Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Konrad Lorenz

Konrad Lorenz

Konrad Lorenz

Urodzony 7 listopada 1903
Wiedeń ( Austro-Węgry )
Zmarł 27 lutego 1989
Altenberg ( Austria )
Znany ztwórca nowoczesnej etologii
Zawódzoolog i ornitolog

Konrad Zacharias Lorenz (ur. 7 listopada 1903 w Wiedniu , zm. 27 lutego 1989 w Altenbergu ) – austriacki zoolog i ornitolog, twórca nowoczesnej etologii , laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w 1973 roku. Studiował zachowanie zwierząt, zwłaszcza zjawisko wdrukowania u gęsi gęgawy .

Spis treści

Życie i działalność

Profesor uniwersytetu wiedeńskiego w latach 1928 - 1935 , profesor psychologii na uniwersytecie w Królewcu (Königsberg), w 1941 roku wstąpił do armii niemieckiej, w okresie 1944 (według autobiografii Lorenza 1942 )- 1948 rosyjski jeniec wojenny.

Towarzystwo Maxa Plancka założyło w 1950 roku w Buldern (Niemcy) instytut Lorenza zajmujący się psychologią behawioralną. W 1958 roku Lorenz przeniósł się do Instytutu Maxa Plancka Psychologii Behawioralnej w Seewiesen. W 1963 opublikował swoją najbardziej znaną książkę Das sogenannte Böse (Tak zwane zło), w której broni swojej hipotezy spiętrzenia popędów. W 1973 roku ustępuje z Instytutu Maxa Plancka, ale kontynuuje badania i publikacje w Austrii. Inne znane teksty Lorenza to Pierścień Króla Salomona i O agresji.

Za odkrycia w sferze wzorców zachowań indywidualnych i społecznych Lorenz otrzymuje Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny, wspólnie z Niko Tinbergenem i Karlem von Frischem .

Konrad Lorenz (po prawej) i Nikolaas Tinbergen ( 1978 ).

Lorenz był przyjacielem i studentem sławnego angielskiego biologa Juliana Huxleya (wnuka Thomasa Huxleya ).

W ostatnich latach życia Lorenz wspierał austriacką Partię Zielonych , stając się jej symbolem – aktywnie zwalczał projekt zbudowania wielkiej elektrowni wodnej na Dunaju , w pobliżu Hainburga, która zagrażała zniszczeniem terenów nadrzecznych wokół miejsca budowy – należących do Parku Narodowego Donau-Auen. Był jednym z najbardziej prominentnych obrońców środowiska naturalnego.

Spuścizną Lorenza jest wiele artykułów opublikowanych, w większości po niemiecku, w czasopismach naukowych. Najbardziej znane są jego książki popularne (najważniejsze to Tak zwane zło i Opowiadania o zwierzętach), z których wiele zostało przetłumaczonych na język polski.

Tłumaczenia prac na j. polski

  • Regres człowieczeństwa, Warszawa 1986, PIW , Biblioteka Myśli Współczesnej , (Der Abbau des Menschlichen 1983 )
  • Odwrotna strona zwierciadła. Próba historii naturalnej ludzkiego poznania, Warszawa 1977, PIW , Biblioteka Myśli Współczesnej (Die Rückseite des Spiegels. Versuch einer Naturgeschichte menschlichen Erkennens 1973 )
  • Tak zwane zło, Warszawa 1972, 1975, 1996, 2003, PIW , Biblioteka Myśli Współczesnej , s.328, (Das sogenannte Böse. Zur Naturgeschichte der Aggression 1963 )
  • I tak człowiek trafił na psa, Warszawa 1976, 1996, 2006 (So kam der Mensch auf den Hund 1950 )
  • Opowiadania o zwierzętach, Kraków 1975, Wyd. Literackie; wydane też jako Rozmawiał z bydlątkami, ptakami i rybami 1997, 2005, (Redete mit dem Vieh, den Vögeln und den Fischen 1949 )

Bibliografia

  1. Beata Tarnowska (red.), Nagrody Nobla. Leksykon PWN, Warszawa 2001,
  2. Jerzy A. Chmurzyński: Konrad Lorenz . Polskie Towarzystwo Etologiczne. [dostęp 10 lutego 2008].

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Konrad Lorenz":

Mieszko II Lambert ...

1411 ...

Nowa Anglia ...

Wojciech Brudzewski ...

1986 ...

Flins ...

1225 ...

Zoologia zoosemiotyka Słynni zoologowie Louis Agassiz · Arystoteles Georges Cuvier · Karol Darwin William Kirby · Karol Linneusz Konrad Lorenz · Richard Owen Alfred Russel Wallace · więcej... Zoologia (od gr. zoon ...

1039 ...

Zakon Kaznodziejski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Konrad Lorenz":

211b Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 2) ...

,,Dziś mój zenit, moc moja dzisiaj się przesili? ? przesłanie monologu Konrada (plansza 13) ...

,,Dziś mój zenit, moc moja dzisiaj się przesili? ? przesłanie monologu Konrada (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie