Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Charlie Chaplin

Charlie Chaplin

Charlie Chaplin
Charlie Chaplin w 1920
Prawdziwe
nazwisko
Charles Spencer Chaplin
Data i miejsce
urodzenia
16 kwietnia 1889
Londyn , Wielka Brytania
Data i miejsce
śmierci
25 grudnia 1977
Vevey , Szwajcaria
Profil w bazie IMDb
Profil w bazie Filmweb.pl
Profil w bazie Stopklatka.pl
Karykatura Charlesa Chaplina
Chaplin i Jackie Coogan w filmie „ Brzdąc ” (1921).
Plik wideo

Charlie Chaplin w „Pożyczce Wolności”, 1918

Problem z odtwarzaniem pliku? Zobacz .
Plik wideo

Charlie Chaplin w „Pożyczce Wolności”, 1918

Problem z odtwarzaniem pliku? Zobacz .
Plik wideo

Charlie Chaplin w „Pożyczce Wolności”, 1918

Problem z odtwarzaniem pliku? Zobacz .

Sir Charles "Charlie" Spencer Chaplin (ur. 16 kwietnia 1889 w Londynie , zm. 25 grudnia 1977 w Vevey w Szwajcarii ) – najbardziej znany hollywoodzki aktor i reżyser okresu kina niemego , później także filmów udźwiękowionych.

Jego najbardziej znaną postacią filmową był Tramp – „Little fellow” z manierami dżentelmena , noszący ciasny żakiecik , przyduże spodnie, rozchodzone buty, melonik , bambusową laseczkę i wąsik .

 Sam Charlie mówi o nim w swojej autobiografii:
Dżentelmen, poeta, marzyciel, samotnik, stale wyczekujący romantyczności i przygody. Chciałby natchnąć pana (Macka Senneta) mniemaniem, że jest uczonym, muzykiem, księciem, graczem w polo. Jednakże nie gardzi zbieraniem niedopałków czy okradaniem dzieci z cukierków.

Chaplin był jedną z najbardziej kreatywnych osobistości w erze niemego kina – grał w filmach, reżyserował , był producentem , scenarzystą i kompozytorem muzyki filmowej.

Spis treści

Biografia

Urodził się w Walworth w Londynie , w Anglii . Jego ojcem był Charles Chaplin, a matką Hannah Harriette Hill (w ćwierci romskiego pochodzenia[1]). Oboje byli aktorami. Nadano mu imiona Charles Spencer Chaplin. Rodzice rozwiedli się niedługo po narodzinach Charliego, który odtąd pozostawał pod opieką matki. Żyli w bardzo trudnych warunkach przeprowadzając się do coraz mniejszych pokoi. W 1896 roku matce Chaplina nie udało się znaleźć pracy i oboje trafili do przytułku. Następnie Charlie i jego starszy brat Sydney z powodu trudnej sytuacji materialnej zmuszeni zostali do podjęcia pracy w warsztacie samochodowym w Lambeth. Po paru tygodniach obaj przeniesieni zostali do Hanwell School for Orphans and Destitute Children (Szkoły Hanwell dla sierot i biednych dzieci). Charlie i jego brat Sydney mieszkali przez pewien okres z żoną ojca i ich synkiem, jednak byli tam źle traktowani (często macocha nie wpuszczała ich na noc do domu) i wrócili do przytułku. Kiedy Sydney opuścił przytułek, podjął pracę trębacza na statku wycieczkowym. Po powrocie zajął się Charliem, który od dłuższego czasu radził sobie sam. Ojciec zmarł z powodu alkoholizmu kiedy Charlie miał 12 lat, a matka przeszła załamanie nerwowe i wkrótce została umieszczona w szpitalu psychiatrycznym w Cane Hill obok Croydon. Zmarła w 1928 roku.

Charlie pierwszy raz wystąpił na scenie mając lat 5, w musicalu w 1894 roku. Tego wieczoru występowała jego matka, a on czekał na nią za kurtyną. Kiedy schorowanej matce głos odmówił posłuszeństwa i została zmuszona do przerwania występu, dyrektor teatru wypchnął na scenę Charliego. Wtedy chłopiec zaczął naśladować matkę, która nauczyła go śpiewać i grać na scenie. Jako dziecko Chaplin często tygodniami pozostawał w łóżku z powodu poważnej choroby, a nocą jego matka siadywała przy nim i odgrywała sceny tego, co działo się za oknem. W roku 1900 , w wieku 11 lat, Charlie z pomocą brata otrzymał rolę komicznego kota w pantomimie Kopciuszek w londyńskim hipodromie . W 1903 roku pojawił się w filmie Jim, A Romance of Cockayne. Wkrótce potem dostał swoją pierwszą stałą pracę, grając chłopca sprzedającego gazety w filmie o Sherlocku Holmesie . Rolę tę odgrywał do roku 1906 . Następnie wystąpił w programie Court Circus, a w następnym roku zagrał klauna w Fun Factory. Według rejestrów imigracyjnych przyjechał do Ameryki z trupą Karno 2 października 1912 roku. Tam Chaplin został zauważony przez producenta filmowego Mack Sennetta , który zatrudnił go do swojego studia Keystone Film Company.

Mimo że początkowo Chaplin miał trudności w dostosowaniu się do stylu grania studia Keystone, wkrótce stał się tam sławny. Sennett znany był ze swojej spontaniczności, a filmy produkowane w jego studio często nie posiadały scenariuszy. Tu pojawiła się szansa dla Chaplina, który obdarzony był niezwykłymi umiejętnościami improwizacyjnymi. Jak głosi legenda, w jednym z filmów Sennetta brakowało gagów. Zdesperowany producent kazał Charliemu ucharakteryzować się i zagrać bez przygotowania. Chaplin wpadł do garderoby i wybierając najgorsze ubrania jakie tam znalazł stworzył postać trampa, z którą wciąż jest najbardziej utożsamiany. Wkrótce stał się główną gwiazdą studia Keystone.

Charlie Chaplin wziął udział w konkursie na sobowtóra Charlie Chaplina w San Francisco i nie dotarł do finału.

W roku 1919 założył studio United Artists wraz z Mary Pickford , Douglasem Fairbanksem i D. W. Griffithem .

Mimo że filmy udźwiękowione stały się głównym nurtem kinematografii wkrótce po ich wprowadzeniu w roku 1927 , Chaplin nie zdecydował się na ten krok aż do lat trzydziestych. Uważał, że film dźwiękowy zniszczy kinematografię i kiedy wszyscy kręcili filmy dźwiękowe, on nakręcił nieme Światła wielkiego miasta, które odniosły olbrzymi sukces.

O wszechstronności Chaplina może świadczyć jeszcze to, że stworzył choreografię i muzykę do filmu Limelight z roku 1952 , był śpiewakiem w tytułowej piosence do filmu The Circus z roku 1928 . Najbardziej znaną z kilku piosenek, które napisał, jest Smile , którą śpiewał między innymi Nat King Cole oraz Michael Jackson , znany wielbiciel talentu Chaplina, którego stawiał sobie za wzór artysty.

Zmarł we śnie.

Był czterokrotnie żonaty:

  1. Mildred Harris (23 października 1918 – 1920, rozwód), syn Norman (ur. 1919, zm. 3 dni po urodzeniu), małżeństwo zawarte było pochopnie i było nieszczęśliwe.
  2. Lita Grey (26 listopada 1924 – 25 sierpnia 1926, rozwód), 2 synów: Charles Jr. i Sydney (zm. 3 marca 2009 w Kalifornii)
  3. Paulette Goddard (1936 – 1942, rozwód)
  4. Oona Chaplin, córka dramaturga Eugene O'Neilla (16 czerwca 1943 – do śmierci w 1977), 8 dzieci: Geraldine , Michael, Josephine, Jane, Eugene, Victoria (ur. 1951), Christopher i Annette-Emilie.

Uznaną aktorką została także jego córka – Geraldine Chaplin .

Wybrana filmografia

Nagrody

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Georges Sadoul: Charlie Chaplin : jego filmy i jego czasy. Warszawa: Filmowa Agencja Wydawnicza, 1955. 

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Charlie Chaplin":

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie wprowadzono dźwięk, a w 30. kolor. Pojawiły się pierwsze gwiazdy kinowe, np. Charlie Chaplin . Zaczęły powstawać pierwsze gatunki filmowe (horror, western). Swoją działalność rozpoczynał ...

1977 ...

Adolf Hitler władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur i członkostwa."Kultura masowa Charlie Chaplin (jako Adenoid Hynkel) i Paulette Goddard w filmie Dyktator .Hitlera przedstawiono ...

1975 metrze . 1 marca – w Australii rozpoczęto nadawanie sygnału kolorowej telwizji . 4 marca – Charlie Chaplin otrzymuje tytuł szlachecki od królowej angielskiej Elżbiety II . 5 marca – ...

1943 ...

1987 ...

Lata 70. XX wieku Coppola John Cazale James Caan Marlon Brando Bruce Lee Chuck Norris Adolf Dymsza Edward Dziewoński Andrzej Wajda Krzysztof Kieślowski Roman Polański Jerzy Hoffman Władysław Hańcza Charlie Chaplin John Wayne John Belushi Aleksander Ford Stanisław Bareja Stanley Kubrick Alfred Hitchcock John Landis Sergio Leone Raul Julia Jack Nicholson Brian ...

1992 ...

1990 ...

Komisja Europejska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Charlie Chaplin":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 6) ...

011. Jedziemy do Berlina - rzeczy które warto zobaczyć w Berlinie. (plansza 24) ...

157. Fryzury na przestrzeni wieków (plansza 22) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie