Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bitwa nad Jaxartesem

Bitwa nad Jaxartesem

Bitwa nad Jaksartesem – bitwa między wojskami Aleksandra Macedońskiego z armią scytyjską stoczona w 329 r. p.n.e. nad Syr-darią , ówcześnie zwaną Jaxartes, prawdopodobnie niedaleko współczesnego miasta Chodżent .

Aleksander uznał Jaksartes za północną granicę swego imperium i rozpoczął budowę granicznego miasta. Bunt mieszkańców Sogdiany pod wodzą Spitamenesa został wsparty przez Scytów , którzy zajęli północny brzeg rzeki, czując się pewnie za jej osłoną.

Aleksander z głównymi siłami podążył do miejsca, gdzie stała się armia scytyjska. Wykorzystując siłę swej artylerii , odepchnął jeźdźców scytyjskich od brzegu ostrzałem z katapult . Następnie przeprawił przez rzeką łuczników i procarzy. Ich zadaniem była osłona kolejnych przechodzących przez rzekę oddziałów piechoty i jeźdźców. Pierwszy oddział, który uderzył na Scytów składał się z lekkozbrojnych i jednego szwadronu najemników, który miał sprowokować Scytów do natarcia i wciągnąć ich w pułapkę. Scytowie nie rozpoznali zasadzki i okrążyli nacierającą grupę. Wówczas uderzyły na nich kolejne oddziały: jeden z nich tworzyli lekkozbrojni, trzy oddziały hetajrów i konni oszczepnicy; drugi, którym dowodził sam Aleksander, składał się z samej jazdy. Uderzenie to uniemożliwiło Scytom okrążenie wroga i ostrzeliwanie go z łuków, zamykając ich między dwoma grupami armii macedońskiej. W związku z tym Scytowie wycofali się, ponosząc bardzo poważne straty. Aleksander ruszył za nimi w pościg, ale dość szybko z niego zrezygnował.

Bibliografia

  1. Flawiusz Arrian , Wyprawa Aleksandra Wielkiego w tłum. Heleny Gesztoft-Gasztold
  2. Kwintus Kurcjusz Rufus , Historia Aleksandra Wielkiego pod red. Lidii Winniczuk
  3. Krzysztof Nawotka : Aleksander Wielki. Wydawn. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2004.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Bitwa nad Jaxartesem":

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Ren ...

II wiek ...

Biegun północny ...

Wag ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Trzcina cukrowa ...

Tiumeń ...

Oddychanie komórkowe ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bitwa nad Jaxartesem":

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 8) ...

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 9) ...

19 Sygnały na drodze. Hierarchia sygnałów i znaków (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie