Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Calgacus

Calgacus

Calgacus

Calgacus był pierwszym Brytem wspomnianym w literaturze rzymskiej.

Tacyt opisuje go jako przywódcę Kaledonów , człowieka pełnego poczucia własnej godności i znakomitego mówcę. W roku 84 n.e. Calgacus, w odpowiedzi na nasilającą się ofensywę Juliusza Agrykoli , zebrał ponad trzydziestotysięczną armię i w Grampianach stawił czoła wojskom cesarza dowodzonym przez Agrykolę. Pomimo odwagi i znakomitej - jak na pospolite ruszenie - organizacji, wojska Kaledonów poniosły sromotną klęskę. Uciekających wojów wyrżnięto niemal do nogi. Zginął też sam Calgacus.

Wojna skończyła się, niedobitki Kaledonów skryły się w górach. Trzydziestoletni pokój świadczy o respekcie, jaki dla Kaledonów odczuli zwycięzcy. Po tej przerwie Kaledonowie przypomnieli Rzymianom o tym, jak niepokornych mają sąsiadów, rugując ich z przygranicznych fortów. Rzym odpowiedział wysłaniem IX Legionu. Był to krok nierozważny - po całym legionie słuch zaginął. W 122 roku cesarz Hadrian podjął jeszcze jedną próbę podbicia Kaledonii, kiedy jednak i ona się nie powiodła, podjął decyzję, że na Brytanii Imperium Rzymskie nie będzie się już bardziej rozszerzać na północ. Wydał rozkaz wybudowania Muru Hadriana .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Calgacus":

I wiek ...

Calgacus CalgacusCalgacus był pierwszym Brytem wspomnianym w literaturze rzymskiej. Tacyt opisuje go jako przywódcę ...

Juliusz Agrykola ...

84 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Calgacus":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie