Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bitwa o Angaur

Bitwa o Angaur

Wojna na Pacyfiku
II wojna światowa , Wojna na Pacyfiku , część Bitwy o Peleliu

Bombardowanie Angaur
Data 17 - 30 września 1944
MiejsceAngaur
Wynikzwycięstwo USA
Strony konfliktu
  Stany Zjednoczone   Japonia
Dowódcy
Paul J. Mueller Sadae Inoue
Siły
15 000 żołnierzy1400 żołnierzy
Straty
260 zabitych
1354 rannych
1338 zabitych
59 pojmanych

Bitwa o Angaur – bitwa II wojny światowej rozgrywana podczas wojny na Pacyfiku w dniach od 17 do 30 września 1944 r.

Spis treści

Tło

Angaur – mała wyspa wulkaniczna o długości ok. 5 km, oddzielona ok. 10 km cieśniną od wyspy Peleliu . Rdzenna ludność (bardzo nieliczna) utrzymywała się z rolnictwa, rybołówstwa i wydobywania fosforanu. W połowie 1944 r. na wyspie stacjonowało 1400 żołnierzy japońskich pod dowództwem generała-porucznika Sadae Inoue. Słabe umocnienia obronne wysp Palau oraz możliwość budowy lotnisk polowych spowodowały, że wyspy były atrakcyjnym celem dla wojsk amerykańskich po tym, jak zajęto wyspy Marshalla . Jednakże braki w sprzęcie desantowym (barki, łodzie desantowe) spowodowały, że akcja bojowa na wyspy Palau mogła rozpocząć się dopiero po zabezpieczeniu Wysp Mariańskich .

Bitwa

Bombardowanie Angaur przez pancernik USS "Tennessee" , krążowniki oraz bombowce nurkujące SBD Dauntless startujące z lotniskowca USS "Wasp" rozpoczęło się 11 września 1944 r. Sześć dni później, 17 września 81. Dywizja Piechoty generała-majora Paula Muellera wylądowała na wybrzeżu północno- i południowo-wschodnim. W początkowej fazie bitwy, główny problem dla wojsk amerykańskich stanowiły pola minowe, podczas gdy japońscy obrońcy nie stawiali dużego oporu. Stopniowo jednak opór Japończyków wzmacniał się, szczególnie gdy wojska amerykańskie dotarły do wzgórze (nazwane przez Amerykanów „the Bowl”, z ang. "miska") niedaleko jeziora Salome w północno-zachodniej części wyspy. Od 20 września 322. Batalion ponawiał próby ataku na wzgórze, jednak 750 obrońcom japońskim udawało się je odpierać, przy użyciu dział, moździerzy i karabinów maszynowych . Stopniowo jednak głód, brak wody oraz naloty amerykańskich bombowców przerzedziły szeregi obrońców i 25 września Amerykanie zdobyli wzgórze. 30 września wyspa została zabezpieczona przez wojska amerykańskie.

Po bitwie

Lotniska polowe zaczęto budować jeszcze w czasie trwania bitwy. Jednak opóźnienie ataku na wyspy Palau skutkowało tym, że lotniska te nie były jeszcze gotowe do funkcjonowania przed rozpoczęciem kampanii filipińskiej w październiku 1944 r. Admirał William Halsey twierdził jeszcze przed inwazją wysp Palau, że taka akcja jest zbędna (z czym zgadzają się historycy wojskowi obecnie, sugerując, że główną korzyścią było nabycie doświadczenia bojowego przez 81. Dywizję Piechoty). 81. Dywizja Piechoty bezpośrednio po bitwie wyruszyła na pomoc 1. Dywizji Marines znajdującej się na Peleliu, która to wcześniej natknęła się na niezwykle silny opór wroga na wyżynie znajdującej się centralnej części wyspy.

Zobacz też

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Bitwa o Angaur":

Linköping ...

Bitwa pod Breitenfeld ...

Władysław Komar ...

1499 ...

XVI wiek ...

Bitwa pod Smoleńskiem ...

1411 ...

Wagram ...

1677 ...

Orlęta Lwowskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bitwa o Angaur":

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 3) ...

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 11) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie