Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bronisława Ostrowska

Bronisława Ostrowska

Bronisława Ostrowska
Urodzona 1881
Warszawa
Zmarła 1928
Warszawa
Teksty na Wikiźródłach

Bronisława Ostrowska (z domu Mierz-Brzezicka, pseud. Edma Mierz, Wojciech Chełmski; ur. w listopadzie 1881 w Warszawie , zm. 18 maja 1928 w Warszawie) - poetka polska okresu Młodej Polski , tłumaczka poezji francuskiej oraz pisarka książek dla dzieci.

Spis treści

Życiorys

Ukończyła warszawskie gimnazjum, w 1901 r. wyszła za mąż za rzeźbiarza Stanisława Kazimierza Ostrowskiego . Przed I wojną światowa, parokrotnie przebywała we Francji, biorąc udział w pracach Towarzystwa Artystów Polskich. Pobyt w tam miał duży wpływ na twórczość poetki, wypracowała tam oryginalny styl wypowiedzi lirycznej , łączący intelektualizm z nastrojowością. Najczęściej nawiązywała do Słowackiego , Krasińskiego , Konopnickiej . Lata wojny spędziła w Charkowie, gdzie prowadziła żywą działalność literacką i patriotyczną. Twórczość poetycką rozpoczęła od wierszy symbolistycznych, aby później zwrócić się w stronę nurtu klasycyzującego. Poza twórczością liryczną zajmowała się tłumaczeniem tekstów francuskich, pisała też książki dla dzieci.

Twórczość

Charakterystyka

Twórczość Ostrowskiej zamknięta była w kręgu przeżyć i wzruszeń najgłębiej osobistych, niesłychanie emocjonalna i wyrażająca owe stany wzruszenia bezpośrednio jako strumień nastrojów, momentalnych wzruszeń. Poetka w tych wierszach prezentowała kobiecą subtelność, wyrafinowanie i dostojności. Reprezentowany przez nią kierunek to tzw. estetyzmem . Charakteryzuję się on poszukiwaniem form literackich wyrafinowanych, oryginalnych, modyfikowaniu istniejących schematów wersyfikacyjnych dla nadania im rymu giętkiego , zmienności nastrojów. W końcowej fazie rozwoju tej poezji można było zaobserwować treści refleksyjne, a także dużą religijności. Należy zauważyć fakt , iż poetka czynnie uczestniczyła w bieżących wydarzeniach historycznych, zwłaszcza związanych z odzyskaniem niepodległości. Poezja Ostrowskiej przechodzi znamienną ewolucję- od nastrojowej, refleksji w duchu poetyki symbolicznej do ukazywania liryzmu w świecie konkretnych rzeczy i zdarzeń. Jako pierwsza wśród „legionu kobiet piszących” w okresie Młodej Polski konkretyzuje obraz poetycki, robi to jednak w sposób bardzo subtelny, unika opisów. Świat przedmiotów jawi się czytelnikowi tylko w zasadniczych barwach i konturach, a treść psychiczna tylko przez aluzje i przybliżenia. Ostrowska to poetka wielkiej kultury, tłumaczka nowoczesnych poetów francuskich (m. in. Mallarmégo ) reprezentuje te właśnie najcenniejsze tendencje symbolizmu. Jest ona niewątpliwie najwybitniejszą przedstawicielką polskiego modernizmu. Ostrowska w pejzaż poetycki, często abstrakcyjny, wprowadza swój własny indywidualny sposób odczuwania i widzenia świata przyrody, oddawania uczuć i nastrojów właściwych jej epoce. Ona jako pierwsza sięgnęła do kobiecych treści w poezji. Podobnie jak inne piszące kobiety tego czasu fascynowała się motywem świętej grzesznicy z Nowego Testamentu, Magdaleną, i to jej poświęciła swój uznawany za najpiękniejszy wiersz pt. „Magdaleno, ciszo polna, Magdaleno ciszo leśna…”. Jej monistyczna koncepcja świata głosiła jedność człowieka z przyrodą i miała swoje filozoficzne korzenie w stoickiej doktrynie wiecznego powrotu.

Tomiki poezji

  • Opale (1902)
  • Poezje (1905)
  • Jesienne liście (1905)
  • Chusty ofiarne (1910)
  • Krysta (1910, poemat dramatyczny)
  • Liryka francuska (1910—11, 2 t., przekłady)
  • Aniołom dźwięku (1913)
  • ABC Polaka pielgrzyma (1916)
  • Z raptularza 1910-1917 (1917)
  • Pierścień życia (1919)
  • Książka jutra (1922)
  • Tartak słoneczny (1928)
  • W starem lustrze (1928)
  • Rozmyślania (1929)

Książki dla dzieci

  • Bohaterski miś (1919)
  • Córka wodnicy

Źródła

  • Jakubowski J.Z., Poetki Młodej Polski. Wrocław 1963.
  • Jasturn M., Antologia poezji Młodej Polski. Wrocław 1982.


Inne hasła zawierające informacje o "Bronisława Ostrowska":

Ignacy Hołowiński ...

Edward Raczyński (starszy) ...

Stepan Bandera ...

Stanisław Ossowski ...

Michał Grymuza ...

Maciej Gładysz ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

Polska Partia Socjalistyczna ...

1976 ...

1975 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bronisława Ostrowska":

236. Charakterystyka regionów geograficznych. Pobrzeże Kaszubskie (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie