Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Bisior

Bisior

Kalifornijski omułek przyczepiony do skały za pomocą bisioru
Omułek jadalny (Miesmuscheln Mytilus)
Racicznica zmienna (Dreissena Polymorpha)

Bisior (starorus. biser - naszyjnik z pereł) – wiązka jedwabistych nici powstająca z szybko krzepnącej wydzieliny niektórych, głównie morskich małżów ( omułek , szołdra) lub rzadko słodkowodnych ( racicznica ). Wśród gatunków występujących w Polsce bisior wytwarzają racicznica zmienna oraz omułek jadalny .

Nici te powstają z wydzieliny gruczołu bisiorowego, leżącego u nasady nogi małża i służą do przytwierdzania się małża do podłoża. Osiągają długość do 6 cm . U niektórych gatunków małży służą także do sklejania materiałów gniazda. Bisior nie zrasta się z nabłonkiem małża - jest przytrzymywany mięśniem nogi i w każdej chwili może być porzucony.

Jedwab morski

W starożytności i w średniowieczu wyrabiano z bisioru bardzo cienkie i lśniące tkaniny określane jako jedwab morski lub oceaniczny , po włosku "tarantine" (od miejscowości Tarent , gdzie bisior był produkowany); były one prawdopodobnie najdroższą tkaniną starożytności. Powstawał z nici pozyskiwanych głównie z dużego, bo dorastającego do 60-90 cm długości, małża Pinna nobilis L. ( pol. przyszynka szlachetna) z Morza Śródziemnego .

Zalety bisioru sławił już w starożytności Herodot , również XIX -wieczni egiptolodzy na podstawie swych odkryć potwierdzili znajomość jedwabiu morskiego w dawnym Egipcie . Jednym z nich był John Gardner, który pokusił się o obliczenie gęstości bisiorowych nitek w odnalezionych fragmentach tkanin - w jednym calu materiału (25,4 mm ) miały się znajdować 152 nitki bisiorowe, co dowodziło ich niebywałej delikatności[]. Głównym ośrodkiem produkcji bisioru był Tarent we Włoszech , a także Korsyka , Sardynia i Sycylia .

Jedwab morski był bardzo ceniony ze względu na swoją rzadkość i złocisty połysk. Był niebywale drogi, ponieważ produkowano go ręcznie, a zdobycie nici bisiorowych nie było proste. Aby uzyskać 200-300 gramów tej przędzy , trzeba było zanurkować po ok. 1000 sztuk małży (jeden małż wytwarza zaledwie 1-2 gramy surowej nici)[]. Przyczyniło się to też do przetrzebienia siedlisk Pinna nobilis L..

W wieku XVIII modna była bisiorowa galanteria ( pończochy , apaszki , rękawiczki ) - zachwycano się jej lekkością: poskładaną parę rękawiczek dało się zmieścić w skorupce włoskiego orzecha . Słynny całun z Manoppello powstał na kawałku tkaniny z bisioru.

W dzisiejszych czasach morski jedwab produkowany jest tylko na wyspie Sant Antioco koło Sardynii. Mieszka tam jedyna na świecie kobieta, która potrafi wytwarzać tkaniny bisiorowe - Chiara Vigo[]. Jej przodkami mają być Chaldejczycy i Fenicjanie , ludy, u których umiejętność wytwarzania morskiego jedwabiu przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie od tysięcy lat. Bisior produkowany obecnie używany jest głównie do naprawy muzealnych eksponatów wykonanych z tarantine.

Bibliografia

  1. Krystyna Kubalska-Sulkiewicz, Monika Bielska-Łach, Anna Manteuffel-Szarota: Słownik terminologiczny sztuk pięknych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007. . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Bisior":

Małże ...

Racicznica zmienna ...

Omułek jadalny ...

Bisior Kalifornijski omułek przyczepiony do skały za pomocą Bisioru Omułek jadalny (Miesmuscheln Mytilus) Racicznica zmienna (Dreissena Polymorpha)Bisior (starorus. biser - naszyjnik z ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bisior":

015. Przegląd systematyczny i znaczenie mięczaków (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie