Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Na mapach: 51°14'44″N 22°32'26″E / 51.24556, 22.54056

Uniwersytet
Marii Curie-Skłodowskiej
Nazwa łacińskaUniversitas Maria Curie-Skłodowska
Nazwa angielskaMaria Curie-Skłodowska University
Data założenia23 października 1944
Lokalizacja   Polska , Lublin
Liczba studentów28 417
Rektorprof. dr hab. Andrzej Dąbrowski
Adrespl. Marii Curie-Skłodowskiej 5
20-031 Lublin
Członkostwo Socrates-Erasmus
Położenie na mapie Polski

Uniwersytet
Marii Curie-Skłodowskiej
Strona internetowa uczelni


Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinieuczelnia wyższa powołana do życia w 1944 roku, jako uczelnia państwowa, początkowo z czterema wydziałami: Lekarskim, Przyrodniczym, Rolnym i Weterynaryjnym. W ciągu niecałych trzech miesięcy powstał Wydział Farmaceutyczny. Bezpośrednią przyczyną powstania Uniwersytetu była chęć stworzenia świeckiej uczelni wyższej, jako przeciwwagi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego .

Kolejność nazwisk patronki wymienianych w nazwie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej nie jest ani pomyłką, ani przypadkiem. Uczelnia została powołana do życia pod obecną nazwą dnia 23 października 1944 roku. Obowiązujące w tym względzie przepisy prawne nie dają możliwości zmiany nazwy uczelni ani Władzom Rektorskim, ani Senatowi Akademickiemu. Decyzję taką mogłaby podjąć wyłącznie władza ustawodawcza. Drugim powodem, dla którego w nazwie uniwersytetu występuje taka kolejność nazwisk jest fakt, że sama patronka UMCS używała zamiennie obu form pisowni swego nazwiska, czego dowodem jest jej własnoręczny podpis w księdze gości Archikatedry Lubelskiej z roku 1930 . Aby podkreślić swoją polskość, działająca głównie we Francji Maria Curie dopisywała do nazwiska męża człon Skłodowska. Często jako wyjaśnienie tej kolejności liter w skrócie UMCS podawane jest uniknięcie w ten sposób problemu z wymową dwóch bezdźwięcznych spółgłosek obok siebie[1].

Spis treści

Historia

Uniwersytet został powołany do życia 23 października 1944 roku jako uczelnia państwowa, początkowo z czterema wydziałami: Lekarskim, Przyrodniczym, Rolnym i Weterynaryjnym. W ciągu niecałych trzech miesięcy zaistniał piąty Wydział Farmaceutyczny, a uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego miała miejsce 14 stycznia 1945 roku.

Kadrę naukową stanowiło wówczas 42 profesorów, m.in. z uczelni Lwowa i Wilna . Studia podjęło wtedy 806 słuchaczy. Organizatorem i pierwszym rektorem Uniwersytetu był zoolog prof. Henryk Raabe .

Ten profil Uniwersytetu utrzymał się do lat 50. XX w. W 1949 roku uczelnia powiększyła się o Wydział Prawa. Rok później z Uniwersytetu wydzielono fakultety: Lekarski i Farmaceutyczny, które dały podstawę Akademii Medycznej obecnie Uniwersytetowi Medycznemu . W 1951 istniejący już Wydział Matematyczno-Przyrodniczy podzielił się na dwa Wydziały: Matematyki, Fizyki i Chemii oraz Biologii i Nauk o Ziemi. Rok później otwarto Wydział Humanistyczny, a w 1953 roku Zootechniczny.

Znaczącą reorganizację struktury Uniwersytet przeżył w 1955 roku, gdy wyodrębniono z niego Wydziały: Rolny, Weterynaryjny i Zootechniczny, które stały się podwalinami Akademii Rolniczej obecnie Uniwersytetu Przyrodniczego . W drugą połowę lat 50. Uniwersytet wkraczał z czterema wydziałami: Biologii i Nauk o Ziemi, Matematyki, Fizyki i Chemii, Prawa oraz Humanistycznym. Pracowało wówczas na Uczelni 414 osób, w tym 55 profesorów i docentów oraz 145 pomocniczych pracowników naukowych, a studiowało 1389 słuchaczy.

Poczet Rektorów UMCS

  • Prof. dr hab. Henryk Raabe : 1944-1948
  • Prof. dr hab. Tadeusz Kielanowski : 1948-1952
  • Prof. dr hab. Bohdan Dobrzański: 1952-1955
  • Prof. dr hab. Andrzej Burda : 1955-1957
  • Prof. dr hab. Adam Paszewski: 1957-1959
  • Prof. dr hab. Grzegorz L. Seidler : 1959-1969
  • Prof. dr hab. Zbigniew Lorkiewicz: 1969-1972
  • Prof. dr hab. Wiesław Skrzydło: 1972-1981
  • Prof. dr hab. Tadeusz Baszyński: 1981-1982
  • Prof. dr hab. Józef Szymański : 1982-1984
  • Prof. dr hab. Stanisław Uziak: 1984-1987
  • Prof. dr hab. Zdzisław Cackowski : 1987-1990
  • Prof. dr hab. Eugeniusz Gąsior: 1990-1993
  • Prof. dr hab. Kazimierz Goebel : 1993-1999
  • Prof. dr hab. Marian Harasimiuk: 1999-2005
  • Prof. dr hab. Wiesław Kamiński : 2005 - 2008
Pomnik Marii Skłodowskiej-Curie na miasteczku uniwersyteckim UMCS, w głębi Wydział Chemii, po lewej Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki.
Biblioteka Główna UMCS

25 kwietnia 2008 r. elektorzy wybrali Prof. dr hab. Andrzeja Dąbrowskiego , dziekana Wydziału Chemii , na stanowisko Rektora UMCS.

Władze rektorskie

Uniwersytetem kieruje Rektor , będący przełożonym wszystkich pracowników i studentów . On też reprezentuje Uczelnię na zewnątrz. Swoje kierownictwo sprawuje przy pomocy Prorektorów. Stanowiska te są obieralne na czas kadencji, która od 2008 r. wynosi cztery lata. Najwyższym organem stanowiącym w Uniwersytecie jest Senat będący wybieralną reprezentacją całej społeczności akademickiej.

Władze rektorskie, kadencja: 2008/2012
  • rektor - prof. dr hab. Andrzej Dąbrowski (chemik)
  • prorektor ds. jakości kształcenia - prof. dr hab. Stanisław Chibowski
  • prorektor ds. badań i współpracy międzynarodowej - prof. dr hab. inż. Ryszard Dębicki
  • prorektor ds. studenckich - dr hab. Stanisław Michałowski , prof. UMCS
  • prorektor ds. ogólnych - prof. dr hab. Ryszard Szczygieł

Wydziały

LogoNazwa wydziałuRok założeniaAdres internetowy wydziałuLiczba studentów (2007/2008)
Wydział Artystyczny 1989/(1997) WA 684
Wydział Biologii i Nauk o Ziemi 1944/(1952) WBiNoZ 1472
Wydział Chemii 1944/(1989) WCh 1345
Wydział Ekonomiczny 1965 WE 2599
Wydział Filozofii i Socjologii1990 WFiS 1904
Wydział Humanistyczny 1952 WH 6160
Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki 1944/1952/1989/(2001) WMFI 1475
Wydział Pedagogiki i Psychologii 1973 WPiP 3826
Wydział Politologii1993 WP 2417
Wydział Prawa i Administracji1949 WPiA 7936

Doktorzy honoris causa UMCS

Baza uczelni

Gmach rektoratu UMCS, widok z kładki nad ul. Sowińskiego.
Wydział Humanistyczny

UMCS kształci studentów w 11 budynkach dydaktycznych. 3 z nich to zabytkowe pałace w centrum Lublina przy Placu Litewskim (Wydział Politologii) i ul. Narutowicza ( Wydział Pedagogiki i Psychologii ). Pozostałe znajdują się na terenie zbudowanego z inicjatywy profesora Grzegorza Leopolda Seidlera Miasteczka Akademickiego.

Miasteczko akademickie

Kampus jest ograniczony ulicami: Uniwersytecką (od wschodu), Głęboką (od południa), al. Kraśnicką (od zachodu) i ul. Weteranów (od północy). Na terenie kampusu znajduje się 10 domów studenckich (Amor, Babilon, Cebion, Dodek, Eskulap, Femina, Grześ, Helios, Ikar, Jowisz) oraz nowe komercyjne akademiki, (poza kampusem znajduje się dom studencki "Zana"), Hotel Asystenta (w bliskim sąsiedztwie także Dom Studenta Zaocznego), rektorat, siedziby wszystkich wydziałów (poza Wydziałem Politologii oraz Wydziałem Pedagogiki i Psychologii), przychodnia studencka, biblioteki, Akademicki Ośrodek Sportowy (korty, boiska, kilkanaście sal sportowych, duża hala i basen) i Akademickie Centrum Kultury. Działa tu także Biuro Karier UMCS i Wydawnictwo Uniwersyteckie. W obrębie miasteczka akademickiego znajdują się także obiekty KUL oraz Uniwersytetu Przyrodniczego.

Akademickie Centrum Kultury

Akademickie Centrum Kultury, występ łódzkiego Teatru Napięcie podczas Kontestacji 2008 .

Powstałe w 1965 roku Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" to drugi co do wielkości ośrodek kulturalny w Lublinie. Centrum jest organizatorem wielu imprez kulturalnych, koncertów, spotkań z artystami, przeglądów filmowych i teatralnych, m.in. Festiwalu Kultury Alternatywnej ZDAERZENIA i Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy". Dzięki zespołowi Orkiestra św. Mikołaja i wydawanemu przez niego periodykowi Gadki z Chatki jest także silnym ośrodkiem muzyki folkowej w Polsce.

Akademicka Grupa Medialna

Wejście do budynku Radia Centrum

W jej skład wchodzą:

  • miesięcznik A4 poświęcony życiu studenckiemu, rozpowszechniany jako dodatek do lubelskiego wydania dziennika Gazeta Wyborcza . Ukazuje się zawsze w pierwszy wtorek miesiąca. Kilka dni po publikacji miesięcznik można otrzymać za darmo w siedzibie samorządu (pok. 4 DS "Babilon"). [2]
  • portal internetowy http://student.lublin.pl
  • istniejące od 1995 roku Radio Centrum (wcześniej jako radiowęzeł)

Sieć akademicka

Pod koniec lat 80. Lublin był jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie powstała akademicka sieć komputerowa (LASK, następnie LubMAN), później przekształcona w sieć miejską – LubMAN. Twórcą i pierwszym dyrektorem sieci był Zbigniew Skorzyński. Obecnie sieć dzieli się na dwie części (obsługiwane przez wspólny zespół administratorów, światłowody i urządzenia aktywne):

  • komercyjną – obsługującą użytkowników indywidualnych, lokalne firmy i przedsiębiorstwa
  • akademicką – obsługującą wszystkie instytucje akademickie i wydziały UMCS oraz pozostałe lubelskie uczelnie.

Sieć akademicka LubMAN na wiele lat opóźniła wejście komercyjnych operatorów do Lublina, oferując usługi mieszkańcom, z uwagi na rozległe położenie światłowodów w mieście.

Ośrodki zamiejscowe

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej ma ośrodki zamiejscowe w:

Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej":

Xiamen ...

Linz ...

Linköping ...

Tampere ...

Växjö ...

Brno ...

Iwan IV Groźny ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Klasztor w Pożajściu ...

Wittenberga ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 17) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie