Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Bastet

Bastet

W1tB1
Bastet w hieroglifach
Rzeźba przedstawiająca Sachmet, Muzeum w Luwrze

Bastet (Bast) - w mitologii egipskiej bogini miłości i płodności, przedstawiana jako kot lub kobieta z głową kota. Czczona głównie w Bubastis , gdzie odkryto cmentarzysko kotów, jej świętych zwierząt. W okresie Nowego Państwa utożsamiana z boginią wojny Sechmet - Mut , Tefnut i Hathor . Jej kult dotarł do Italii w czasach panowania Rzymian w Egipcie.

Większe ośrodki kultu to Bubastis, Memfis , Heliopolis , Teby , Leontopolis, Herakleopolis . Artefaktem bogini było sistrum (uderzany instrument muzyczny), żywiołem zaś ogień i woda. Uznaje się, że była córką boga słońca Re lub Atuma-Re . Partnerem bogini była jej męska forma zwana Basti-czai, Bastet sama była zaś matką Maahesa i według niektórych źródeł Chonsu , boga księżyca. W wyniku utożsamienia z Mut - Sechmet jej partnerem stał się Ptah , a z Tefnut również Szu . Początkowo z racji urodzenia Bastet była boginią słońca, w późniejszym okresie, pod greckim wpływem przypisywano ją do księżyca.

Bastet posiadała dwa oblicza. Jako bogini płodności i opiekunka ogniska domowego (najczęściej w kociej postaci) uważana była za łagodną boginię opiekuńczą. Jednak istnieją także jej wizerunki z głową lwicy (utożsamiano ją z Sechmet ). Postać tę przybierała, aby chronić króla na polu bitwy. Ceniona była za zwinność i siłę.

Święta ku czci Bastet obchodzone były głównie w kwietniu i maju. Opisy tych obchodów można znaleźć w pismach Herodota .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Bastet":

Horus ...

Bogowie starożytnego Egiptu ...

Bogini miłości ...

Kategoria:Bóstwa egipskie ...

Wadżet ...

Bastet Bastet w hieroglifach Rzeźba przedstawiająca Sachmet, Muzeum w Luwrze Bastet (Bast) - w mitologii ...

Starożytny Egipt ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bastet":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie