Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cosimo de' Medici

Cosimo de\' Medici

Kosma I Medyceusz

Urodzony27 września 1389
Florencja
Zmarł1 sierpnia 1464
Carregio

Cosimo di Giovanni de' Medici ( 27 września 1389 , Florencja1 sierpnia 1464 ) – pierwszy znaczący przedstawiciel rodu Medyceuszów , władca Florencji . Starszy syn Giovanni di Bicci de' Medici i Piccardy de Bueri.

Jego rodzina mieszkała w domu przy Piazza del Duomo, ojciec założył bank, który w 1410 roku był potężną instytucją. Kosma miał dwóch braci, Lorenza i Pierfrancesco, który urodził się w 1431 roku.

Cosmio de' Medici był u progu wyprawy odkrywczej. Jego bliski przyjaciel, Niccolo Niccoli , namawiał go, by przyłączył się do niego i razem wyruszyli na Wschód, ale ojciec Kosmy nie wydał na to zgody i syn zastosował się do woli rodzica.

Kosma był humanistą. Niezwykle interesował się kulturą oraz nauką i w dużym stopniu zawdzięczamy mu zainicjowanie renesansu. Chociaż sam nie podróżował, płacił innym, aby odzyskiwali z dalekich miejsc wszystko, co się dało odszukać.

Rodzina Medyceuszy miała wrogów. Między nimi a innymi wielkimi rodami Italii trwała rywalizacja. Rodzina Albizzich usiłowała zamordować Kosmę, a gdy to się nie udało, zdołała doprowadzić do jego uwięzienia w 1433 roku. Lecz w ciągu roku Kosma zdołał powrócić do Florencji i zdobył wielką władzę oraz wpływy. Przez kolejne trzydzieści lat był faktycznym, chociaż nie tytularnym, przywódcą Florencji. Jego władza opierała się na zapewnieniu, poprzez takie działania jak obniżanie podatków dla wybranych grup, prowadzenie prac publicznych czy mecenat, przewagi swoich zwolleników we władzach miejskich[1].

Po śmierci Cosimo di Giovanni de' Medici otrzymał tytuł Pater Patriae, co znaczy Ojciec Ojczyzny.

Był znany również jako: Kosma Starszy lub Cosimo Pater Patriae.

W 1416 ożenił się z Contessiną de Bardi (córką Giovaginanni, hrabiego Vernio , i Emilii Pannocchieschi). Para miała 2 dzieci:

Przypisy

  1. Józef Andrzej Gierowski : Historia Włoch. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1986, s. 165. . 


Poprzednik
brak
Władca Florencji
1434 - 1464
Następca
Piero I

Na kartach historii zasłynął jako twórca potęgi rodu Medyceuszów.


Inne hasła zawierające informacje o "Cosimo de' Medici":

Wystąpił problem z bazą danych. Spróbuj ponownie poprzez naciśnięcie przycisku "Odśwież".

Przepraszamy za powstały problem.