Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Boliwia

Boliwia

Estado Plurinacional de Bolivia
Wielonarodowe Państwo Boliwia
Flaga Boliwii
Herb Boliwii
Flaga Boliwii Herb Boliwii
Hymn : Bolivianos, el hado propicio
Położenie Boliwii
Język urzędowy hiszpański i 36 języków lokalnych [2]
Stolica La Paz [3] , Sucre [4]
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent
Evo Morales Ayma
Szef rządu prezydent
Evo Morales Ayma
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
27. na świecie
1 098 580 [5] km²
14 190 km² (1,29%)
Liczba ludności  ( 2008 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
86. na świecie
9 248 000 [6]
8,4 osób/km²
Jednostka monetarna boliviano (BOB)
Niepodległość od Hiszpanii
6 sierpnia 1825
Religia dominująca rzymski katolicyzm (92,5%)
Strefa czasowa UTC -4
Kod ISO 3166 BO/BOL/068
Domena internetowa .bo
Kod samochodowy BOL
Kod telefoniczny +591
Mapa Boliwii
1  ajmara , araona, baure, bésiro, canichana, cavineño, cayubaba, chácobo, chimán, ese ejja, guarani , guarasu’we, guarayu, itonama, keczua , leco, machajuyai-kallawaya, machineri, maropa, mojeño-trinitario, mojeño-ignaciano, moré, mosetén, movima, pacawara, puquina, sirionó, tacana, tapiete, toromona, uru-chipaya, weenhayek, yaminawa, yuki, yuracaré, zamuco
2  Siedziba rządu: La Paz - oficjalna stolica
3  Konstytucyjna stolica Boliwii: Sucre
4  Dane podane za CIA The World Factbook (źródło:CIA) ( ang. )
5  Dane szacunkowe na lipiec 2008 roku, podane za CIA The World Factbook (źródło:CIA) ( ang. )

Boliwia, Wielonarodowe Państwo Boliwia[1] ( hiszp. Bolivia, Estado Plurinacional de Bolivia[2]) – państwo na kontynencie południowoamerykańskim . Graniczy z Brazylią na północy i wschodzie, Paragwajem i Argentyną na południu oraz z Chile i Peru na zachodzie. Państwo nie posiada dostępu do morza.

Spis treści

Warunki naturalne

Altiplano Boliviano

Boliwia jest jednym z dwóch krajów Ameryki Południowej, które nie mają dostępu do morza (straciła go w 1884 ). Na zachodzie wznoszą się góry, natomiast na wschodzie teren się obniża. Pasmo Andów o szerokości ok. 600 km, składa się tu z trzech głównych łańcuchów – Kordyliery Wschodniej (najwyższy szczyt Boliwii: Sajama – 6520 m), Kordyliery Środkowej oraz Kordyliery Zachodniej. Pomiędzy Kordylierami Zachodnią i Środkową rozciąga się płaskowyż Altiplano (hiszp. altiplano – płaskowyż).

Na wschód teren opada przechodząc w przedgórze Yungas i w końcu w Nizinę Boliwijską. Na południowym wschodzie kraju leży część Gran Chaco , a na północy rozciąga się obszar Niziny Amazonki . Największe rzeki Boliwii to Mamoré, Beni i Guaporé. Na Altiplano znajdują się bezodpływowe jeziora ( Titicaca , Poopo) oraz solniska ( Salar de Uyuni )

Klimat

Na nizinach Boliwii panuje klimat podrównikowy z roczną sumą opadów wahającą się w granicach od 2000 do 3000 mm; na przedgórzu klimat kontynentalny wilgotny (opady 1500-2000 mm), a w Andach kontynentalny suchy z sumą opadów do 600 mm.

Flora

Na Nizinie Boliwijskiej znajdują się przede wszystkim lasy równikowe (lasy stanowią 51% powierzchni kraju) i chaco , a także sawanny . W górach dominują formacje półpustynne : puna i jalca.

W Boliwii istnieje 7 parków narodowych. Najbardziej znany to Sajama .

Fauna

W lasach równikowych Boliwii można spotkać m.in. jaguary, pumy, kapibary, kajmany, tapiry i małpy (zwierzęta, które preferują klimat wilgotny).

Historia

Tereny obecnej Boliwii zamieszkane były przez kultury prekolumbijskie od około 20 000 lat. Pierwszą z wysoce rozwiniętych była kultura Tiahuanaco , która rozwinęła się na południowym wybrzeżu jeziora Titicaca około II wieku p.n.e. W XV wieku terytorium ludu Ajmara zostało podbite i włączone w obręb Państwa Inków . W XVI wieku hiszpańscy konkwistadorzy pod wodzą Francisco Pizarro dokonali podboju terenów obecnej Boliwii. Jako Górne Peru zostały one włączone do nowo powstałego Wicekrólestwa Peru , a następnie do Wicekrólestwa La Platy . Nazwa państwa – nadana mu po oderwaniu w ramach ruchu wyzwoleńczego od Peru – pochodzi od nazwiska przywódcy tegoż ruchu Bolivara . W 1884 , na mocy traktatów pokojowych kończących tzw. Wojnę o saletrę , Boliwia straciła dostęp do Oceanu Spokojnego, co miało duży wpływ na jej późniejszą sytuacje gospodarczą. Po kolejnej wojnie, tym razem z Brazylią, w 1903 utraciła kauczukodajny region Acre . W latach 1932-1935 toczyła Wojny o Chaco , w wyniku których Boliwia straciła na rzecz Paragwaju 2/3 spornego terytorium.

Ustrój polityczny

Republika prezydencka od 1967 r. Głową państwa i szefem rządu jest prezydent wybierany na 5 lat, bez prawa reelekcji. Parlament, zwany Kongresem posiada dwie izby: Izbę Deputowanych – 130 członków (68 członków wybieranych w okręgach jednomandatowych, 62 wybieranych z list partyjnych w okręgach wielomandatowych) i Senat – 27 członków wybieranych w okręgach wielomandatowych. Boliwia podzielona jest na 9 departamentów i 94 prowincje. W 2009 r. Boliwijczycy w referendum poparli projekt zmiany konstytucji umożliwiającej ubieganie się o drugą kadencję prezydentowi Evo Moralesowi[3][4].14 kwietnia 2009 r. Kongres zaakceptował nowe prawo wyborcze, którego postanowieniem w Wielonarodowym Zgromadzeniu Legislacyjnym (Asamblea Legislativa Plurinacional) rdzenna ludność - Indianie, mają mieć zagwarantowane 7 miejsc w wyborach z tych departamentów, w których nie stanowią większości ludności. 50% składu Zgromadzenie mają stanowić ponadto kobiety. Prawo przewiduje ponadto możliwość umożliwienia głosowania Boliwijczykom nie mieszkającym w ojczyźnie. Zaplanowano również referenda w sprawie autonomii dla 5 z 9 regionów tworzących Boliwię, domagających się niezależności (Chuquisaca, La Paz, Cochabamba, Oruro oraz Potosí). Pomysły są krytykowane przez opozycję[5].

Podział administracyjny

Boliwia dzieli się na departamenty (w nawiasie stolice departamentów):

Ludność

Większość ludności stanowią Indianie Keczua i Ajmara (odpowiednio 33% i 30%). Metysi stanowią 25% ludności, a biali 12%. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 7 osób na km². Ludność jest rozmieszczona nierównomiernie. Około 3/4 ludności zamieszkuje Andy, zwłaszcza obszary powyżej 3000 m n.p.m. W miastach zamieszkuje 52% ludności. Większość ludności jest wyznania katolickiego 77%, po za tym protestanci 12% z których najwięcej jest zielonoświątkowców .

Kultura

do napisania

Gospodarka

Boliwia jest bardzo słabo rozwiniętym krajem Ameryki Południowej. PKB wynosi 2.700 USD na 1 mieszkańca. Podstawą gospodarki jest przemysł wydobywczy oraz rolnictwo. Największym towarem eksportowym jest cyna . Po spadku cen cyny w 1980 roku, w Boliwii nastąpiło załamanie gospodarcze. Bardzo wzrosła inflacja, a dług zagraniczny sięga 4,4 mld dolarów.

Bibliografia

  • Urszula Ługowska, Boom kokainowy w Ameryce Łacińskiej. Casus Boliwii, Warszawa 2002

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Polski odpowiednik pełnej oficjalnej nazwy państwa ustalony przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych 4 listopada 2009 roku [1]
  2. Decreto supremo Nº 0048 del 18 de marzo de 2009
  3. Rzeczpospolita , 27.01.2009 r., str.A11.
  4. Morales wygrywa referendum
  5. Boliwia: Nowe prawo wyborcze zaakceptowane lewica.pl [dostęp 18-05-2010]


Inne hasła zawierające informacje o "Boliwia":

Eunectes ...

1908 ...

1969 ...

1933 ...

1976 ...

1943 ...

1952 ...

Panoplia ...

Wigilia Bożego Narodzenia ...

Senat ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Boliwia":

118. Problem wyżywienia ludności (plansza 10) ...

123. Usługi i ich rola w gospodarce światowej (plansza 3) ...

138. Zagrożenia stanu zdrowia człowieka, problemy środowiskowe i przykłady współpracy w ich rozwiązywaniu - część I (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie