Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bitwa nad Largą

Bitwa nad Largą

V wojna rosyjsko-turecka

NaupliaCzesmaLargaKagułPatrasKozłudżaKercz

Bitwa nad Largą miała miejsce 18 lipca 1770 podczas wojny rosyjsko-tureckiej 1768-1774 .

Bitwa została stoczona nad rzeką Largą między armią turecko - tatarską Abazy Paszy i chana krymskiego Kapłana II Gireja liczącą 45 000 żołnierzy (15 000 janczarów , 30 000[1] Tatarów i 33 działa), a 1 armią rosyjską feldmarszałka Piotra Rumiancewa (32 000 piechoty i 8000 jazdy i 115 dział).

Turcy i Tatarzy zajęli umocnioną pozycję u ujścia rzeki Largi do Prutu . Przednia linia armii osłonięta była bagnistą doliną rzeki Largi, natomiast na lewym skrzydle płynęła rzeka Prut. Rumiancew, pozostawił na przednim froncie zasłony o niewielkiej sile i nocą skrycie ześrodkował siły główne na swoim lewym skrzydle. Wieczorem 17 lipca armia rosyjska z dala od pozycji nieprzyjaciela zbudowała 4 mosty przez Largę. W nocy cała armia Rumiancewa oprócz wydzielonej grupy Plemiannikowa (6000 żołnierzy) bez przeszkód przeprawiła się na drugi brzeg Largi, ruszając w kierunku pozycji turecko-tatarskich. Rumiancew uszykował swoje wojska w czworoboki z artylerią. O godzinie 4:00 artyleria rosyjska otworzyła ogień w kierunku pozycji nieprzyjacielskich. Jednocześnie ruszyła do natarcia grupa Plemiannikowa, której zadaniem było odciągnięcie uwagi nieprzyjaciela od głównych sił rosyjskich. Atak Tatarów Plemiannikow odparł ogniem piechoty i artylerii. Inna grupa tatarska obeszła lewe skrzydło rosyjskie, z zamiarem zaatakowania tyłów, co udało się Rosjanom udaremnić za pomocą grupy piechoty i artylerii, wydzielonych z sił rezerwowych. Jednocześnie główne siły pod wodzą generała Nikołaja Repnina przełamały opór janczarów i wdarły się do obozu. Turcy i Tatarzy rzucili się do ucieczki na południe, ścigani przez jazdę rosyjską. W bitwie trwającej 8 godzin stracili 1000 zabitych i 2000 jeńców, głównie janczarów. Zwycięstwo rosyjskie było zupełne. Rosjanie opanowali cały obóz nieprzyjaciela oraz zdobyli wszystkie 33 tureckie działa. Zwycięstwo wojsk rosyjskich nad Largą i rozbicie awangardy wojsk tureckich stworzyło sprzyjające warunki do późniejszego rogromienia wojsk tureckich. W nagrodę za tak znakomite zwycięstwo Rumiancew nagrodzony został Orderem Św. Jerzego pierwszego stopnia. Dwa tygodnie później Rosjanie odnieśli jeszcze większe zwycięstwo w bitwie nad Kagułem .

Zobacz też

Przypisy

  1. Mała Encyklopedia Wojskowa; 65 000 Bolszaja Sowietskaja Encykłopedia

Literatura

  • Mała Encyklopedia Wojskowa, 1967, Wydanie I
  • Bolszaja Sowietskaja Encykłopedia t. 14 Moskwa 1973.


Inne hasła zawierające informacje o "Bitwa nad Largą":

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Ren ...

II wiek ...

Biegun północny ...

Wag ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Trzcina cukrowa ...

Tiumeń ...

Oddychanie komórkowe ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bitwa nad Largą":

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 8) ...

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 9) ...

19 Sygnały na drodze. Hierarchia sygnałów i znaków (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie