Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Chleb razowy

Chleb razowy

chleb razowy

Chleb razowy ("razowiec", chleb z pełnego ziarna) – odmiana chleba wypiekanego z pszennej , żytniej lub mieszanej mąki razowej, tzn. z wyprodukowanej przez jednorazowe (stąd nazwa: jeden raz, czyli razowy) grube zmielenie ziarna, zawierającej otręby i mającej ciemniejsze zabarwienie niż mąka "biała", tj. przesiewana.

Spis treści

Zawartość

Chleb razowy jest ciemniejszy i zawiera większą ilość błonnika oraz składników mineralnych niż chleb biały ( pytlowy , czyli wypiekany z mąki przesiewanej przez pytel )[1], bowiem jest w nim większy udział drobin pochodzących z łupin ziarna, gdzie gromadzą się te składniki. Są one powszechnie uznawane za korzystnie oddziałujące na walory zdrowotne chleba razowego. Według badań mają one właściwości przeciwutleniające . Wśród nich są fitoestrogeny i substancje, które mogą wiązać karcynogeny i regulować glikemię. Składniki te są obecne w wielu pokarmach roślinnych, ale niektóre z nich, np. kwas ferulowy i kawowy , w mące ziarnistej występują w większym stężeniu[2].

Polski chleb razowy

Klasyczny polski chleb razowy wykonuje się z mąki żytniej, na zakwasie (w odróżnieniu od wypieków drożdżowych ). Taka technologia wymusza na początku znaczne wydłużenie procesu przygotowania zaczynu, bowiem kiszenie zakwasu wymaga około 3–5 dni.

To czasochłonne przygotowanie zakwasu jest zazwyczaj jednorazowe. Po przygotowaniu zakwasu miesza się go bowiem z mąką razową oraz wodą w odpowiedniej proporcji, a później część przygotowanej masy się odejmuje. Pozostawioną masę przechowuje się w zimnym pomieszczeniu bądź lodówce i dodaje do ciasta przy ponownym przygotowaniu masy na chleb. Dzięki temu pierwszego procesu nie trzeba powtarzać i można używać raz przygotowany w ten sposób zakwas wielokrotnie.

Spożycie

Obecnie jedzenie razowego chleba jest kojarzone ze zdrowym trybem życia. Według badań w europejskich krajach osoby jedzące razowe pieczywo zamiast białego należą przeważnie do starszych grup wiekowych, zaliczają się do wyższych klas społecznoekonomicznych, rzadziej palą i częściej uprawiają ćwiczenia fizyczne[3].

W przeszłości czarny chleb był podstawową postacią pieczywa, podczas gdy chleb jasny był traktowany jako luksus[4].

Przypisy

  1. Należy jednak pamiętać, iż wiele odmian ciemnego pieczywa nie jest wypiekane z mąki razowej, lecz pytlowej , a na ciemny kolor barwione jest np. karmelem .
  2. Joanne Slavin, David Jacobs, Leonard Marquart. Whole-grain consumption and chronic disease: Protective mechanisms. „Nutrition and Cancer”. 27 (1), ss. 14–21 (1997). Routledge. doi:10.1080/01635589709514495 . ISSN 0163-5581 ( ang. ). 
  3. Rebecca Lang, Susan A. Jebb. Who consumes whole grains, and how much?. „Proceedings of the Nutrition Society”. 62, ss. 123–127 (2003). doi:10.1079/PNS2002219 ( ang. ). 
  4. Chleb z Komorowa ( pol. ). W: Lista produktów tradycyjnych [on-line]. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. [dostęp 2010-03-24].

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Chleb razowy":

Dzień Zmarłych ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Dożynki ...

Wigilia Bożego Narodzenia ...

Ślub ...

Warłam Szałamow ...

Dzień Kobiet ...

Werona ...

Anarchizm komunistyczny ...

Piotr Kropotkin ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Chleb razowy":

Tęsknota za ojczyzną - ˝Moja piosnka (II)˝ Cypriana Kamila Norwida (plansza 8) ...

Geneza Syzyfowych prac (plansza 5) ...

202 Europa w I wojnie światowej (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie