Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Muzeum Morskie w Stambule

Muzeum Morskie w Stambule

Muzeum Morskie
Muzeum Morskie

Muzeum Morskie
Nazwa ojczystaIstanbul Deniz Müzesi
Nazwa angielskaTurkish Naval Museum
Data założenia1897
Lokalizacja   Turcja Stambuł
Wielkość zbiorów20 000
AdresHayrettin İskelesi Sok.80690 Beşiktaş

Stambuł, Turcja

Strona internetowa muzeum

Muzeum Morskie w Stambule ( tur. Deniz Müzesi) w Turcji znajduje się w budynku Urzędu Finansowego w dzielnicy Beşiktaş. Jest pierwszym muzeum o charakterze wojskowym założonym w Turcji.

Spis treści

Historia

Muzeum zostało założone w 1897 roku w dzielnicy Hasköy w Stambule z rozkazu komandora Bozcaadalı Hasan Hüsnü Paszy. Na początku muzeum było składnicą nieskatalogowanych obiektów. W 1914 Minister Marynarki Cemal Pasza mianował dyrektorem muzeum porucznika Ali Sama Boyara. Boyar zreorganizowł muzeum, jego administrację i zbiory muzealne, założył pracownię modelarską budującą modele statków dla potrzeb muzeum. Na początku II wojny światowej zbiory zostały przeniesione do Anatolii. W 1946 roku powróciły do Stambułu, tymczasowo do Meczetu Dolmabahçe , a w 1948 roku do nowego budynku. W 1961 roku muzeum zostało ponownie przeniesione do jego obecnej lokalizacji w dzielnicy Beşiktaş , w pobliże grobowca Barbarossy Hayrettina Paszy .

Zbiory muzealne

Zbiory znajdują się w dwóch budynkach. Na parterze pierwszego znajduje się pokój poświęcony Kemalowi Ataturkowi . Przechowuje się tu pamiątki po nim i pamiątki pochodzące z jego jachtów, w tym jachtu Savarona. Na drugim piętrze znajdują się między innymi obrazy rosyjskiego malarza Ajwazowskiego , tureckiego malarza Givaniana, Van de Velde , Melkona. Znajduje się tu również flaga Barbarossy na której umieszczono różne symbole religijne, mająca reprezentować jego tolerancję religijną na morzu. Na pierwszym piętrze znajdują się memorabilia z krążownika Yavuz , który był świadkiem końca Imperium Osmańskiego i początku Republiki . Wystawiono tu ponadto kolekcję mundurów, instrumentów nawigacyjnych, manuskrypty, mapy (w tym kopię mapy Piri Reisa , galiony , broń.

W drugim budynku umieszczono między innymi łodzie używane przez sułtanów, galeon sułtana Mehmeda IV , kotwice i działa pochodzące ze statków.

Grobowiec Barbarossy

Barbarossa zmarł w 1546 i zgodnie ze swoją wolą, został pochowany w pobliżu medresy w dzielnicy Beşiktaş. Mauzoleum zostało stworzone przez Sinana w klasycznym stylu osmańskim. Budowla jest zbudowana na ośmiobocznym planie, przykryta kopułą. Dla zwiedzających grobowiec jest otwierany dwa razy do roku: 4 kwietnia i 1 lipca .

Archiwum

Przy muzeum znajduje się również archiwum, przechowujące akta archiwum istniejącego w latach 1867 - 1928 , zdjęcia i mapy.

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Muzeum Morskie w Stambule":

Podróżnik ...

Muzeum Zoologiczne Tadasa Ivanauskasa w Kownie ...

Odense ...

Linz ...

Grenoble ...

Linköping ...

Tampere ...

Ratusz w Kownie ...

1972 ...

Kauen ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Muzeum Morskie w Stambule":

01 Znaki drogowe - kierunku i miejscowości - część 1 (plansza 19) ...

008b. Grecja (plansza 18) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie