Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bułgaria Wołżańsko-Kamska

Bułgaria Wołżańsko-Kamska

Волжка България
Bułgaria Wołżańsko-Kamska
VII wiek - 1241
Położenie
Język używany języki tureckie , języki wołżańskie
Stolica Bułgar Wielki ( IX wiek - po 1186 )
Bilär (po 1186- 1241 )
Ustrój polityczny monarchia
Status terytorium do 965 lenno , później niezależne
Zależne od Kaganatu Chazarskiego
Data powstaniaVII wiek
podbój Złota Orda
1236 - 1241
Religia dominującatengryzm, islam ,
Mapa
Bułgaria Wołżańsko-Kamska

Bułgaria Wołżańsko-Kamska lub Bułgaria Kamska, historyczne państwo, istniejące między VII a XIII wiekiem na obszarze dorzeczy rzek Wołgi i Kamy , na terenie dzisiejszej zachodniej Rosji . Obecnie za spadkobierców terytorialnych i kulturalnych państwa Bułgarii Wołżańsko-Kamskiej uważają się autonomiczne republiki Tatarstanu i Czuwaszji .


Początki

Pierwsze informancje o istnieniu Bułgarii Kamskiej spotykane są rzadko i w bardzo różnych źródłach. Z powodu braku rodzimych, bułgarskich , zapisków większość informacji pochodzi ze źródeł arabskich , perskich , hinduskich i ruskich . Pierwsze pisemne wzmianki o Bułgarii Wołżańsko-Kamskiej pochodzą z X wieku . Wśród nich najważniejszą jest relacja Ibn Fadlana , który jako poseł kalifa bagdadzkiego odwiedził Bułgarię Wołżańsko-Kamską w latach 921 - 922 . Wiele informacji dostarczyły również wykopaliska prowadzone na obszarze dawnego państwa.

Uważa się, że terytorium Bułgarii Wołżańsko-Kamskiej było początkowo zamieszkane przez plemiona ugrofińskie . Protobułgarzy , lud pochodzenia tureckiego , przywędrował na te tereny około 660 roku n.e. Ich przywódcą był w tym czasie Kotrag , syn Kubrata . Niektóre plemiona protobułgarskie kontynuowały wędrówkę na zachód i po wieloletniej tułaczce osiedliły się w dorzeczu Dunaju , na terenach obecnej Bułgarii , gdzie zasymilowali się ze Słowianami , przyjęli słowiański język i wiarę prawosławną .

Większość uczonych zgadza się z tezą, że Bułgaria Kamska byłą częścią ogromnego Kaganatu Chazarskiego . W IX wieku rozpoczął się proces jednoczenia plemion protobułgarskich . Założono nową stolicę w Bułgarze Wielkim , przy ujściu Kamy do Wołgi , około 160 km na południe od dzisiejszego Kazania . Większość uczonych wątpi, by Bułgaria Kamska mogła znieść zależność od Kagantu Chazarskiego przed jego zniszczeniem przez księcia Rusi Kijowskiej Światosława I w 965 roku.

Rozkwit państwa

Panując nad Wołgą i Kamą w X i XI wieku , Bułgaria Kamska kontrolowała większą część handlu między Europą a Azją w okresie przed krucjatami , które otworzyły nowe szlaki handlowe. Stolica, Bułgar Wielki , była dobrze prosperującym miastem, porównywalnym wielkością i bogactwem z największymi ośrodkami świata islamskiego . Partnerami handlowymi Protobułgarów byli m.in. Wikingowie , Bjarmanowie i Nieńcy na północy, Arabowie i Bizantyjczycy na południu i Chińczycy na wschodzie. Innymi dużymi miastami państwa były: Bilär, Suar, Qaşan i Cükätaw. Obecne miasta Kazań i Jelabuga zostały założone przez Protobułgarów jako fortece graniczne.

Księstwa ruskie, położone na zachód od Bułgarii Kamskiej, były jedynie źródłem militarnego zagrożenia, w XI wieku państwo było niszczone przez liczne najazdy ruskie. W XII i XIII wieku władcy Włodzimierza ( Andrzej I Bogolubski i Wsiewołod III), pod pretekstem obrony wschodnich granic swojego księstwa, systematycznie plądrowali miasta Protobułgarów . Pod słowiańskim naciskiem z zachodu, Protobułgarzy zmuszeni byli przenieść stolicę z Bułgaru do Bilär.

Upadek

We wrześniu 1223 roku oddział Mongołów pod wodzą Urana, jednego z wodzów Czyngis-chana wkroczył do Bułgarii Kamskiej, jednak został pokonany przez wojska chana Gabdula Chelbira. W 1236 Mongołowie ponownie zaatakowali Bułgarię, jednak podporządkowanie sobie całego kraju zajęło im aż pięć lat. Tereny Bułgarii Kamskiej weszły w skład Złotej Ordy , zaś w latach 30. XV wieku założono tutaj Chanat Kazański .


Inne hasła zawierające informacje o "Bułgaria Wołżańsko-Kamska":

Brno ...

1398 ...

1362 ...

1361 ...

1884 ...

1225 ...

1878 ...

1908 ...

XXI wiek ...

Uniwersytet ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bułgaria Wołżańsko-Kamska":

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 4) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 7) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie