Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

proces krzepnięcia krwi

proces krzepnięcia krwi - wynaczyniona krew człowieka po 3-4 minutach zaczyna krzepnąć i po 5-6 minutach zamienia się w galaretowy skrzep, przybierający kształt naczynia, w którym odbywa się krzepnięcie. Krzepniecie krwi polega na przemianie rozpuszczonego w krwi białka – fibrynogenu w postać nierozpuszczalną – fibryną czyli włóknik. Przy krzepnięciu włóknik wytrąca się w postać cienkich, splatanych ze sobą nici, które obejmują elementy upostaciowione, wskutek czego skrzep ma barwę czerwoną.
Mechanizm krzepnięcia krwi jest bardzo złożony. Istota jego polega na szeregu kaskadowych reakcji w których bierze udział co najmniej 30 różnych substancji. Jednak upraszczając można wyróżnić trzy główne etapy:

  • pierwszy polega na powstaniu substancji, zwanej aktywatorem protrombiny, w odpowiedzi na przerwane naczynia lub zmiany w samej krwi,
  • w drugim etapie aktywator protrombiny katalizuje przemianę protrombiny na trombinę
  • w trzecim trombina działa jako enzym zamieniający fibrynogen na fibrynę czyli włóknik.

Ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi odgrywają także płytki krwi. Zawierają one fosfolipidy, które są niezbędnym składnikiem protrombiny, a także pewne inne składniki zwiększające zdolność agregacji i adhezji płytek. Przyczyniają się one do powstania czopu, który może zahamować krwawienie przez zatkanie przerwanej ciągłości naczynia. Jeżeli krzepnięcie krwi w miejscu przerwania ciągłości naczynia jest reakcją korzystną, chroniącą ustrój przed wykrwawieniem, to powstanie skrzepu wewnątrz naczynia jest zjawiskiem patologicznym, wysoce niebezpiecznym, prowadzącym niekiedy do groźnych do życia następstw. Zatkanie przez zakrzep tętnicy prowadzi do martwicy obszaru przez tę tętnicę zaopatrywanego, co nazywamy zawałem.


Inne hasła zawierające informacje o "proces krzepnięcia krwi":

Biegun północny ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Albumina ...

1972 ...

Globuliny ...

Białka złożone ...

Kwas fosforowy ...

Wskaźnik ...


Inne lekcje zawierające informacje o "proces krzepnięcia krwi":

21 Alkohol i inne używki. Kolizje i wypadki (plansza 3) ...

21 Alkohol i inne używki. Kolizje i wypadki (plansza 4) ...

21 Alkohol i inne używki. Kolizje i wypadki (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie