Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Charlotta Mecklenburg-Strelitz

Charlotta Mecklenburg-Strelitz

Charlotta Mecklenburg-Strelitz

Zofia Charlotta Mecklenburg-Strelitz (ur. 19 maja 1744 w Mirow; zm. 17 listopada 1818 w Royal Botanic Gardens) - niemiecka księżniczka Mecklenburg-Strelitz, królowa Wielkiej Brytanii .

Jej rodzicami byli książę Mecklenburg-Strelitz, Karol Ludwik Fryderyk oraz jego żona Elżbieta Sachsen-Hildburghausen, księżniczka Saksonii . Jej ślub z Jerzym III odbył się 8 września 1761 roku. Królowa Zofia patronowała twórczości Jana Krystiana Bacha oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta . Jerzy III i Zofia mieli 15 dzieci, w tym dwóch przyszłych królów Wielkiej Brytanii:

Teściowa Szarlotty nie powitała synowej z otwartymi rękami, przez pewien czas panowało napięcie między dwoma kobietami. Pomimo braku sympatii teściowej i tego, że król był przed małżeństwem związany z wieloma kobietami, małżeństwo było szczęśliwe. Pomimo tego, że z biegiem czasu miała znaczny dostęp do władzy, nie nadużywała jej.

Królowa Szarlotta była żywo zainteresowana sztuką, wspierała Jana Christiana Bacha , który był jej nauczycielem muzyki. Swój utwór poświęcił dla niej Wolfgang Amadeusz Mozart . Królowa zakładała domy i szpitale dla oczekujących matek. Szarlotta była także bardzo dobrym amatorem botanikiem . Wielką wagę przywiązywała do edukacji.

Szarlotta utrzymywała bliskie stosunki z Marią Antoniną , królową Francji . Łączyła je miłość do muzyki i sztuki, w których brały udział. Nigdy jednak nie spotkały się osobiście. Po wybuchu rewolucji we Francji, królowa Wielkiej Brytanii szykowała już apartamenty dla Marii Antoniny i jej rodziny. Szarlotta była wstrząśnięta późniejszymi losami swojej przyjaciółki.

Choroba męża

Po wystąpieniu objawów szaleństwa u króla, ten trafił pod opiekę żony, która jednak nie mogła odwiedzać go za często ze względu na jego gwałtowne zachowanie. Pomimo tego królowa wspierała męża w chorobie. Choć to jej syn miał pełnię władzy, to Szarlotta była prawną opiekunką Jerzego III od 1811 roku aż do swojej śmierci.


Inne hasła zawierające informacje o "Charlotta Mecklenburg-Strelitz":

1938 ...

1952 ...

Fryderyk VII ...

Maksymilian II (król Bawarii) książęKarol II Mecklenburg-Strelitz(1741–1816)∞ 1768 Fryderyka Karolina Hessen-Darmstadt (1752–1782)Dziadkowiekról Bawarii Maksymilian I Józef Wittelsbach (1756-1825)∞1785 Augusta Wilhelmina Hessen-Darmstadt (1765-1796)Fryderyk Wettyn(1763-1834)∞1785Charlotta Mecklenburg-Strelitz(1769-1818)Rodzicekról Bawarii Ludwik I Wittelsbach (1786-1868)∞1810 Teresa Wettyn (1792-1854)Maksymilian II Wittelsbach (1811-1864), król BawariiPoprzednik Ludwik I król ...

Elżbieta Bawarska ...

Armia Cesarstwa Niemieckiego ...

Adolf (wielki książę Luksemburga) ...

1927 ...

1851 ...

Wilhelm Aleksander (książę holenderski) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Charlotta Mecklenburg-Strelitz":

053. Wyspa Rugia (plansza 2) ...

151. Najpiękniejsze miejsca wakacyjne (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie