Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bracia morawscy

Bracia morawscy

Ewangelicka Jednota Braterska
Religia Chrześcijaństwo
Klasyfikacja główna Protestantyzm
Kierunek teologiczny Ewangelicyzm
Forma organizacji Synodalizm
Założyciel(e) Nikolaus von Zinzendorf
Czas założenia 1749
Miejsce założenia Herrnhut
Wyznanie macierzyste Jednota Braci Czeskich
Strona internetowa
Kurze Nchricht...- wyznanie wiary braci morawskich z 1762

Bracia morawscy, Ewangelicka Jednota Braterska, herrnhuci ( cz. Jednota bratrská, niem. Evangelische Brüder-Unität, łac. Unitas Fratrum ) – ewangelicka wspólnota ukształtowana w XVIII wieku w Niemczech , nawiązująca do doktryny i tradycji braci czeskich .

Spis treści

Historia

Geneza tego kościoła protestanckiego sięga XVII wieku , gdy prześladowani w Czechach husyci , ewangelicy i anabaptyści zaczęli emigrować do krajów protestanckich Rzeszy . Potomkowie wygnańców, którzy osiedlili się na Łużycach Górnych założyli w latach 1722 - 1727 osadę Straż Pańska (niem. Herrnhut , cz. Ochranov). Dała ona początek wspólnocie religijnej utrzymującej doktrynalną więź z polską prowincją Jednoty Braci Czeskich w Lesznie . Opiekę nad nową gminą od początku jej powstania sprawował Nikolaus von Zinzendorf , później dołączył do niego Dawid Nitschmann , który został w 1735 roku ordynowany na biskupa przez Daniela Ernesta Jabłońskiego . W 1749 roku nowo powstały kościół przyjął konfesję ewangelicko-augsburską i został uznany za legalny zbór ewangelicki w Saksonii .

W niedługim czasie po powstaniu wspólnoty w Herrnhut, bracia morawscy rozpoczęli zakrojoną na szeroką skalę akcję misyjną w: Azji , Afryce i Ameryce Północnej . Byli prekursorami tego typu przedsięwzięć wśród kościołów protestanckich. W kontaktach z anglikańskimi pastorami w koloniach brytyjskich (między innymi z Johnem Wesleyem ) odegrali również pewną rolę w rozwoju metodyzmu . W latach 60. XVIII wieku bracia morawscy byli bardzo aktywni wśród Niemców w Inflantach , a później w Rosji gdzie zakładali osady w delcie rzeki Wołgi i przyczynili się do rozwoju miasta Astrachania . Największe sukcesy misyjne odnieśli jednak w Nowym Świecie . Do dziś największe skupisko i centrum tego kościoła znajduje się w USA .

Bracia morawscy na ziemiach polskich

Na ziemiach polskich herrnhuci pojawili się na początku XIX wieku. Ich nieliczne autonomiczne gminy z czasem zanikły jednak i podporządkowały się Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu .

Charakterystyka wyznania

Bracia morawscy uznają podstawowe zasady teologii reformacyjnej zawarte w luterańskim: sola gratia , solus Christus , sola scriptura . Pielęgnują pietystyczną pobożność i zwracają szczególną uwagę na działalność misyjną i diakonijną . Są silnie zaangażowani w ruch ekumeniczny . Herrnhuci wydają co roku przewodnik do studiowania Biblii , który tłumaczony na kilkadziesiąt języków jest używany przez różne kościoły protestanckie na świecie.

Organizacyjnie herrnhuci działają w ramach 17 autonomicznych prowincji. Co 7 lat odbywa się spotkanie ( synod ) przedstawicieli tych wspólnot mające na celu podejmowanie wiążących wszystkich braci morawskich decyzji doktrynalnych i regulujących życie religijne.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Bracia morawscy":

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Diakon ...

Akcja (prawo) ...

Stanisław Konarski ...

David Garrick ...

Kosynierzy ...

1908 ...

Góry Krucze ...

Kanały mazurskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bracia morawscy":

Różne oblicza racji. O tragicznych wyborach. (plansza 6) ...

Od mitów tebańskich do tragedii Sofoklesa (plansza 3) ...

129 Kultura oświecenia w Polsce (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie