Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Biedronka (sieć handlowa)

Biedronka (sieć handlowa)

Jeronimo Martins Dystrybucja S.A.
Jeronimo Martins Dystrybucja S.A.

Logo sieci handlowej Biedronka
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1997
Siedziba Kostrzyn , ul. Żniwna 5
Numer KRS 0000222483
PrezesPedro de Castro Soares
Branża handel detaliczny
Zatrudnienie 25 000 ( 2009 )[1]
Obroty ponad 4 mld złotych ( 2003 )[2]
Strona internetowa

Biedronka – sieć sklepów dyskontowych należących do spółki akcyjnej Jeronimo Martins Dystrybucja, której właścicielem jest portugalskie konsorcjum Jerónimo Martins .
Pod względem ilości sklepów jest to największa w Polsce sieć handlowa. Biedronka posiada 1500 (dane na 02.05.2010 r) sklepów i zatrudnia 27 tys. pracowników (dane z 2009 )[1]. Jej hasłem jest: "codziennie niskie ceny". W pierwszym półroczu 2007 odnotowano wzrost obrotów o 32,4% w stosunku do roku 2006.[1]

Biedronka to także jedna z lepiej rozpoznawalnych polskich marek : ponad 90% badanych słyszało o sklepach Biedronka, a ponad 60% przyznaje, że w ciągu ostatniego pół roku robiło zakupy w Biedronce[3].

Jeronimo Martins w roku 1997 odkupiło od poznańskiego Elektromisu nieco ponad 200 sklepów Biedronka i od tego czasu dynamicznie rozwija tę sieć (w marcu 2010 otwarto w Poznaniu przy ul. Bobrzańskiej 1500. sklep tej marki [4]). Do roku 2002 firma była także właścicielem hipermarketów Jumbo oraz hurtowni cash&carry Eurocash, jednak w związku z problemami całej grupy sieci te zostały sprzedane.

W 2008 roku nastąpiło przejęcie ponad 120 sklepów niemieckiej sieci Plus oraz przekształcenie ich w kolejne sklepy sieci Biedronka. W zestawieniu Rzeczpospolitej – Lista 500 Największych przedsiębiorstw w Polsce, z roku na rok Biedronka zajmuje coraz wyższe lokaty. W tym roku awansowała z miejsca 22. na 12.

Spis treści

„Codziennie niskie ceny”

Zdaniem zarządu firmy niskie ceny wysokojakościowych produktów uzyskiwane są poprzez własny system dystrybucji minimalizujący koszty transportu i zapewniający świeżość produktów. Większość produktów dostępnych w tej sieci sklepów jest wytworzona specjalnie dla niej (na ich opakowaniach można znaleźć napis „wyprodukowano dla Biedronka”), co przy dużej ilości kupowanego towaru oraz braku konieczności finansowania marki dostawcy pozwala na uzyskanie niższej ceny dla klienta.

Niektóre rozpoznawalne firmy dostarczają do sklepu specjalne wersje swoich produktów (np. butelka Coca Coli o pojemności 1,75 litra albo wafle Princessa w sześciopakach).

Oskarżenia o naruszenia praw pracowniczych

Zmodernizowany market Biedronka w Poznaniu - os. Zwycięstwa

W roku 2004 , w programie TVN Uwaga! wyemitowano reportaż , który zarzucał, że zatrudniani w Biedronce pracownicy nie są odpowiednio wynagradzani za nadgodziny, oraz że dochodzi do regularnego fałszowania ewidencji pracy by ukryć te nieprawidłowości. Doniesienia opierały się m.in. na informacjach przekazanych przez Bożenę Łopacką , byłą kierowniczkę sklepu Biedronka w Elblągu . Po nadaniu reportażu, złożona została seria pozwów sądowych przeciwko właścicielom Biedronki, ale tylko w części przypadków jednoznacznie orzeczona została wina firmy. Samej Łopackiej Sąd Apelacyjny w Gdańsku przyznał 26 tysięcy złotych odszkodowania za 2,5 tysiąca nadgodzin [5]. Sprawa B. Łopackiej wspierana była przez Program Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka .

W pierwszym półroczu 2007 sądy rozpoznawały 27 spraw przeciw spółce JMD. Właściciel Biedronki przegrał sześć, dziesięć wygrał, a reszta zakończyła się ugodą[1].

W styczniu 2009 Sąd Apelacyjny w Lublinie oddalił odwołanie JMD od wyroku I instancji w sprawie, którą sieć wytoczyła przeciw Stowarzyszeniu Poszkodowanych Przez Wielkie Sieci Handlowe Biedronka za nieprawdziwe jej zdaniem oskarżenia opublikowane w wywiadzie prezesa tego stowarzyszenia w " Kurierze Lubelskim " uznając, że właściciel sieci handlowej Biedronka "z uwagi na swoje niecne postępowanie (...) nie może skutecznie żądać ochrony sądowej swoich praw". Podtrzymał w ten sposób wyrok Sądu Okręgowego, który odrzucił pozew JMD uznając, że zarzuty stawiane sieci znalazły potwierdzenie m.in. w kontrolach PIP i innych dowodach, a także w innych wyrokach sądowych[6].

29 czerwca 2010 roku w Warszawie podpisano umowę pomiędzy Jerónimo Martins , a PZPN na mocy której do 31 lipca 2014 roku Biedronka będzie Oficjalnym Sponsorem Reprezentacji Polski , reprezentacji juniorskich oraz Pucharu Polski .

Sieć telefonii komórkowej tuBiedronka

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Biedronka (sieć handlowa)":

Brno ...

Uznam ...

Galeria ...

Numer kierunkowy ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

1986 ...

Ciałko nerkowe ...

Armia Czerwona ...

PIONIER (sieć komputerowa) ...

Niegocin ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Biedronka (sieć handlowa)":

01 Znaki drogowe - znaki dodatkowe (plansza 7) ...

Budowa komórki eukariotycznej - część I (plansza 12) ...

Układ krwionośny człowieka (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie