Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bogowie słowiańscy

Bogowie słowiańscy

Bogowie słowiańscy stanowili najczęściej personifikacje wszechmocnej przyrody. Panteon słowiański nie posiadał specjalnie spersonalizowanej hierarchii - w różnych regionach, jako głównego patrona, obierano różnych bogów.

Panteon Długosza i inne bóstwa o niepewnej autentyczności

Pierwszą relacją o bóstwach słowiańskich, którą trudno zweryfikować, jest pochodząca z II połowy XIII wieku Knýtlinga-saga, stanowiąca uzupełnienie Gesta Danorum Saksa Gramatyka . Oprócz bóstw wspomnianych przez Saksa pojawiają się dwa nowe imiona bóstw czczonych na Rugii , których interpretacja i wiarygodność nastręcza trudności. Imię pierwszego bóstwa, Tjarnaglofi proponuje się najczęściej odczytać jako Czarnogłów i powiązać wówczas ze wspomnianym przez Helmolda Czarnobogiem . O wiele więcej trudności sprawia Pizamar .

Najobszerniejszym źródłem zawierającym trudne do weryfikacji imiona bóstw słowiańskich jest panteon zawarty w kronice Jana Długosza . Długosz wspomina kilka bóstw, które nie pojawiają się we wcześniejszych źródłach, część z nich przedstawiając jako analogie do bóstw greckich.

Obecnie przeważa pogląd, że imię Jesza zostało wzięte z zawołania ludowego, w czasach współczesnych autorowi już nieczytelnego. Niejasne jest, skąd Długosz zaczerpnął imiona Dzidzileyla . W przypadku bóstw Żywie i Pogoda wskazuje się na podobieństwo do połabskich Siwy i Podagi ). Przeważnie za nieautentyczną uważa się Dziewannę .

Najwięcej rozbieżności występuje przy weryfikacji Łady i Nyi . Współcześnie spora część badaczy przyjmuje te dwa bóstwa za autentyczne. W 1492 w Kronice Saskiej Konrada Bothego wzmiankowane są dwa imiona bóstw, które miały być czczone we wczesnym średniowieczu na Połabiu : Flins i Krodo . Najprawdopodobniej była to jednak tylko fantazja kronikarza.

Najpóźniejszą chronologicznie jest wzmianka Macieja Miechowity z 1519 o Lelu i Polelu oraz Pogwizdzie . Sprawa autentyczności Lela i Polela jest przedmiotem licznych sporów, gdyż porusza problem indoeuropejskiego modelu bliźniaczych bóstw.

Bogowie i bóstwa potwierdzeni różnymi źródłami

C

D

J

M

P

R

S

Ś

T

W

Z

Niepotwierdzone, wątpliwe (w tym panteon Długosza)

B

C

D

F

J

K

L

Ł

N

P

Ż

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Bogowie słowiańscy":

Rodzimy Kościół Polski ...

Mojry ...

Święty Mikołaj (kultura masowa) ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Antoni Lange ...

Neil Gaiman ...

Eros ...

Buddyzm ...

Atena ...

14 Dywizja Grenadierów SS (1 ukraińska) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bogowie słowiańscy":

013b. Kultura, religia i nauka starożytnej Grecji (plansza 9) ...

Różne oblicza racji. O tragicznych wyborach. (plansza 10) ...

Bogowie olimpijscy (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie