Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Fabryka braci Briggs

Fabryka braci Briggs

Na mapach: 52°19'17″N 21°06'25″E / 52.32139, 21.10694


Fabryka braci Briggs
Fabryka z jednego z okien pałacyku
Komin fabryki

Fabryka braci Briggs to fabrykaprzędzalnia wełny założona w miejscowości Marki pod Warszawą w końcu XIX wieku przez pochodzących z Anglii przedsiębiorców – braci Briggs.

W roku 1883 tereny należące wcześniej do spółki udziałowej pod nazwą "Folwark i cegielnia wójtostwa Marki" zakupili pochodzący z przemysłowego miasta Bradford angielscy przedsiębiorcy – bracia Edward, Alfred i John Briggs i już w marcu rozpoczyna się budowa wielkiej fabryki.

W roku 1884 grupa przedsiębiorców angielskich działając pod firmą "Briggs, Posselt i spółka" uruchomiła w Markach jedną z największych i najnowocześniejszych wówczas przędzalni wełny w Europie Środkowo-Wschodniej , produkującą głównie na rynek rosyjski , który po 1850 stał się dostępny także dla produktów z Królestwa Kongresowego (napływ taniej siły roboczej możliwy był dzięki uwłaszczeniu chłopów w 1864 ). Już na początku istnienia firmy wycofał się Ernest Posselt i firma zmienia nazwę na "E. Briggs, Bros & Co".

Wyrabiano tu przędzę czesankową i przędzę wełnianą farbowaną i była to jedna z pierwszych fabryk w Królestwie posiadających oświetlenie elektryczne ( 1893 ).

Bracia Briggs zbudowali także w Markach m.in. osiedle robotnicze oraz budynek szkoły elementarnej – obecnie będący siedzibą Mareckiego Ośrodka Kultury. Uruchomienie w roku 1897 linii kolei konnych łączących Targówek z Pustelnikiem , przekształconej w 1899 w trakcję parową i przedłużonej do Radzymina przyczyniło się do dalszego rozwoju miejscowości. Marecka Kolejka Dojazdowa przestała funkcjonować w 1974 .

W roku 1904 poświęcono zbudowany w stylu neogotyckim kościół pod wezwaniem św. Izydora Oracza , który przejął funkcje służącego wcześniej mieszkańcom drewnianego kościółka w Grodzisku , zbudowany także dzięki wkładowi braci Briggsów. Przed I wojną światową przędzalnia dysponowała jedną z najnowocześniejszych na Mazowszu elektrowni o mocy 1565 kW, wytwarzającej prąd trójfazowy o napięciu 220 i 500 V.

W 1911 po śmierci starszych braci właścicielem zostaje Alfred Briggs, który umiera w 1925 . W tym czasie pozycja fabryki na rynku była już zdecydowanie gorsza niż w na początku jej funkcjonowania.

W 1945 zakłady przeszły na rzecz Skarbu Państwa i już w 1950 rozebrano bocznicę kolejową do fabryki. Obecnie w budynkach pofabrycznych mieszczą się magazyny.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Fabryka braci Briggs":

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Tampere ...

Kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego w Kownie ...

1972 ...

Klasztor w Pożajściu ...

Wittenberga ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Maciej Słomczyński ...

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Fabryka braci Briggs":

206 Kultura, nauka i sztuka okresu międzywojennego (plansza 3) ...

114 b Europa Środkowowschodnia w XVI w. (plansza 9) ...

016b. Polska Piastów (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie