Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cmentarz Mater Dolorosa

Cmentarz Mater Dolorosa

Grobowiec Rodziny Paikertów
Grobowiec Rodziny Novotnych
Grobowiec z XIX wieku
Grobowiec Rodziny Urbańczyków

Cmentarz Mater Dolorosa − położony jest w Bytomiu przy ulicy Piekarskiej 71. Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków dnia 26 XI 1987 (nr rej.: A/1354/87)[1].

Spis treści

Historia

Początki bytomskiego cmentarza parafialnego sięgają XVII w. Dzięki przemysłowi, w drugiej połowie XIX w. , miasto gwałtownie się rozwijało. Około 1800 r. istniał, oprócz kościoła parafialnego, kościół przy klasztorze franciszkanów. Na cmentarzu, który był tuż za murami miejskimi powoli zaczęło brakować miejsca. Rozpoczęły się starania o utworzenie nowej parafii i budowę kościoła.Wyznaczono teren, na którym cmentarz miał się rozciągać (między dzisiejszymi ulicami Kraszewskiego i Piekarską) i rozpoczęło się kupowanie działek. W 1866 r. poświęcono ziemię pod cmentarz. Ostatecznie powstały dwa cmentarze − w 1868 r. Mater Dolorosa I przy ul. Piekarskiej 71 i w 1886 r. Mater Dolorosa II przy ul. Piekarskiej 75.

Cmentarz "Mater Dolorosa" posiada neogotycką kaplicą cmentarną z 1882 r. według projektu H. Heera.

Cmentarz Mater Dolorosa jest najważniejszą nekropolią Bytomia , zarówno od strony historycznej jak i zabytkowej. Oprócz cmentarza, który został wpisany na listę zabytków, wpisano również poszczególne grobowce , kaplice cmentarne o bardzo wysokich walorach architektonicznych. Aleje cmentarne mogą poszczycić się starodrzewiem. Cenne jest nawet ogrodzenie cmentarza. Administratorem cmentarza jest parafia pod wezwaniem świętej Trójcy.

Stan dzisiejszy cmentarza (2006)

Cmentarz Mater Dolorosa jest zaniedbany. Po deszczu boczne alejki robią się błotniste, zabytkowe grobowce i pomniki są poniszczone, pod pomnikami leżą śmieci. Towarzystwo Miłośników Bytomia wspólnie z redakcją "Życia Bytomskiego" zainicjowało w 2000 r. zbiórkę środków finansowych na odnowienie zabytków znajdujących się na bytomskim cmentarzu Mater Dolorosa. Zostało uruchomione konto, na które można wpłacać pieniądze na rzecz ratowania zabytków nekropolii , organizowane są kwesty. I dzięki tym działaniom udało się odnowić kilka grobowców.

Słynne nazwiska Mater Dolorosa

  • Edward Józef Szymkowiak (ur. 13 marca 1932 w Dąbrówce Małej, zm. 28 stycznia 1990 w Bytomiu), polski piłkarz występujący na pozycji bramkarza, reprezentant Polski, olimpijczyk.
  • Józef Szafranek ( 18071874 ) − proboszcz kościoła Najświętszej Marii Panny w Bytomiu
  • Paul Jackisch ( 18251913 ) − najsłynniejszy bytomski architekt
  • Jan Ligoń ( 18511917 ) − pisarz ludowy i działacz kulturalny
  • Ernst Oderski ( 18801941 ) − właściciel znanej kawiarni i cukierni na Rynku. Była to pierwsza cukiernia w mieście, w której wyrabiano specjalne słodycze dla diabetyków
  • Norbert Bonczyk ( 18371893 ) − ksiądz katolicki, poeta, autor artykułów do Zwiastuna Górnośląskiego, działacz na rzecz polskości Śląska i orędownik czystości mowy polskiej na Śląsku. Wieloletni współpracownik księdza Józefa Szafranka.
  • Georg Brüning ( 18511932 ) − burmistrz Bytomia w latach 18821919
  • Tomasz Cieplik ( 18611925 ) − nauczyciel muzyki, organista, wraz z Michałem Wolskim podczas Powstań Śląskich i Plebiscytu organizował koncerty przybywających na Śląsk polskich artystów.

Do najpiękniejszych fragmentów cmentarza należy aleja przy zachodnim murze, przy której znajdują się XIX − wieczne kaplice grobowe i nagrobki znanych rodzin bytomskich.

Przypisy

  1. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków: Rejestr zabytków w Bytomiu ( pol. ). [dostęp 10 sierpnia 2010].

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Cmentarz Mater Dolorosa":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Dzień Zaduszny ...

Cmentarz Pietraszuński w Kownie ...

Tampere ...

Meczet w Kownie ...

Stanisław Konarski ...

Hector Berlioz ...

Rezurekcja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cmentarz Mater Dolorosa":

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 10) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 15) ...

Sekretny obrzęd, ludowa moralność i przestrogi gości z zaświatów - czyli tematyka ˝Dziadów cz. II˝ A. Mickiewicza (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie