Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bitwa pod Solferino

Bitwa pod Solferino

Bitwa pod Solferino
Wojna francusko-austriacka

Napoleon III pod Solferino
Data 24 czerwca 1859
Miejscepod miejscowością Solferino w Lombardii
Wynikzwycięstwo Francuzów i Piemontczyków
Strony konfliktu
II Cesarstwo Francuskie
Królestwo Piemontu i Sardynii
Cesarstwo Austriackie
Dowódcy
Napoleon III
Książę Humbert
Franciszek Józef I
Siły
ok. 150 000 Francuzów
ok. 22 000 Piemontczyków
ok. 120 000 Austriaków
Straty
2313 zabitych
12 102 rannych
2786 zaginionych
2352 zabitych
10 645 rannych
6944 zaginionych
Wojna francusko-austriacka

Montebello - Varese - San Fermo - Palestro - Magenta - Treponti - Solferino - San Martino

Mapa przedstawiająca przebieg bitwy.

Bitwa pod Solferino – miała miejsce 24 czerwca 1859 i była największym starciem wojny francusko-austriackiej o Mediolan w roku 1859 .

Spis treści

Geneza wojny

Wojna była rezultatem posunięć premiera piemonckiego, hrabiego Camillo Benso di Cavoura , który traktował ją jako wstęp do zrealizowania planów utworzenia zjednoczonych Włoch. Po nieudanym zrywie roku 1848 Cavour zawarł przymierze z Francją , gdzie znalazł oddanego sprzymierzeńca w osobie Napoleona III . Napoleon w tajnym układzie zobowiązał się do udzielenia wsparcia Piemontowi , gdy ten ogłosi mobilizację, co nastąpiło w 1859 roku. W odpowiedzi Austriacy wkroczyli do Piemontu.

Pierwsze starcia

W bitwie pod Montebello dnia 17 maja , 100 000 Francuzów i 50 000 Piemontczyków wspartych 400 działami powstrzymało pochód 120 000 Austriaków z 480 działami, których stopniowo zmusili do odwrotu. Po porażce pod Magentą armia austriacka wycofała się do swoich twierdz, gdzie osobiste dowództwo objął cesarz Franciszek Józef .

Bitwa pod Solferino

24 czerwca 1859 roku Austriacy rozpoczęli działania zaczepne i stoczyli z Francuzami walkę na linii San Martino- Solferino - Guidizzolo . Około godziny 6.00 dnia 24 czerwca Francuzi rozpoczęli atak na lewe skrzydło Austriaków. Po obu stronach walczyło około 150 000 żołnierzy. O godzinie 10.30 Medole znajdujące się na lewej flance Austriaków padło, jednak pozostałe ataki Piemontczyków zostały odparte przez korpus generała Ludwiga Augusta von Benedeka . Obawiając się nadejścia z południa austriackich posiłków Napoleon postanowił uderzyć na linie nieprzyjaciela pod Solferino . Wioska została zasypana ogniem artylerii francuskiej, a w chwilę później do ataku ruszyła piechota. Po zaciętych bojach Solferino zdobyte zostało o godzinie 14.00 a Francuzi rozpoczęli wbijanie klina pomiędzy linie austriackie. Późnym popołudniem na prawym skrzydle bronił się jeszcze Benedek, jednak na pozostałych odcinkach trwała już tylko masakra spychanych Austriaków. Bitwa była wygrana przez Francuzów, jednak gwałtowna burza uniemożliwiła wykorzystanie zwycięstwa.

Skutki bitwy

Dziewięciogodzinna bitwa spowodowała ogromne straty po obu stronach: armia austriacka miała 2352 zabitych, 10 645 rannych i 6944 zaginionych, połączone siły francusko-sardyńskie miały 2313 zabitych, 12 102 rannych i 2786 zaginionych. Tragiczny bilans tej bitwy skłonił Henryka Dunanta do podjęcia starań, które doprowadziły do założenia Czerwonego Krzyża .

Literatura

  • Ryszard Dzieszyński: Magenta-Solferino 1859, Wyd. Bellona, Warszawa 2005.


Inne hasła zawierające informacje o "Bitwa pod Solferino":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zmarłych ...

II wiek ...

Biegun północny ...

Biskup ...

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bitwa pod Solferino":

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 2 (plansza 3) ...

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 6) ...

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie