Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Christian Andreas Doppler

Christian Andreas Doppler

Christian Andreas Doppler

Christian Andreas Doppler (ur. 29 listopada 1803 r. w Salzburgu , zm. 17 marca 1853 r. w Wenecji ) - austriacki matematyk i fizyk .

Doppler jako pierwszy zaobserwował i opisał zjawisko nazwane potem od jego nazwiska efektem Dopplera . Efekt ten powoduje zwiększenie się częstotliwości fali (dźwiękowej, świetlnej) zbliżającego się źródła (np. pojazdu) i zmniejszenie się jej dla źródła oddalającego się.

Doppler urodził się w Salzburgu w rodzinie kamieniarskiej z tradycjami sięgającymi 1674 roku. Z powodu wątłej budowy ciała nie nadawał się do pracy jako kamieniarz i studiował w Wiedniu i Salzburgu . Później wykładał matematykę i fizykę na politechnice w Pradze .

W roku 1841 został profesorem zwyczajnym matematyki i fizyki na Uniwersytecie Karola w Pradze. 25 maja 1842 roku ogłosił, a w 1843 roku opublikował swoją najważniejszą pracę – O kolorowym świetle gwiazd podwójnych i niektórych innych ciałach niebieskich (niem. Über das farbige Licht der Doppelsterne und einige andere Gestirne des Himmels) - w której opisał efekt Dopplera. Teoria ta została potwierdzona empirycznie w czerwcu 1845 roku. Doppler podczas pracy jako profesor opublikował ponad 50 prac naukowych z fizyki, matematyki i astronomii.

Podczas niepokojów w czasie Wiosny Ludów w 1848 roku przeprowadził się wraz ze swoją rodziną do Wiednia, gdzie w roku 1850 cesarz Franciszek Józef powołał go na stanowisko dyrektora Instytutu Fizyki Uniwersytetu Wiedeńskiego . Został tam pierwszym profesorem fizyki doświadczalnej. Był przywiązany do rodziny, zawsze cieszył się wsparciem swojej wysoce inteligentnej żony.

W 1853 roku zmarł w Wenecji (gdzie próbował się leczyć) wskutek następstw choroby płuc (prawdopodobnie gruźlicy ), wówczas typowej choroby zawodowej kamieniarzy.

Z okazji 100-lecia urodzin uczonego odsłonięto w Salzburgu tablicę pamiątkową. Fundusz jego imienia ma za zadanie popularyzować jego imię i wiedzę o jego dokonaniach.

Dom, gdzie urodził się Doppler, nosi dziś adres Markart Platz 1, i leży niedaleko Markart Platz 8 - domu, w którym przez 7 lat mieszkał Wolfgang Amadeusz Mozart .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Christian Andreas Doppler":

Adwentyzm ...

Odense ...

Linz ...

1972 ...

Wittenberga ...

Franciszek Clet ...

Jan Chen Xianheng ...

Oddziaływanie elektromagnetyczne ...

Hans Christian Ørsted ...

1679 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Christian Andreas Doppler":

005. Formy czasu teraźniejszego (plansza 19) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 18) ...

003. O podziale filozofii. (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie