Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bitwa pod Mohaczem

Bitwa pod Mohaczem

Bitwa pod Mohaczem
Podboje Turcji Osmańskiej

Bertalan Székely, "Bitwa pod Mohaczem"
Data 29 sierpnia 1526
Miejsce Mohacz
Przyczynaodrzucenie przez Węgrów wysokiego trybutu
Wynikprzegrana Węgrów
TerytoriumWęgry
Strony konfliktu
Królestwo Węgier
Imperium osmańskie
Dowódcy
Ludwik II Jagiellończyk
Sulejman II Wspaniały
Siły
ok. 25 - 28 000
80 dział
ok. 70 000, w tym:
* 10 000 do 20 000 nieregularnych,
300 dział
Straty
ok. 20 000 zabitych i rannychok. 5 000 zabitych i rannych

Bitwa pod Mohaczem – bitwa stoczona 29 sierpnia 1526 , w której wojska węgierskie dowodzone przez króla Ludwika II zostały rozbite przez armię osmańską pod dowództwem Sulejmana I .

Spis treści

Tło bitwy

W 1521 Turcy po zajęciu Belgradu skierowali się na północny zachód zagrażając ziemiom chrześcijańskim. Kolejna kampania rozpoczęła się w 1526 i była skierowana przeciwko Węgrom . Sulejman I kolejny raz zażądał od Węgrów wysokiego trybutu . Węgrzy odrzucili żądania, w wyniku czego sułtan na czele swojej armii w kwietniu skierował się na północ. Król Ludwik II Jagiellończyk , nie czekając na posiłki z Chorwacji i Siedmiogrodu (5000 Krsto Frankopana i 8000 Jana Zápoly ) wyruszył z Budy na spotkanie przeciwnika.

Siły przeciwników

Armia turecka liczyła ponad 60 000 żołnierzy (wśród niej było 35 000 jazdy i 15 000 janczarów ). Armię węgierską szacowano na 25 000 (w tym 4000 jazdy ciężkozbrojnej).

Bitwa

Armie spotkały się pod Mohaczem. Początkowo Węgrzy zamierzali zająć pozycje obronne budując tabor , jednak na wniosek wywodzącej się ze szlachty jazdy węgierskiej zdecydowano się przypuścić atak. Ciężkozbrojnej jeździe węgierskiej bez problemu udało się przebić przez wojska tureckie. Następnie Węgrzy ruszyli w kierunku tureckiego taboru bronionego przez janczarów i naszpikowanego licznymi działami . Ostrzał turecki zabił wielu Węgrów, w których szeregach wybuchła panika. Wielu żołnierzy zginęło z rąk tureckich podczas ucieczki, liczni utonęli w rzece − wśród nich król Ludwik II .

Konsekwencje

Śmierć króla spowodowała, że wkrótce ziemie Czech i Węgier dostały się pod panowanie Habsburgów . Data ta uznawana jest za symboliczny koniec potęgi dynastii Jagiellonów. Zgromadzenia szlacheckie wybrały Jana Zapolyę na króla, pomimo że w wyniku układów Jagiellonów z Habsburgami korona przeszła na Ferdynanda I . W 1528 Jan Zapolya uznał się za lennika Turcji i poprosił sułtana o pomoc, w rok później Turcy zdobyli Budę i ogłosili Jana władcą. Wybuchła turecko-austriacka wojna o władzę na Węgrzech, ostatecznie w 1538 zawarto układ w Wielkim Waradynie ; przewidywał on sukcesję Habsburgów po śmierci Jana Zapolyi, jednak szlachta węgierska złamała umowę i wybrała na następcę Jana jego syna, Jana Zygmunta. Wywołało to najazd austriacki, po nim zaś turecki, który zakończył się podziałem Węgier dokonanym przez sułtana. W 1541 ziemie węgierskie podzielono na 3 części. Środek kraju z Budą i Pesztem stały się prowincją turecką. Na wschodzie, pod rządami Jana Zapolyi powstało zhołdowane Osmanom , księstwo zwane Siedmiogrodem , a zachodnia część z dzisiejszą Słowacją i Chorwacją rządzona była przez habsburskich królów węgierskich. Przez kolejne lata na granicach stale dochodziło do walk. Turcy panowali na zdobytych ziemiach przez 150 lat, aż do odsieczy wiedeńskiej .

Podział Węgier w 1541 roku


Podboje Turcji Osmańskiej

DidymotykaAdrianopolMaricaPlocznikKosowe Pole (1389)RowinaNikopolisAnkaraGallipoliWarnaKosowe Pole (1448)KonstantynopolBelgradBaşkentKrbavsko PoljeSapienzaCzałdyran – Mardż Dabik – Ar-RajdanijjaRodosMohaczWiedeńPrevezaMaltaCyprFamagustaLepanto

Mohacz - pomnik na polu bitwy.


Inne hasła zawierające informacje o "Bitwa pod Mohaczem":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zmarłych ...

II wiek ...

Biegun północny ...

Biskup ...

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bitwa pod Mohaczem":

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 2 (plansza 3) ...

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 6) ...

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie