Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Antoni Schneider

Antoni Schneider

Antoni Schneider (ur. 1825 w Złoczowie - zm. 1880 we Lwowie ) – polski kolekcjoner i dokumentalista dziejów Galicji .

Był synem austriackiego podoficera i polskiej szlachcianki Teresy Wodnickiej. Naukę kontynuował w lwowskim gimnazjum, lecz z powodu problemów materialnych rodziny przerwał naukę. Był następnie pisarzem w kancelarii wojskowej, drogomistrzem i księgowym. Po przeprowadzce do Lwowa został zatrudniony jako urzędnik w administracji "Dziennika Literackiego". W roku 1848 wstąpił do powstańczej armii węgierskiej, a po upadku powstania węgierskiego został aresztowany i osadzony w twierdzy Kufstein. Celę dzielił razem z węgierskim historykiem Józefem Telekim. Wracając na piechotę do Lwowa w roku 1851 zwiedzał stare ruiny zamków, dworków i inne zabytki oraz zbierał stare dokumenty. Jako samouk w celu fachowego gromadzenia zbiorów nauczył się m.in. łaciny oraz paleografii.

W roku 1864 ogłosił na łamach lwowskiego "Dziennika Literackiego" pierwsze artykuły, prezentujące historie "miast i miasteczek galicyjskich". Szybko rosnące zbiory i publikacje w prasie zostały dostrzeżone przez historyków Karola Estreichera , Antoniego Małeckiego oraz kuratora Ossolineum Jerzego księcia Lubomirskiego. Dzięki nim otrzymał przy Zakładzie Ossolińskich bezpłatne mieszkanie w którym mógł kontynuować dalsze prace. W roku 1868 rozpoczął publikację Encyklopedii Krajoznawstwa Galicji. W roku 1876 po kolejnych niepowodzeniach wydawniczych zgodził się na przekazanie swoich zbiorów do nowo powstałej w Krakowie Akademii Umiejętności . Obecnie kolekcja znana jako Teki Schneidera przechowywana jest w Archiwum Państwowym w Krakowie na Wawelu . Po przekazaniu całości zbiorów do Krakowa w roku 1877 w następnych latach zaczął ponownie zbierać materiały źródłowe do historii Galicji i Bukowiny. Ta nowa seria licząca 282 tek (95 000 arkuszy) pozostała w lwowskim Ossolineum , obecnie przechowywana jest w Oddziale Rękopisów Lwowskiej Biblioteki Naukowej im. Stefanyka Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie. Antoni Schneider zginał śmiercią tragiczną (samobójstwo) w roku 1880 .

Teki Schneidera stanowią nadal przedmiot badań. Są cennym źródłem do galicyjskiej heraldyki i sfragistyki oraz nazw toponimicznych .

Publikacje

  • Leszek Puchała. Materiały do dziejów Podkarpacia we Lwowie i "ucrainica" na Podkarpaciu. 2006.
  • W. Bieńkowski. Dzieło Antoniego Schneidera i jego wartość dla badań nad historią książki. Roczniki Biblioteczne R.XXXI 1987
  • Łucja Charewiczowa . Historiografia i miłośnictwo Lwowa, Lwów 1938
  • Schneider A., Encyklopedja do krajoznawstwa Galicji. T. I. Lwów, 1868
  • Kłosy, 1875,
  • A.Schneider, Przewodnik po Lwowie , Lwów 1875
  • A.Schneider, Przewodnik po mieście Lwowie , Lwów 1871


Inne hasła zawierające informacje o "Antoni Schneider":

XVI wiek ...

Parafia mariawicka w Kownie ...

1884 ...

Stanisław Konarski ...

Rezurekcja ...

1731 ...

Adam Naruszewicz ...

Insurekcja kościuszkowska ...

1977 ...

Rada Najwyższa Narodowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Antoni Schneider":

131 Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski (plansza 4) ...

Chrom i jego związki (plansza 22) ...

243. Oświata, nauka i kultura Polski (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie