Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Błonnik

Błonnik

Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) – kompleks heterogennych substancji ścian komórkowych roślin nie trawionych i nie wchłanianych w przewodzie pokarmowym człowieka.

Jest to mieszanina substancji o charakterze polisacharydowym ( celuloza , hemicelulozy , pektyny , gumy , śluzy ) i niepolisacharydowym ( ligniny ). Odgrywa on ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.

Spis treści

Skład

Dawniej błonnik kojarzono z celulozą, a błonnik surowy stanowiła celuloza i hemicelulozy . Następnie wśród zespołu substancji zaliczanych do błonnika zaczęto wymieniać:

W błonniku można wyróżnić składniki rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie:

  • rozpuszczalne w wodzie:
    • pektyny;
    • obojętne hemicelulozy;
    • gumy (m.in. b – glukany);
    • śluzy;
    • polisacharydy algowe;
  • nierozpuszczalne w wodzie:
    • celuloza;
    • hemicelulozy ekstrahowane z roztworów kwaśnych;
    • lignina.

Właściwości

Na początku błonnik był traktowany jako substancja balastowa, ze względu na małe wykorzystanie przez organizm. Później odkryto w nim nowe właściwości mające korzystny wpływ na organizm, przyczyniające się m.in. do:

  • przyspieszenia perystaltyki jelit (wypełnia jelita, pobudza ich ruchy i przyspiesza pasaż treści przez przewód pokarmowy zapobiegając zaparciom - lignina, celuloza);
  • rozwoju korzystnych bakterii jelitowych;
  • mniejszego wchłaniania cholesterolu i trójglicerydów| ;
  • spowolnienia rozkładu węglowodanów;
  • spadku stężenia glukozy we krwi;
  • zmniejszenia uczucie głodu (pęcznieje w żołądku - głównie pektyna i celuloza );
  • usuwania z organizmu substancji szkodliwych - toksyn i metali ciężkich ;
  • wiązania jonów sodu.

Błonnik nie podwyższa wartości energetycznej posiłku. Jedną z jego cech jest zdolność do pęcznienia (polisacharydy i lignina). Spowodowane jest to adsorpcją wody, na którą wpływa rozdrobnienie produktu oraz obróbka cieplna.

Posiada on także zdolność do wymiany kationów, która jest zależna od występowania grup fenolowych (obecnych we frakcji ligninowej) oraz karboksylowych (obecnych we frakcji pektynowej i hemicelulozowej). Największą zdolność przejawia frakcja pektynowa składająca się wyłącznie z kwasów uronowych.

Błonnik posiada również właściwości takie jak: tworzenie żeli, wiązanie kwasów żółciowych i adsorpcja oleju[2].

Źródła błonnika

Źródłem błonnika pokarmowego są m.in. warzywa , owoce , produkty zbożowe (otręby zbożowe, kasze, naturalne płatki zbożowe, musli, niełuskany ryż, pieczywo razowe i pełnoziarniste) i nasiona roślin strączkowych. Błonnika nie zawierają m.in. mięso, ryby , mleko, jaja, alkohole , masło , oleje i inne produkty tłuszczowe.

Możliwe jest również nabycie suplementów zawierających błonnik, zazwyczaj będących w postaci pigułek lub sypkiej.

Wskazania i przeciwwskazania

Diety bogate w błonnik zalecane są przez lekarzy przy chorobach takich jak m.in.: otyłość , cukrzyca , miażdżyca i kamica żółciowa .

Przeciwwskazaniem do stosowania diety wysokobłonnikowej są m.in. stany zapalne żołądka, trzustki, dróg żółciowych i jelit, stany niedoboru białka i składników mineralnych, nieżyty przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz choroby zakaźne.

Dawkowanie

Wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzienne spożycie błonnika powinno wynosić 20-40 g.

Zbyt duże spożycie błonnika pokarmowego powoduje dolegliwości brzuszne takie jak wzdęcia, bóle brzucha (dotyczy to głównie roślin strączkowych) czy biegunki (w skrajnych przypadkach może dojść do podrażnienia jelit a nawet ich skrętu) oraz prowadzi do niedożywienia i niedoboru wapnia , żelaza i cynku .

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Błonnik":

Nadciśnienie tętnicze ...

Żywność funkcjonalna ...

Guzki krwawnicze ...

Fast food ...

Owies wysoką zawartością wapnia, magnezu, sodu, miedzi i lecytyny. Polisacharydy nieskrobiowe tworzą tzw. Błonnik, niezbędny w codziennej diecie człowieka.Spożycie produktów zawierających owies w Polsce jest ...

Soczewica jadalna ...

Otyłość ...

Błonnik Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) – kompleks heterogennych substancji ścian komórkowych roślin nie ...

Leszczyna pospolita ...

Ziemniak ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Błonnik":

Cukry - właściwości i funkcje (plansza 15) e height=380 width=770 > Celuloza(C6H10O5)n - Błonnik Jest to nierozpuszczalny, nierozgałęziony polisacharyd roślinny zbudowany z cząsteczek glukozy. Stanowi podstawowy element ...

Cukry - właściwości i funkcje (plansza 11) e height=380 width=770 > Polisacharydy Są powszechnie występującymi węglowodanami. Zaliczamy do nich: skrobię celulozę (Błonnik) glikogen chitynę pektyny Makrocząsteczki polisacharydowe utworzone są z wielu powtarzających się jednostek monosacharydowych, najczęściej glukozy Należą ...

110. Rola diety w życiu człowieka (plansza 4) na różnym tle (również nerwowym). Najczęstszym ich występowaniem jest dieta uboga w Błonnik. Nie ma jednego sposobu idealnego odżywiania się, jednak każda dieta powinna ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie