Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bug

Bug - Bug (ukr. Західний Буг - Zachidnyj Buh, biał. Заходні Буг - Zachodni Buh) – rzeka we wschodniej Polsce (587 km), zachodniej Ukrainie i południowo-zachodniej Białorusi (154 km - na całej długości rzeka graniczna z Polską). Długość Bugu wynosi 772 km, powierzchnia dorzecza 39 420 km², z czego w Polsce 19 284 km². Średni przepływ w dolnym biegu - 158 m³/s. Ponadto Bug jest czwartą co do wielkości rzeką Polski.

Bug ma swoje źródło we wsi Werchobuż koło Złoczowa na Wyżynie Podolskiej na Ukrainie, wpływa do Zalewu Zegrzyńskiego, stanowiąc jednocześnie lewy dopływ Narwi, która do 1962 roku była uznawana oficjalnie za prawy dopływ Bugu. Odcinek między Zalewem Zegrzyńskim a Wisłą określany jest często jako Bugonarew. Na odcinku 363 km (Gołębie - Niemirów) stanowi granicę z Ukrainą i Białorusią. Poprzez Kanał Królewski łączy się z Prypecią. Ciekawostką jest fakt, że gdyby za dopływ uznawać rzekę, która do momentu połączenia z inną ma mniejszą długość, to Wisła okazałaby się dopływem Bugu (długość Bugu i Bugonarwi powyżej połączenia z Wisłą jest większa). Niemniej jednak przeważa większy przepływ w Wiśle i to ona uchodzi do Bałtyku. Bug powszechnie uważany jest za niebezpieczną rzekę a to ze względu na występujące w nim miejscami tzw. "podwójne dno" oraz częste wiry rzeczne groźne dla pływaków. Licząc długość rzeki od jej źródła do ujścia do Bałtyku liczy 1213 km.


Inne hasła zawierające informacje o "Bug":

II wiek ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

1254 ...

Stefan Wyszyński ...

II Rzeczpospolita ...

Morena denna ...

Huczwa ...

Sołokija ...

III rozbiór Polski ...

Ober-Ost ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bug":

214 Rządy autorytarne w Polsce (plansza 10) ...

131 Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski (plansza 13) ...

221 Atak dwóch potęg (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie