Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Charles Taylor (polityk)

Charles Taylor (polityk)

Charles Ghankay Taylor
Data i miejsce urodzenia 28 stycznia 1948
Arthington
Flaga Liberii

22. Prezydent Liberii
Okres urzędowaniaod 2 sierpnia 1997
do 11 sierpnia 2003
Przynależność politycznaNarodowa Partia Patriotyczna
Poprzednik Samuel Doe
NastępcaMoses Blah

Charles Ghankay Taylor (ur. 28 stycznia 1948 w Arthington koło Monrovii ) – polityk liberyjski, były prezydent Liberii , oskarżany o 17 przypadków ludobójstwa i zbrodnie wojenne . Urząd sprawował w okresie od 2 sierpnia 1997 do 11 sierpnia 2003 .

Życiorys

Pochodzi z rodziny amerykańskich Liberyjczyków, potomków uwolnionych Murzynów amerykańskich, którzy po powrocie do Afryki w 1847 utworzyli niepodległe państwo.

Urodził się w Arthington. W latach 70. XX wieku studiował ekonomię na Bentley College w Waltham . Do kraju powrócił po zamachu stanu dokonanym przez Samuela Doe'a , by stanąć na czele ministerstwa finansów Liberii.

W 1983 oskarżony o defraudację miliona dolarów uciekł do USA , gdzie został aresztowany. Po krótkim pobycie w amerykańskim więzieniu Plymouth w stanie Massachusetts uciekł na wolność. Po tym doświadczeniu powrócił do rodzimego kraju, by rozpocząć wojnę domową i odnieść sukces militarny.

W 1997 w wysoce niedemokratycznych wyborach został wybrany prezydentem Liberii. W czasie jego rządów Liberia z jednego z najzamożniejszych krajów afrykańskich stała się państwem biednym, w którym zapanowała anarchia , grabież i bezprawie. Stolica kraju, Monrovia , została zrujnowana, a ludność pozbawiona energii elektrycznej , wody i poczucia bezpieczeństwa. Przez kraj przetaczały się zbrojne bandy, grabiące, gwałcące i mordujące obywateli, działające, według oskarżycieli Taylora, pod cichym przyzwoleniem czerpiącego prywatne zyski z grabieży prezydenta.

W 2003 pod wpływem presji międzynarodowej do Liberii przyleciał Olusẹgun Ọbasanjọ , prezydent Nigerii , osobiście namawiając Taylora do ustąpienia. Po negocjacjach Taylor odleciał wraz z Ọbasanjọ samolotem do Nigerii, gdzie otrzymał luksusowy dom nad wybrzeżem Atlantyku oraz gwarancję spokoju.

W roku 2006 ulegając naciskom USA , Nigeria ogłosiła, że cofa azyl polityczny dla Taylora, a liberyjski rząd może go aresztować. 28 marca 2006 Taylor zniknął ze swojej rezydencji w Calabar , a 29 marca 2006 został aresztowany w Gamboru-Ngala[1]. 20 czerwca 2006 przewieziono go do Hagi i postawiono przed Sądem Specjalnym dla Sierra Leone . Jest oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne oraz inne poważne pogwałcenia międzynarodowego prawa humanitarnego, których dopuścił się podczas wojny domowej w Sierra Leone .

Inne

  • 9 stycznia 2009 syn Taylora, Charles Taylor Jr, został skazany na 97 lat więzienia za zbrodnie popełnione w czasie wojny domowej w Sierra Leone.
  • Na osobie Charlesa Taylora była wzorowana postać Andre Baptiste'a z filmu Pan życia i śmierci .

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Charles Taylor (polityk)":

Cmentarz Pietraszuński w Kownie ...

Sztuka ...

William Miller ...

Vytautas Landsbergis ...

Julius Jewelowski ...

XVI wiek ...

1972 ...

Antanas Smetona ...

Aurora ...

Andrius Kupčinskas ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Charles Taylor (polityk)":

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 10) ...

Algorytmy - podstawy i zastosowanie (plansza 21) ...

226 Procesy integracyjne w Europie Zachodniej (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie