Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cmentarz żydowski w Legnicy

Cmentarz żydowski w Legnicy

Na mapach: 51°12'41.04″N 16°11'00.85″E / 51.2114, 16.1835694 Cmentarz żydowski w Legnicynekropolia wyznawców judaizmu w Legnicy przy ul. Wrocławskiej.

Historia

Bożnica na Cmentarzu żydowskim w Legnicy

Cmentarz został założony w 1826 roku na terenie nad Kaczawą , przylegającym dziś do kościoła pw. św. Jacka (plac Papieża Wojtyły). Ponieważ teren był podmokły, wszystkie nagrobki z dotychczasowego kirkutu w 1837 roku przeniesiono w nowe miejsce, na ul. Wrocławską, na miejsce obok uruchomionego w 1822 r. cmentarza komunalnego , ograniczonego od zachodu ul. Cmentarną (do 1945 r. Inferburger Str.), od południa ul. Wrocławską (do 1945 r. Neue Breslauer Str.), a od wschodu i północy kwaterami komunalnymi. W 1974 r. wzdłuż wschodniej krawędzi cmentarza po terenach dawnej alei między cmentarzami poprowadzona została ulica Pamiątkowa, późniejsza Pątnowska.

Nowy cmentarz zajmował powierzchnię 1,02 ha. W 1877 roku powstał na jego terenie utrzymany w stylu neoromańskim dom przedpogrzebowy z bożnicą , wzniesiony przez rabina Moritza Landsberga, później pochowanego tutaj. W latach 1926 - 1938 kwatery wyznawców religii mojżeszowej istniały także na cmentarzu komunalnym.

W trakcie II wojny światowej cmentarz nie uległ zniszczeniu i przetrwał ją w dobrym stanie. Jest jednym z nielicznych i najlepiej na Dolnym Śląsku zachowanych zabytków tego typu. Najstarsze macewy i grobowce pochodzą z lat 1835 - 1838 . Zwracają uwagę usytuowane wzdłuż głównej alei groby członków kahału oraz bożnica . Nekropolia jest użytkowana przez gminę żydowską do dnia dzisiejszego, jednakże ze względu na jej małą liczebność grobów współczesnych jest tu niewiele.

Literatura

  • Sadurska I. Legnica - przewodnik po mieście, Legnica 1997,
  • Kalski W. Liegnitz znaczy Legnica, Legnica 1997,
  • Gumiński T. Legnica i okolice. Przewodnik., Legnica-Wrocław 2001,

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Cmentarz żydowski w Legnicy":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Dzień Zaduszny ...

Cmentarz Pietraszuński w Kownie ...

Tampere ...

Brno ...

Meczet w Kownie ...

Stanisław Konarski ...

Hector Berlioz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cmentarz żydowski w Legnicy":

202. Historia geologiczna i budowa Polski. Rozmieszczenie zasobów mineralnych (plansza 11) ...

108 Życie religijne w okresie nowożytnym (plansza 2) ...

219 Oświata, nauka, kultura i sport w II Rzeczypospolitej (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie