Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cięcie cesarskie

Cięcie cesarskie

Cięcie cesarskie

Cięcie cesarskie (potocznie zwane cesarką) – zabieg chirurgiczny , polegający na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i wyjęciu dziecka . Zazwyczaj wykonuje się go, gdy naturalny poród jest niemożliwy. Gdy zabieg jest planowany, przeprowadza się go w znieczuleniu ( zewnątrzoponowo lub podpajęczynówkowo ). Jeśli zabieg wykonuje się w trybie ostrym (nie planowo), najczęściej znieczula się ogólnie ( narkoza ).

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odsetek ciąż rozwiązywanych przez cięcie cesarskie w żadnym kraju nie powinien przekraczać 15%. W 2006 roku w USA wyniósł on 31,1%[1].

Spis treści

Wskazania

Wskazania do cięcia cesarskiego stanowią przedmiot dużych kontrowersji w piśmiennictwie medycznym. Wg rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wskazania do cięcia są następujące[2]:

  • Wskazania położnicze:
  • Wskazania pozapołożnicze:
    • choroby sercowo-naczyniowe powodujące III i IV stopień niewydolności krążenia w skali NYHA
    • choroby płuc przebiegające z ograniczeniem pojemności życiowej
    • zaawansowane retinopatie
    • odwarstwienie siatkówki
    • patologie położnicze w obrębie miednicy, patologie kręgosłupa uniemożliwiające poród drogami natury
    • wskazania neurologiczne
    • wskazania psychiatryczne ( tokofobia )

Historia

Nazwa operacji – cięcie cesarskie – wiąże się jeszcze ze starożytnym Rzymem , gdzie prawo zakazywało pogrzebania ciężarnej kobiety bez wyciągnięcia z jej łona płodu. Nazwa ta wywodzi się przypuszczalnie od słowa caesar lub caeson, co można by przetłumaczyć na polski jako "wyprutek" ( łac . cedere = ciąć, pruć)[]. Niektóre źródła podają jakoby w ten sposób miał przyjść na świat Juliusz Cezar , ok. 102 p.n.e. Przeczy temu fakt, że matka Cezara zmarła w 54 p.n.e. czyli 10 lat przed śmiercią syna. W starożytnym Rzymie cesarskie cięcie wykonywano jedynie na zmarłych kobietach w ciąży i było to usankcjonowane prawem (lex regia Numy Pompiliusza ).

W ten sposób przyszli na świat m. in. w starożytności : Publius Cornelius Scipio (Afrykański) , Manius Manilius – konsul i wódz rzymski, zdobywca Kartaginy , w średniowieczu : Andrea DoriaDoża Genui , admirał i kondotier ; Ulryk Wirtemberski ; Grzegorz IVpapież ; Edward VIkról angielski , syn Henryka VIII i Joanny Seymour. Przypuszcza się, że Joanna Seymour była pierwszą kobietą, u której wykonano cesarskie cięcie za życia, choć tuż przed śmiercią (1537).

Autentyczny opis urodzenia żywego dziecka datuje się na 508 r. p.n.e. Wg innych, niezbyt pewnych źródeł pierwsze udane cięcie cesarskie na żywej kobiecie w 1500 roku wiąże się z osobą szwajcarskiego trzebiciela świń Jakuba Nufera z kantonu Thurgau , który wydobył żywy płód z łona swojej żony, która zmarła w parę tygodni po zabiegu. Z przeprowadzonego zabiegu cesarskiego cięcia dnia 22 kwietnia 1622 w Wittenberdze zachował się szczegółowy protokół, z którego wynika, że chirurg Jeremias Trautmann przeprowadził go u Orszuli Opitz. Było to pierwsze cesarskie cięcie, ratujące życie zarówno dziecka jak i matki.

Dopiero zdobycze nowożytnej medycyny (aseptyka, nowoczesna technika chirurgiczna, anestezjologia i leki bakteriostatyczne) pozwoliły na szersze zastosowanie cesarskiego cięcia w przypadkach, które dawniej często kończyły się śmiercią płodu i niekiedy również matki.

Autorem pierwszej nowoczesnej techniki wykonywania cięcia cesarskiego był włoski położnik Eduardo Porro (1842–1902). Opracowana przez niego metoda polegała na jednoczesnym nadszyjkowym wycięciu macicy z wszyciem kikuta szyjki w powłoki jamy brzusznej co ograniczało możliwość rozwoju infekcji. Cięcie cesarskie przed wprowadzeniem metody Porro niemal w 100% wiązało się ze śmiercią rodzącej. Śmiertelność przy metodzie Porro wynosiła blisko 60% co w tamtych czasach było przełomem.

Przypisy

  1. Rubin R. " Answers prove elusive as C-section rate rises ". usatoday.com 7-1-2008
  2. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego: Cięcie cesarskie: rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

Linki zewnętrzne

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Cięcie cesarskie":

Mieszko II Lambert ...

Zamek Chojnik ...

Układ scalony ...

1870 ...

Bitwa pod Wiedniem (1683) ...

Doły Jasielsko-Sanockie ...

Wirus zespołu nabytego braku odporności ...

Werona ...

Trewir ...

Spira ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cięcie cesarskie":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 2) ...

107 Wojna trzydziestoletnia (plansza 8) ...

016. Republika, cesarstwo i przemiany ustrojowe państwa rzymskiego (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie