Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Katarzyna Bragança

Katarzyna Bragança

Catarina de Bragança

Katarzyna Bragança, port. Catarina Henriqueta de Bragança (ur. 25 listopada 1638 w Lizbonie, zm. 30 listopada 1705 w Lizbonie) - księżniczka portugalska z dynastii Bragança , królowa Anglii i Szkocji jako żona Karola II .

Życiorys

Urodziła się w Lizbonie jako córka Joāo , księcia Bragança i jego hiszpańskiej żony Ludwiki de Guzman (Medina-Sidonia). Jej ojciec został królem Portugalii, jako Jan IV, po wypędzeniu Hiszpanów w 1640 .

Królowa Katarzyna

Małżeństwo Katarzyny z Karolem miało umocnić sojusz portugalsko-angielski po wycofaniu się Francji z przymierza z Portugalią na mocy traktatu pirenejskiego w 1659 . Po objęciu tronu przez ojca Katarzyna została zaręczona z Karolem .

Ślub odbył się w maju (3 lub 21) 1662 w Portsmouth . Jako posag Portugalia przekazała Anglii Tanger i Bombaj . Katarzyna ze względu na wyznanie katolickie nie była faworyzowaną kandydatką na żonę króla. Uniemożliwiło jej ono także koronację, jako że nie mogła wziąć udziału w anglikańskich nabożeństwach.

Jej mąż miał wiele dzieci z nieprawego łoża , ale Katarzyna nie wydała na świat żywego potomka, mimo iż kilkakrotnie zachodziła w ciążę (ostatnia w 1669 ). Jej pozycja była bardzo trudna, ale mąż domagał się okazywania jej szacunku i stanowczo odmówił rozwodu. Po jego śmierci w 1685 Katarzyna pozostała w Anglii przez okres rządów Jakuba II i powróciła do Portugalii w czasie rządów Wilhelma III i Marii II .

Zmarła w Lizbonie. W Anglii przyczyniła się do wprowadzenia i rozpowszechnienia zwyczaju picia herbaty . Była bardzo popularna i lubiana wśród ludu. Dla jej upamiętnienia miejscowość koło odebranego Holendrom Nowego Amsterdamu (dziś Nowy Jork ) nazwano Queens - dziś jest to jedna z dzielnic miasta.

Zobacz też


Poprzednik
Henrietta Maria Burbon
Królowa Anglii
1662 - 1685
Następca
Maria z Modeny


Inne hasła zawierające informacje o "Katarzyna Bragança":

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

1972 ...

Sejm grodzieński (1793) ...

Katarzyna Klich ...

Janusz Józefowicz ...

1511 ...

Zygmunt III Waza ...

1777 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Katarzyna Bragança":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

114 b Europa Środkowowschodnia w XVI w. (plansza 9) ...

Białka (plansza 19) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie