Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cedr

Cedr

Cedr (Cedrus Belon ex Trew, 1757) – rodzaj długowiecznych (do 500 lat) drzew z rodziny sosnowatych . Cedry występują w rejonach górskich Azji i Afryki Północnej . Ich pierwotny areał to Himalaje i region śródziemnomorski. Rosną na wysokościach 1500-3200 m n.p.m. w Himalajach i 1000-2200 m w basenie Morza Śródziemnego .

W przeszłości lasy cedrowe bujnie porastały europejskie obszary basenu Morza Śródziemnego. Jednak wraz z rozwojem rolnictwa następowała ich degradacja i przekształcanie tych terenów na pastwiska dla owiec i kóz. Obecnie dąży się do odrodzenia tych zbiorowisk leśnych, co niejednokrotnie okazuje się niemożliwe.

Spis treści

Morfologia

Cedr libański (Cedrus libani)
Pokrój 
Okazałe drzewa iglaste osiągające wysokość do 40 m, wyjątkowo do 60 m. Gałęzie mają szerokie i rozłożyste.
Liście  
Igły osiągają długość 8-60 mm, wiecznie zielone.
Szyszki  
Szyszki są cylindryczne mają długość od 10 cm do 13 cm.

Systematyka

Wyróżnia się pięć taksonów w tym rodzaju, klasyfikowanych w zależności od podejścia do 4 lub 2 gatunków.

 • cedr himalajski (Cedrus deodara (Roxburgh) G. Don) - rośnie w Himalajach , od Afganistanu aż po Nepal . Nadal dostarcza cennego drewna. Jest to gatunek najbardziej rozpowszechniony. Igły długości 25-60 mm.
 • cedr libański (Cedrus libani A. Richard) - igły długości 8-25 mm.
 • cedr libański typowy (Cedrus libani A. Richard var. libani A. Richard) - najbardziej znany, występuje w górach Libanu , zachodniej Syrii i w południowo-centralnej Turcji . Uważany jest za narodowe drzewo Libanu. Umieszczony jest na jego fladze państwowej oraz godle. Igły ciemnozielone do niebieskozielonych o długości 10-25 mm.
 • Cedrus libani var. stenocoma (Schwarz) Davis - góry południowo-zachodniej Turcji. Igły niebieskozielone, długości 8-25 mm.
 • cedr cypryjski (Cedrus libani A. Richard var. brevifolia (Hooker f.) Henry, lub Cedrus brevifolia (Hooker f.) Henry) - najmniej znany, jest niższy niż inne cedry. Przez niektórych uważany za odrębny gatunek. Igły długości 8-20 mm.
 • cedr atlaski (Cedrus libani A. Richard var. atlantica (Endlicher) Manetti ex Carriere, lub Cedrus atlantica (Endlicher) Manetti ex Carriere) - występuje na terenie Maroka i Algierii (w górach Atlas ). Igły ciemnozielone do niebieskozielonych, długości 10-25 mm.

Zastosowanie

 • Drewno cedrowe używane było do budowy statków, w meblarstwie oraz w budownictwie. Służyło m.in. do budowy Pierwszej Świątyni Jerozolimskiej z X w p.n.e. i Świątyni Artemidy w Efezie (jednego z siedmiu cudów świata ) z VI w p.n.e. Na skutek prowadzonej intensywnej eksploatacji gatunki te zostały bardzo wyniszczone, w wyniku czego w wielu krajach znalazły się pod ochroną. Drewno cedrowe stosuje się także na fornir , sklejkę, płyty wiórowe i pilśniowe, na deski i parkiet, na meble, do zabudowy wewnętrznej i zewnętrznej, na ramy, drzwi, okna. Dobre jest do toczenia i rzeźbienia, na pudełka do cygar, na ołówki, listwy, łódki sportowe i instrumenty muzyczne. Wykonuje się z niego również humidory .
 • Roślina ozdobna : cedry są często uprawiane jako drzewa ozdobne w krajach o łagodnym klimacie. W Polsce największy cedr libański (wysokość 21 m, obwód pnia 0,6 m) rośnie w Arboretum w Wojsławicach , zasadzony w 1965 .
Drewno cedrowe

Ciekawostki

 • Oferowany w handlu tzw. olej cedrowy pozyskiwany z tzw. "cedrowych orzeszków" tzw. "cedru syberyjskiego" w istocie nic z cedrami nie ma wspólnego. Jest to olej wytwarzany z nasion limby syberyjskiej (w języku rosyjskim nazywanej popularnie kедр сибирский).

Bibliografia

 1. K. Browicz, J. Zielinski (1982), Chorology of trees and shrubs in south-west Asia and adjacent regions Vol. 1. Warszawa-Poznań
 2. W. Seneta, J. Dolatowski (2007), Dendrologia, Wyd. Naukowe PWN
 3. W. Seneta (1987), Drzewa i krzewy iglaste, PWN

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Cedr":

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Przegląd technik zdobniczych ...

Absynt ...

Strefa Gazy ...

Cywilizacja doliny Indusu ...

Francuski kalendarz rewolucyjny ...

Cedr Cedr Cedr atlaski Systematyka Domena eukarionty Królestwo rośliny Podkrólestwo naczyniowe Nadgromada nasienne Gromada nagonasienne Podgromada nagonasienne drobnolistne Klasa iglaste Rząd sosnowce Rodzina sosnowate Rodzaj CedrNazwa systematycznaCedrus Belon ex Trew 1757 Cedr (Cedrus Belon ex ...

Liban (góry) Cedry w Górach LibanuLiban ( arab. جبل لبنان = Dżabal Lubnan) – pasmo ...

Garda (jezioro) ...

Sosna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cedr":

042. Himalaje (plansza 14) Są to głównie dęby, sosny, Cedr himalajski (w niższych partiach) orz jodła i świerk (wyższych partiach). Zarośla ...

042. Himalaje (plansza 13) ze wzrostem wysokości przechodzą w drzewa liściaste z domieszką świerków, jodeł i Cedrów. Na wysokości 3200-4200 m n.p.m. obszary porośnięte są przez zarośla subalpejskie ...

032. Ekologia biosfery (plansza 9) kolczaste zarośla zwane makią. Rośliny te zastąpiły pierwotne lasy, w których rosły Cedry, liczne gatunki dębów, wawrzyny, oliwki i cyprysy. Zostały one wyniszczone wskutek ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie