Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Perła Browary Lubelskie

Perła Browary Lubelskie

Perła - Browary Lubelskie
Forma prawna Spółka akcyjna
Data założenia 1948
Lokalizacja Lublin
Siedziba ul. Bernardyńska 15
20-950 Lublin
Numer KRS 0000016008
PrezesFilip Costa
Ważni pracownicyDaniel Russell
Branża przemysł alkoholowy
Produkty piwo
Kapitał zakładowy 1380000 zł
Strona internetowa

Perła - Browary Lubelskie S.A. - polski producent piwa będący właścicielem browaru Nr 1 w Lublinie [1].

Głównymi akcjonariuszami w spółce Perła - Browary Lubelskie S.A. są amerykańsko-kanadyjski fundusz inwestycyjny Southbeach Developments Limited (50,07%), który jest kontrolowany przez polonijnego inwestora Józefa Huberta Gierowskiego oraz duński koncern piwowarski Royal Unibrew (48%)[2]. Firma Perła - Browary Lubelskie należy do Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich .

Spółka ma 3% udziału w polskim rynku piwa. Jej głównym obszarem działalności dystrybucyjnej jest południowo-wschodnia Polska . Poza tym prowadzi ona eksport swoich wyrobów do Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii i Australii.

Spis treści

Historia

Przedsiębiorstwo powstało w 1948 roku jako Lubelskie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze. Majątek założycielski stanowiły upaństwowione po II wojnie światowej lubelskie Zakłady Przemysłowe K. R. Vetter i Browar Parowy Jeleń . W 1963 roku zakłady przyjęły nazwę Lubelskie Zakłady Chmielarsko-Piwowarskie. W 1974 roku przedsiębiorstwo przemianowano na Zakłady Piwowarskie w Lublinie. W tym czasie w jego skład włączono jako filie kilka browarów i słodowni z regionu Lubelszczyzny .

W latach 90. XX wieku firma działała jako spółka pracownicza. W 1999 roku 48% akcji Browarów Lubelskich zakupiła spółka Browary Strzelec S.A. i współpracujący z nią Bank Gospodarki Żywnościowej . W tym samym czasie około 51% akcji spółki nabył polonijny inwestor Józef Hubert Gierowski, który został szefem nadzorczym powołanej w 2001 roku spółki akcyjnej Perła - Browary Lubelskie S.A.

W 2005 roku 48% pakiet akcji Perły należący do powstałej w 2002 roku grupy piwowarskiej Browary Polskie Brok-Strzelec S.A. został zakupiony przez duński koncern piwowarski Danish Brewery Group . 51% akcji należących do Józefa Huberta Gierowskiego znalazło się w posiadaniu cypryjskiego holdingu Garmo Holdings Limited.

W 2007 roku próbę przejęcia większościowego pakietu udziałów w spółce Perła - Browary Lubelskie S.A. podjęła spółka Royal Unibrew Polska . Transakcja jednak nie doszła do skutku. W 2008 roku większościowym akcjonariuszem został zarejestrowany na Cyprze amerykańsko-kanadyjski fundusz inwestycyjny Southbeach Developments Limited, który odkupił udziały od Garmo Holdings Limited.

Marki piwa

 • Perła
  • Perła Chmielowa
  • Perła Mocna
  • Perła Export
  • Perła Czarna
 • Zwierzyniec
  • Zwierzyniec Pils
  • Zwierzyniec Premium
 • Goolman
  • Goolman Premium
  • Goolman Strong
  • Goolman Gold
 • Lubelskie
  • Lubelskie Pils
  • Lubelskie Mocne
 • Carmèll

Przypisy

 1. Browar Nr 2 w Lublinie jest własnością Skarbu Państwa . Spółka Perła - Browary Lubelskie S.A. jest jego dzierżawcą . Od 2001 roku produkcja w zakładzie piwowarskim została wstrzymana. Obecnie w budynkach pofabrycznych znajdują się biura zarządu spółki Perła - Browary Lubelskie S.A.
 2. Michał Śliwiński: Walka o przejęcie kontroli nad łomżyńskim Pepeesem ( pol. ). parkiet.com. [dostęp 7 czerwca 2009].

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Perła Browary Lubelskie":

1972 ...

Rada Najwyższa Narodowa ...

Stanisław Szczęsny Potocki ...

Małże ...

Michał Grymuza ...

Edyta Bartosiewicz ...

Małopolska Droga św. Jakuba ...

Racjonał ...

Maria Kazimiera d'Arquien ...

Ambona (architektura) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Perła Browary Lubelskie":

222. Warunki życia w Polsce (plansza 9) ...

112. Zmiany gospodarki i społeczeństwa polskiego w XVI w. (plansza 6) ...

205. Krainy geograficzne Polski. Niziny Środkowopolskie (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie