Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bractwo Piwne

Bractwo Piwne

Bractwo Piwne - Towarzystwo Promocji Kultury Piwa - ogólnopolska organizacja konsumentów piwa , powstała w 1995 roku w Łodzi . Celem Bractwa Piwnego jest popularyzacja w społeczeństwie piwa jako napoju alternatywnego do wysokoprocentowych i niskogatunkowych napojów alkoholowych , edukacja konsumentów piwa oraz ścisła współpraca z przemysłem piwowarskim. Bractwo jako jedyna organizacja reprezentuje Polskę w Europejskiej Unii Konsumentów Piwa. Funkcję Wielkiego Mistrza sprawuje łodzianin Marek Suliga. Siedzibą Bractwa jest miasto Łódź.

Historia

Bractwo Piwne zostało założone przez grupę osób związanych z Polską Partią Przyjaciół Piwa , które niezadowolone z politycznych ambicji ugrupowania założyło Grupę Założycielską Organizacji Piwnej.[1] Skupiona było ona wokół Zbigniewa Olobrego (obecnie arcymistrz BP) z Łodzi i z założenia miała mieć charakter konsumencki. Na odezwę do lokalnych ław Polskiej Partii Przyjaciół Piwa pozytywnie zareagował jedynie Kraków. 28 grudnia 1995 roku Sąd Rejonowy w Łodzi zarejestrował Bractwo Piwne z ośrodkami w Łodzi i Krakowie, a pierwszym Wielkim Mistrzem Bractwa Piwnego został wybrany Lech Pietrzak. W kolejnych latach Bractwo tworzyło kolejne kręgi lokalne, a w 1997 przyjęte zostało do EBCU (Europejskiej Unii Konsumentów Piwa) jako członek stowarzyszony. W 2000 r. Bractwo Piwne zorganizowało w Łodzi i Krakowie doroczny zjazd EBCU, na którym otrzymało status członka zwyczajnego EBCU. W 10 rocznicę założenia stowarzyszenia Bractwo zorganizowało po raz kolejny zjazd EBCU, goszcząc w Krakowie przedstawicieli wszystkich piwnych organizacji zrzeszonych w EBCU na czele z prezydentem Terry Lockiem.

Nagrody i tytuły przyznawane przez Bractwo Piwne

Od 1999 r. Bractwo Piwne przyznaje osobom lub instytucjom promującym kulturę piwną medal Złoty Chmiel . Od 2001 r. Bractwo Piwne przyznaje tytuł Piwo Roku najlepszemu piwu w danym roku, natomiast najlepsze piwa polskie w podziale na kategorie wyłaniane są w odbywającym się od 2009 r. Konsumenckim Konkursie Piw Bractwa Piwnego . W 2010 r. Bractwo Piwne ustanowiło nagrodę Piwowar Roku dla najlepszego domowego piwowara w danym roku.

Kręgi Lokalne

Bractwo Piwne składa się z pięciu Kręgów Lokalnych:

  • Częstochowa – Częstochowski Krąg Lokalny Bractwa Piwnego z siedzibą w Bawarskiej Pijalni Piwa Bavarianhaus
  • Kraków – Krakowski Krąg Lokalny Bractwa Piwnego z siedzibą w Kazimierskiej Piwniczce
  • Łódź – Łódzki Krąg Lokalny Bractwa Piwnego z siedzibą w Pubie Peron 6
  • Zgierz – Zgierska Kuźnia Piwna z siedzibą w Klubie "AgRafKa"
  • Olsztyn - Olsztyński Krąg Lokalny

Zobacz też

Przypisy

  1. Zbyszek Olobry: List związany z 15-leciem Bractwa Piwnego . Bractwo Piwne. [dostęp 2010-07-15].

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Bractwo Piwne":

1986 ...

Walonowie ...

Małopolska Droga św. Jakuba ...

Toruń ...

Dzwon Zygmunta ...

Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego ...

Olga Kijowska ...

Zakon krzyżacki ...

Łuck ...

I Zarząd Główny KGB ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bractwo Piwne":

031 Najazdy Normanów na Europę między IX - XI w. (plansza 17) ...

030b Wyprawy Krzyżowe (plansza 3) ...

45. Terroryzm (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie