Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Chen Ning Yang

Chen Ning Yang

Chen Ning Yang

Urodzony 1 października 1922
Hefei
Zawód fizyk


Chen Ning Franklin Yang ( hanyu pinyin : Yáng Zhènníng, ur. 1 października [1] 1922 w Hefei ) – amerykański fizyk pochodzenia chińskiego, laureat nagrody Nobla .

Dzieciństwo spędził w Pekinie , a następnie w Kunmingu , studia ukończył na Tsinghua University. W 1946 roku w ramach współpracy międzyuczelnianej wyjechał do Chicago . Tytuł doktora uzyskał pod opieką Edward Tellera , po czym został asystentem Enrico Fermiego .

W 1957 roku (w wieku 35 lat) został laureatem nagrody Nobla w dziedzinie fizyki wraz z Tsung-Dao Lee za teorię zakładającą, że oddziaływania słabe pomiędzy cząstkami elementarnymi nie zachowują symetrii parzystości . Doszli oni do takiego wniosku po bardzo szczegółowej analizie dostępnych ówcześnie danych eksperymentalnych, które nie gwarantowały zachowania tej symetrii. Jednocześnie zaproponowali odpowiednie eksperymenty, które mogłyby potwierdzić łamanie tej symetrii. Wkrótce doświadczenia takie zostały wykonane przez zepoły Leona Ledermana z Columbia University (późniejszego laureta nagrody Nobla z odkrycie neutrina mionowego) oraz przez Chien-Shiung Wu w kooperacji z National Bureau of Standards .

Jest znany także ze współpracy z Robertem Millsem . Wspólnie opracowali teorię dotyczącą fizyki cząstek elementarnych zwaną pole Yanga-Millsa. Na tej koncepcji opiera się Model Standardowy .

13 maja 1974 Uniwersytet Wrocławski przyznał mu tytuł doktora honoris causa .

Przypisy

  1. Data urodzenia 22 września znalazła się błędnie w wydanym mu w 1945 paszporcie i od tego czasu była przez niego używana we wszystkich kolejnych dokumentach. Zob. Bing-An Li, Yuefan Deng, Chen Ning Yang, „Biographies of Contemporary Chinese Scientists”, vol. 3.


Inne hasła zawierające informacje o "Chen Ning Yang":

Nadciśnienie tętnicze ...

Jan Chen Xianheng ...

1878 ...

Yijing ...

1933 ...

Mao Zedong ...

1980 ...

2010 ...

1947 ...

Kanton (Chiny) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Chen Ning Yang":

001. ABC niemieckiej fonetyki.... czyli jak to się wymawia? (plansza 14) ...

053. Tworzenie liczby mnogiej (plansza 5) ...

053. Tworzenie liczby mnogiej (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie