Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Piechowice

Piechowice

Piechowice
Herb
Flaga
Herb Piechowic Flaga Piechowic
Województwo dolnośląskie
Powiat jeleniogórski
Gmina
• rodzaj
Piechowice
miejska
ZałożonoXIII-XIV w.
Prawa miejskie 1967
Burmistrz Zofia Grabias-Baranowska
Powierzchnia 43,21 km²
Wysokość360-480 m n.p.m.
Ludność (2008)
•  liczba
•  gęstość

6 496
150,3 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 75
Kod pocztowy 58-573
Tablice rejestracyjne DJE
Położenie na mapie Polski

Piechowice
50°51'20″N 15°37'08″E / 50.85556, 15.61889 Na mapach: 50°51'20″N 15°37'08″E / 50.85556, 15.61889
TERC
( TERYT )
5020106031
Miasta partnerskie Úpice (Czechy)
Urząd miejski
ul. Żymierskiego 49
58-573 Piechowice
Strona internetowa miasta

Piechowice (do 1945 r. niem. Petersdorf) to gmina miejska w województwie dolnośląskim , w powiecie jeleniogórskim .

W latach 1945-54 siedziba wiejskiej gminy Piechowice . W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa jeleniogórskiego .

Miejscowość leży nad Kamienną , niewielką rzeką dorzecza Odry , dopływem Bobru oraz uchodzącym doń w Piechowicach dopływem Małą Kamienną .

Założone na przełomie XIII i XIV wieku, prawa miejskie uzyskało dopiero w 1967 r.(przy czym sąsiednie wsie jako osiedla znalazły się w obrębie nowopowstałego miasta). Geneza miasta wiąże się z Hansem Paterem, który zbudował młyn na terenie dzisiejszych Piechowic na początku XIV w.- stąd też nasiębierne koło młyńskie we współczesnym herbie miasta. Późniejsze wieki przyniosły rozwój tradycji szklarskich, podobnie jak w sąsiedniej Szklarskiej Porębie . Nowoczesny przemysł pojawił się w Piechowicach w XX w., co wynika z doprowadzenia kolei (w grudniu 1891 r., przedłużona do Szklarskiej Poręby i Korzenova w czerwcu 1902 r.) i budowy zakładów. Z uwagi na brak działań wojennych w czasie II wojny światowej przeniesiono do Piechowic produkcję z niektórych zakładów Berlina . Pozostały z tego okresu instalacje obronne (np. bunkry w Cichej Dolinie - obecnie znane w Polsce siedlisko nietoperzy).

Do Piechowic należą części miejscowości (niektóre mają status osiedla): Górzyniec , Michałowice , Pakoszów , Piastów . W latach 1976 - 1997 dzielnicą Piechowic był także Jagniątków , przyłączone 1 stycznia 1998 r. do graniczącej z nim Jeleniej Góry . Miasto położone jest na wysokości 360-480 m n.p.m., a granica administracyjna sięga aż do wysokości 1509 m n.p.m., gdzie znajduje się drugi co do wielkości szczyt Karkonoszy - Wielki Szyszak . Gmina graniczy z gminami: Jelenia Góra , Stara Kamienica , Szklarska Poręba oraz z Republiką Czeską (przez szczyty Karkonoszy).

Według danych z 31 grudnia 2008 miasto liczyło 6 496 mieszkańców. Piechowice do niedawna miały charakter przemysłowo-wypoczynkowy, obecnie rozwijane są usługi i funkcje rekreacyjne – kierowane głównie do turystów.

Spis treści

Nazwy historyczne

  • Petirsdorf - 1305 rok
  • Petersdorff - 1550 rok
  • Pettersdorff - 1687 rok
  • Pettersdorf - 1727 rok
  • Petersdorf - 1747 rok
  • Pitschdorf, Petersdorf - 1845 rok
  • Piotrowice - 1945 rok
  • Piechowice - 1946 rok

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2002[1] Piechowice ma obszar 43,22 km², w tym:

Miasto stanowi 6,89% powierzchni powiatu.

Demografia

Dane z 31 grudnia 2007 [2]:

OpisOgółemKobietyMężczyźni
jednostkaosób %osób %osób %
populacja6 5261003 42352,453 10347,55
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
151,079,271,8

Komunikacja

Piechowice leżą na trasie drogi krajowej nr 3 , która przebiega na odcinku Świnoujście - Jakuszyce oraz stanowi polską część międzynarodowej trasy E65 z Malmö do Chania . Od drogi krajowej nr 3 odchodzi droga wojewódzka nr 366 z Piechowic do Kowar, stanowiąca zarazem główną ulicę miasta (ul. Żymierskiego). Miasto jest skomunikowane z Jelenią Górą (pociągi, autobusy PKS i MZK) i Szklarską Porębą. Na uwagę zasługuje droga do Michałowic, prowadząca przez serpentyny i malowniczy tunel wykuty w skale.

Oświata i sport

W mieście działają 2 przedszkola, szkoła podstawowa, gimnazjum i zespół szkół ponadgimnazjalnych (zawodówka, technikum i liceum). Po ukończeniu gimnazjum absolwenci wybierają zwykle szkoły w Jeleniej Górze. Piechowicki sport to przede wszystkim Klub Sportowy Lechia Piechowice. Klub dzieli się na sekcję rowerową i piłkarską, dysponuje stadionem. Prezesem zarządu jest Jacek Kamiński, a wiceprezesem Daniel Potkański. Do klubu należy Marek Galiński - wielokrotny mistrz Polski w kolarstwie górskim i czterokrotny olimpijczyk (w 2008 r. w polskiej reprezentacji na igrzyskach w Pekinie). Z uwagi na dużą ilość górskich tras rowerowych Piechowice są obecnie promowane jako "Kraina rowerów".

Kultura

Artystyczną wizytówką miasta jest położone w Karkonoszach osiedle Michałowice, w którym funkcjonują: galeria sztuki Pawła Trybalskiego (malarstwo surrealistyczne i metaforyczne) oraz Teatr Nasz i Teatr Cinema. Oba teatry mają charakter niepubliczny, Teatr Nasz specjalizuje się w kabarecie i regularnie wystawia spektakle dla mieszkańców i turystów, a Teatr Cinema interesuje się eksperymentami artystycznymi, uczestnicząc zarazem w krajowych i zagranicznych festiwalach. Funkcje kulturalne pełni również Piechowicki Ośrodek Kultury. Coroczną imprezą kulturalną miasta jest "Kryształowy weekend", podczas którego prezentują się m.in. wytwórcy kryształów i grawerzy.

Turystyka

Piechowice urokliwie położone pod szczytami Karkonoszy są odpowiednim miejscem do uprawiania turystyki przez cały rok. Na terenie gminy przebiega wiele szlaków turystycznych PTTK i ścieżek rowerowych. W granicach miasta znajduje się Wodospad Szklarki oraz Śnieżne Kotły . W centralnej części miasta przy ul. Żymierskiego rośnie 700-letni cis objęty ochroną jako pomnik przyrody. Na pograniczu miasta znajduje się także Rezerwat przyrody Krokusy w Górzyńcu utworzony w 1962 roku w celu zachowania dla potrzeb nauki i dydaktyki, prawdopodobnie naturalnego stanowiska szafrana (Crocus L.) - znanego już w roku 1811. Rezerwat ten ma bardzo duże znaczenie w krajowym systemie ochrony przyrody. Chroni izolowane, jedyne poza Tatrami i ich przedpolem, stanowisko tego gatunku w Polsce. Na terenie miasta warto zobaczyć zabytki: kościół w Piastowie z XIV w., założenie pałacowe w Pakoszowie z XVIII w. (obecnie w remoncie) oraz ośrodek wypoczynkowy Uroczysko w Michałowicach - dawne sanatorium Luftwaffe.

Władze miasta

Funkcję burmistrza od 2006 r. pełni Zofia Grabias-Baranowska. Zastępcą burmistrza jest Krzyszof Raczek, a sekretarzem miasta Miłosz Kamiński. Rada Miasta liczy 15 radnych, przewodniczącą jest Halina Wieczorek, a wiceprzewodniczącym Daniel Potkański.

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Piechowice":

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...

Kowary ...

Jagniątków ...

Wodospad Szklarki ...

Kamienna (dopływ Bobru) ...

Śnieżne Kotły ...

Specjalna strefa ekonomiczna ...

Droga krajowa nr 3 ...

Szklarska Poręba ...

Województwo dolnośląskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Piechowice":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie