Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Bogdan Kobułow

Bogdan Kobułow

Bogdan Zacharewicz Kobułow, ps. Samowar (ros. Богдан Захарович Кобулов, gruz. ბოგდან ქობულოვი, ur. 1 marca 1904 w Tbilisi , zm. 23 grudnia 1953 roku) - komisarz bezpieczeństwa państwowego, w latach 1938 - 1941 zastępca ludowego komisarza spraw wewnętrznych Ławrientija Berii , a od 1939 szef Głównego Zarządu Gospodarczego Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych NKWD , kontrolującego pracę przemysłu, rolnictwa i handlu.

Urodzony w rodzinie ormiańskiej (syn krawca Zachara Kobułowa, brat Amajaka Zacharewicza Kobułowa), od 1922 współpracownik Gruzińskiej CzeKa , od 1925 członek WKP(b) . Kierował czystkami w Gruzji , w wyniku których zginęła większość dotychczasowych przywódców. Od 1937 był zastępcą ludowego komisarza spraw wewnętrznych Gruzińskiej SRR. W 1938 Beria, dla którego był jednym z najbardziej zaufanym współpracownikiem, wezwał go do Moskwy , gdzie zajął stanowisko naczelnika Wydziału 4 (SPO-Tajno-Polityczny) Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego NKWD . Był jednym z wysokich funkcjonariuszy NKWD, który osobiście, w okrutny i sadystyczny sposób przesłuchiwał podejrzanych.

Na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku został członkiem Kolegium Specjalnego (centralnej trójki), w skład której wchodzili także I zastępca ludowego komisarza spraw wewnętrznych, naczelnik Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego ( GUGB ) NKWD ZSRR Wsiewołod Mierkułow oraz naczelnik 1 Wydziału Specjalnego NKWD Leonid Basztakow , i które organizowało oraz nadzorowało zbrodnie na polskich jeńcach wojennych i więźniach. Od lutego 1941 roku był zastępcą ludowego komisarza spraw wewnętrznych, a w latach 1943 - 1945 komisarza bezpieczeństwa państwowego ( NKGB ) Mierkułowa . W 1944 kierował operacją wysiedlenia Czeczenów i Inguszów do Kazachstanu . Po II wojnie światowej pełnił funkcję zastępcy szefa Głównego Zarządu Mienia Radzieckiego za Granicą (GUSIMZ) przy Radzie Ministrów ZSRR i zastępcy głównodowodzącego Radziecką Administracją Wojskową w Niemczech (kierował organami bezpieczeństwa w radzieckiej strefie okupacyjnej ). Po śmierci Stalina Beria uczynił go pierwszym zastępcą ministra spraw wewnętrznych.

27 czerwca 1953 razem z szefem został aresztowany i oskarżony o liczne nadużycia oraz bezpodstawnie o szpiegostwo, po czym skazany na śmierć i rozstrzelany.

Zobacz też

Wysocy funkcjonariusze organów bezpieczeństwa ZSRR:


Inne hasła zawierające informacje o "Bogdan Kobułow":

Oddychanie komórkowe ...

Teatr Nasz ...

1932 ...

Religioznawstwo ...

Przeszczepianie narządów ...

Maciej Gładysz ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

1929 ...

Przegląd Sportowy ...

1980 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bogdan Kobułow":

50. Polska w strukturach międzynarodowych (plansza 8) ...

16. Organy władzy Rzeczypospolitej Polskiej ? sejm i senat (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie