Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cmentarz na Miłostowie

Cmentarz na Miłostowie

Na mapach: 52°25'13.75″N 16°59'53.88″E / 52.4204861, 16.9983

Cmentarz na Miłostowie

Zakład kremacji w Forcie IIIa
Miejsce Poznań
  Polska
Adres Miłostowo
Data otwarcia 1943

Cmentarz Komunalny nr 1 na Miłostowie w Poznaniu znajduje się we wschodniej części miasta, w dzielnicy Nowe Miasto , niedaleko przecięcia dróg krajowych 92 oraz 5 , między ulicami Warszawską i Gnieźnieńską.

Cmentarz znajduje się w rozwidleniu torów kolejowych w kierunku Warszawy i Gniezna/Inowrocławia. Położony na terenach wydmowych, leśnych i pofortecznych ( Fort IIIa - Sułkowskiego - d. Prittwitz ), zajmuje powierzchnię 98,69 ha, pochowano na nim ponad 81 tysięcy osób. Został otwarty w 1943 r. i celowo był zlokalizowany przez władze okupacyjne z dala od połączeń komunikacyjnych. Znajdują się na nim kwatery żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich z czasów II wojny światowej , Żydów pomordowanych w czasie okupacji i macewy odzyskane ze zlikwidowanego podczas wojny cmentarza żydowskiego przy ul. Głogowskiej, szereg grobów przeniesionych po wojnie z likwidowanych nekropolii poznańskich, m.in. położonych w centrum miasta, a także kwatery ewangelicka i prawosławna. W 1993 r. w dawnym forcie uruchomiono nowoczesny zakład kremacji a w sąsiedztwie pierwsze w Polsce pole urnowe .

Pośród roślinności przeważa sosna , brzoza , topola , olcha i krzewy, w znacznej mierze posadzone w latach 40. XX w. dla umocnienia wydm .

Spis treści

Znane i zasłużone osoby pochowane na Miłostowie

Galeria

Bibliografia

  • Helena Szafran, Miasto Poznań i okolica, Poznań, PTPN, 1959 (seria "Wielkopolska w Oczach Przyrodnika", nr 3)
  • Poznań od A do Z. Leksykon krajoznawczy, pod red. Włodzimierza Łęckiego i Piotra Maluśkiewicza, Poznań, Wydaw. Kurpisz, 1998,
  • Jerzy Domasłowski, Kościół Ewangelicko-Augsburski w Poznaniu i w Zachodniej Wielkopolsce w latach 1919-2005, Poznań, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu, 2005, (dot. kwatery ewangelickiej)
  • Twierdza Poznań. O fortyfikacjach miasta Poznania w XIX i XX wieku, Jacek Biesiadka [i in.], Poznań, Wydaw. Rawelin, 2006, (dot. obiektów pofortecznych)

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Cmentarz na Miłostowie":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Dzień Zaduszny ...

Cmentarz Pietraszuński w Kownie ...

Tampere ...

Meczet w Kownie ...

Stanisław Konarski ...

Hector Berlioz ...

Rezurekcja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cmentarz na Miłostowie":

Sekretny obrzęd, ludowa moralność i przestrogi gości z zaświatów - czyli tematyka ˝Dziadów cz. II˝ A. Mickiewicza (plansza 5) ...

Charakterystyka wybranych krajów Europejskich – Europa Wschodnia (plansza 15) ...

164. Oazy (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie