Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Chiron (mitologia)

Chiron (mitologia)

Centaur Chiron ze swym wychowankiem Achillesem

Chiron (także Chejron, gr. Χείρων Cheírōn, łac Cheiron) – w mitologii greckiej : najmądrzejszy i najbardziej cywilizowany z centaurów . Nieśmiertelny król centaurów, którego spłodził z magnezyjskimi kobyłami Centaur, syn Nefele i Iksjona . Słynny z biegłości w sztuce lekarskiej i ogromnej wiedzy. Był nauczycielem i wychowawcą wielu greckich herosów , m.in.: Asklepiosa , Jazona , Heraklesa , Achillesa , Eneasza . Zamieszkiwał na górze Pelion, skąd został wypędzony do Malei. Ojciec Ewippe i matka Tetis. Raniony przypadkowo zatrutą strzałą wypuszczoną przez Heraklesa , który w trakcie wykonywania czwartej pracy starł się z centaurami.

Pewnego razu odwiedził go Herakles . Chiron przyjął go gościnnie, bo był miłym i gościnnym centaurem. Herakles poprosił go, aby ten otworzył dzban wina otrzymany od Dionizosa . Chiron tłumaczył mu, że innym centaurom by się to nie spodobało, lecz Herakles przypomniał mu, że Dionizos nakazał otworzyć dzban, kiedy przybędzie Herakles. Chiron dał się przekonać i otworzył dzban. Jednak zapach wina przyciągnął inne centaury, które zaczęły się gromadzić wokół domu Chirona. Rozpoczęła się walka, w której Herakles przypadkowo zranił go zatrutą strzałą. Chejron mimo swej nieśmiertelności, dręczony bólem z zatrutej strzały wybrał śmierć . Nie mogąc umrzeć, zgodził się przenieść swoją nieśmiertelność na Prometeusza . Po śmierci został umieszczony przez Zeusa na niebie, jako gwiazdozbiór Centaura .

Według innej wersji, jego rodzicami byli bóg Kronos i Okeanida Filyra .

Gwiazdozbiór Centaura ma wyobrażać Chirona.

Jego postać zachowała się na kilku malowidłach ściennych oraz wazowych, najbardziej znate to Centaur Chiron uczy grać Achillesa na litrze, pochodzi ono prawdopodobnie z 60 roku n.e., z bazyliki w Herkulanum (obecnie znajduje się w Museo Nazionale w Neapolu).


Inne hasła zawierające informacje o "Chiron (mitologia)":

Rodzimy Kościół Polski ...

I wiek ...

Aurora ...

Widmo ...

John William Waterhouse ...

Neoplatonizm ...

Balet ...

Karma ...

Ananke (bogini) ...

Rod (bóg) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Chiron (mitologia)":

Renesansowy charakter fraszek Jana Kochanowskiego (plansza 7) ...

008a. Grecja (plansza 13) ...

Początki teatru (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie