Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Chłopcy z Placu Broni (powieść)

Chłopcy z Placu Broni (powieść)

Skrzyżowanie Pál i Mária utca - w miejscu zaznaczonego domu istniał Plac

Chłopcy z Placu Broni ( węg. A Pál utcai fiúk ) – książka autorstwa Ferenca Molnára , która ukazała się w 1906 r. jako A Pál utcai fiúk ( węg. , dosł. Chłopcy z ulicy Pawła, przyległej do Placu).

Spis treści

Informacje ogólne

Książka została przełożona na język polski z przekładu niemieckiego w 1919 r. przez Janinę Mortkowiczową . Od tego czasu do zniesienia cenzury w 1989 r. i opublikowania przekładu Tadeusza Olszańskiego ukazało się po polsku 20 wydań tej powieści.

Chłopcy z Placu Broni do dziś w polskich szkołach pozostają lekturą.

Jest to książka należąca do klasyki literatury dla dzieci i młodzieży . Została przetłumaczona na wiele języków, była także podstawą kilku ekranizacji i adaptacji scenicznych. Najbardziej znaną adaptacją filmową jest koprodukcja węgiersko-amerykańska z 1969 r.

Fabuła

Akcja powieści dzieje się wiosną 1889 roku w Budapeszcie [1]. Głównym bohaterem książki jest Erno Nemeczek, najmniejszy i najmniej poważany członek grupy Chłopców z Placu Broni. Grupa ta prowadzi wojny z grupą Czerwone Koszule (w pierwszej wersji polskiego tłumaczenia nazwa grupy, wywodząca się od nazwy uczestników wyprawy Giuseppe Garibaldiego na Sycylię , brzmiała błędnie Czerwonoskórzy). Członkowie Czerwonych Koszul - Feri Acz, Sebenicz, bracia Pastorowie, Wendauer i inni - chcą zdobyć Plac Broni, aby tam grać w palanta. Dowódca Chłopców z Placu Broni, Janosz Boka, nie chce na to pozwolić, więc Czerwone Koszule chcą zdobyć plac siłą.

Uliczna rzeźba przedstawiająca chłopców z Placu Broni (Péter Szanyi, Budapeszt, 2007)

Nemeczek razem z Boką idzie na zwiady do Ogrodu Botanicznego (Füvészkert). Podczas tej wyprawy przeziębia się w wyniku ukrycia się w basenie z zimną wodą. Nemeczek chcąc udowodnić, że kocha Plac Broni, a także nie chcąc dłużej być szeregowcem, samotnie idzie na przeszpiegi na wyspę wroga. Tam Feri Acz każe braciom Pastorom go "wykąpać". Nemeczek dostaje zapalenia płuc i ma wysoką gorączkę, w wyniku czego musi przebywać w domu i leżeć w łóżku. W dzień bitwy między Czerwonymi Koszulami a Chłopcami z Placu Broni Nemeczek ucieka z domu w gorączce, aby walczyć. Z determinacją atakuje Feriego Acza i powstrzymuje go przed uwolnieniem braci Pastorów i Sebenicza z budki, dzięki czemu szala zwycięstwa przechyla się na stronę Chłopców z Placu Broni. Chłopca do domu odnosi Boka. Tam Nemeczek zaczyna majaczyć. Lekarz mówi ojcu, że chłopiec niedługo umrze, gdyż jego stan jest bardzo zły. Zmęczony wszystkim Nemeczek umiera po paru minutach od wyjścia lekarza.

Przed domem Nemeczka Boka spotyka Feriego Acza, który przyszedł dowiedzieć się czegoś na temat stanu zdrowia Nemeczka. Boka załamany odejściem przyjaciela udaje się na Plac Broni, aby się ukoić. Tam dowiaduje się, że Plac został sprzedany pod budowę domu. Boka pociesza się jedynie tym, że Nemeczek, który oddał życie za Plac, nie dożył chwili sprzedania "ojczyzny".

Oprócz Chłopców z placu Broni istniał także tzw. "Związek Kitowców" do którego należał także Ernest Nemeczek. Członkowie niesłusznie wpisali go na listę zdrajców. Nemeczek się obraził a potem związkowcy postanowili wypisać Nemeczka z czarnej księgi, ale on nie uwierzył. Powiedział, że uwierzy jak zobaczy na własne oczy. W dniu śmierci Nemeczka przyszedł do jego domu zanim pokazali mu księgę kilka sekund wcześniej on zmarł.

Związek kitowców to był związek, w którym jego członkowie wydłubywali kit z okien i go potem żuli.

Przypisy

  1. Informacja ujawnia się w |V rozdziale kiedy związek "kitowców" pokazał profesorowi Racowi pieczątkę: "Związek Kitowców Budapeszt, 1889"

Ekranizacje

  • Chłopcy z Placu Broni – koprodukcja węgiersko-amerykańska w reżyserii Zoltána Fábriego, z Anthonym Kempem w roli Nemeczka. Wydana na VHS ( Vision ) i DVD.
  • Chłopcy z Placu Broni – włoski film fabularny w reżyserii Maurizio Zaccaro, luźna adaptacja powieści.
  • Chłopcy z Placu Broni – polski spektakl telewizyjny w reżyserii Macieja Dejczera .


Inne hasła zawierające informacje o "Chłopcy z Placu Broni (powieść)":

Brno ...

1972 ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Wittenberga ...

Kara ...

Dezercja ...

Strzebielino ...

Nowa Anglia ...

1986 ...

Wojna jądrowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Chłopcy z Placu Broni (powieść)":

01 Znaki drogowe - tabliczki do znaków drogowych - część 2 (plansza 17) ...

06 Jazda w ruchu okrężnym (plansza 1) ...

01 Znaki drogowe - znaki nakazu (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie