Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cesarstwo Nicejskie

Cesarstwo Nicejskie

Βασίλειον τῆς Νίκαιας
Cesarstwo Nicejskie
1204-1261
Język urzędowy grecki
Stolica Nicea
Typ państwa monarchia
Ostatnia głowa państwa cesarz Michał VIII Paleolog
Data powstania 1204
Data likwidacji 1261
Mapa

Cesarstwo Nicejskie ( gr. Βασίλειον τῆς Νίκαιας) – greckie państwo istniejące w latach 12041261 na zachodnich obszarach Azji Mniejszej .

Powstanie Cesarstwa

W wyniku zdobycia Konstantynopola w 1204 przez IV krucjatę tereny Cesarstwa Bizantyjskiego zostały rozbite na kilka mniejszych organizmów politycznych. Najsilniejszym z nowo powstałych greckich państw okazało się Cesarstwo Nicejskie. Jego twórcą był Teodor I Laskarys , zięć cesarza Aleksego III Angelosa , panującego w latach 11951203 . W 1208 Teodorowi udało się doprowadzić do uznania Michała Autorejana za patriarchę, rezydującego teraz w Nicei , gdyż łacinnicy wypędzili z Konstantynopola wyższe greckie duchowieństwo. Michał Autorejan koronował Teodora na cesarza. Łacinnicy zawarli sojusz z sułtanem Ikonium – wschodnim sąsiadem państwa Teodora. W 1211 cesarz pobił wojska sułtana, a w 1214 zawarto pokój w Nymfaion. Nawet Wenecja , która pomogła krzyżowcom w zdobyciu Konstantynopola, uznała nowe państwo, a jego władca nadał kupcom weneckim prawo prowadzenia bezcłowego handlu ( 1219 ).

Walki o przywrócenie Cesarstwa Bizantyjskiego

W 1222 roku tron nicejski objął Jan III Dukas . W roku 1225 rozgromił armię Cesarstwa Łacińskiego pod Poimanenon. Przegrani oddali Cesarstwu Nicei swoje małoazjatyckie posiadłości. Cesarz zawarł układ z Bułgarią i w 1236 roku rozpoczął oblężenie Konstantynopola , ale nieporozumienia z bułgarskim sojusznikiem uniemożliwiły mu zdobycie miasta. W 1246 roku Janowi III Dukasowi udało się pokonać Despotat Epiru i zdobyć Saloniki . Cesarz zawarł przymierze z cesarzem rzymskim Fryderykiem II i rozpoczął negocjacje z papieżem o unii między kościołem rzymskim a cerkwią . Jan III Dukas zmarł w 1254 roku. Jego następcą został Teodor II Laskarys , który jednak zmarł już w roku 1258 , pozostawiając małoletniego Jana IV Laskarysa . Wkrótce regentem w imieniu Jana IV został Michał Paleolog , który wkrótce odsunął małoletniego cesarza i sam objął tron.

Przeciw Michałowi zawiązała się koalicja, na czele z Manfredem – następcą Fryderyka II na Sycylii , w której uczestniczyły również Despotat Epiru i Księstwo Achai , rządzone przez ród Villehardouin. Nawet Serbia , która nie była w koalicji, zagarnęła kilka miast. W 1259 roku armia Cesarstwa pobiła koalicję pod Pelagonią . 15 lipca 1261 roku Michał VIII Paleolog wkroczył do Konstantynopola, a 25 lipca, wraz z synem Andronikiem , został koronowany. W ten sposób odrodziło się Cesarstwo Bizantyjskie .


Inne hasła zawierające informacje o "Cesarstwo Nicejskie":

XVI wiek ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Cesarze rzymscy ...

1806 ...

Archeologia ...

Habsburgowie ...

Uniwersytet ...

Nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary ...

Austro-Węgry ...

Bitwa pod Wiedniem (1683) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cesarstwo Nicejskie":

010b. Rzym (plansza 18) ...

010c. Rzym (plansza 18) ...

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie