e. do IV w. cyrk wielokrotnie rozbudowywano i przebudowywano. W ostatecznym kształcie mieścił widownię na 250 000 osób i miał wymiary 544 x 129 m. Rozgrywano w nim przede wszystkim wyścigi rydwanów , ale nie tylko, np. Juliusz Cezar urządzał także polowania.

Najstarszą częścią cyrku są pozostałości fundamentów drewnianego budynku stajni (carceres), pochodzące z 329 p.n.e. Budynek został zastąpiony murowaną budowlą w 174 p.n.e. W tym samym roku na spinie ustawiono 7 jaj informujących o rozgrywanym podczas zawodów okrążeniu. Na polecenie Agryppy , w 33 p.n.e. na spinie ustawiono 7 figurek delfinów, a za czasów Nerona pośrodku spiny umieszczono fontannę w kształcie delfinów.

W 194 p.n.e. dobudowano miejsca na widowni przeznaczone dla senatorów . Za panowania Augusta dodano lożę dla cesarza (pulvinar) oraz ustawiono obelisk o wysokości 23,7 m przywieziony z Heliopolis (obelisk został przeniesiony w 1587 r. na polecenie papieża Sykstusa V na Plac del Popolo.) W 36 r. cyrk spłonął. Odbudowany został przez cesarza Klaudiusza . Po raz drugi zniszczony przez pożar w 64 r. został odbudowany na polecenie Nerona . Kolejny pożar miał miejsce za panowania Domicjana . Odbudowa została zakończona dopiero w 104 r. przez Trajana . W tym okresie budowla miała długość ok. 600 m i szerokość ok. 200 m. Podczas panowania Antoninusa Piusa miała miejsce katastrofa, w wyniku której część budowli zawaliła się. Po odbudowie dokonano kolejnych modyfikacji: Karakalla – poszerzył bramę, Aurelian – postawił na spinie świątynię słońca, Konstantyn Wielki – dodał dodatkowe portyki i ozdobił budynek złotymi kolumnami , Konstancjusz II ustawił na spinie obelisk o wysokości 32,5 m przywieziony z Teb (obelisk od 1587 r. stoi na Placu św. Jana na Lateranie ).

Ostatnie igrzyska w cyrku zostały rozegrane w 550 r.

Obecnie na powierzchni nie ma zachowanych pozostałości cyrku, tylko wyniesienie terenu nad gruzami dawnego cyrku ukazuje obszar, który zajmowały jego zabudowania.

Zobacz też: architektura starożytnego Rzymu .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Circus Maximus":

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Archont ...

Parlament Europejski ...

Charlie Chaplin ...

396 ...

Brachygrafia ...

Michel van Esbroeck ...

Megalesia 10 kwietnia , składały się początkowo z widowisk (ludi scaenici) i igrzysk w Circus Maximus , od 194 p.n.e. także ze spektakli teatralnych.Częścią kultu było składanie ...

Wojny włoskie ...

Pomrów wielki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Circus Maximus":

Strona bierna, Present Simple, Past Simple - część 1 (plansza 23) ...

022. Przegląd systematyczny bezżuchwowców i ryb (plansza 4) ...

Wycieczka do Londynu (plansza 22) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie