Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Biały Kamień (Wałbrzych)

Biały Kamień (Wałbrzych)

Biały Kamień (z niem . Weisstein i Weißstein, łac . Albus Lapis) – dawna posiadłość Schaffgotchów i Piastów świdnickich, wzmiankowana po raz pierwszy w 1305 r. W 1648 kupili ją Czettricowie. W Polsce do 1950 samodzielne miasto[1][2], od 1951 osiedle w granicach Wałbrzycha , graniczące z miastami Boguszów-Gorce i Szczawno-Zdrój , dzielnicami (niegdyś również osobnymi miejscowościami): Sobięcin , (Hermsdorf) Stary Zdrój (Altwasser), Konradów (Konradsthal) i Nowe Miasto (Neustadt/Neu Stadt – sąsiadowała do 1953). Główną ulicą jest ulica gen. Władysława Andersa. W dzielnicy znajdują się:

  • Państwowa straż pożarna ul. Piasta
  • V Komisariat Policji ul. gen. Andersa
  • Hotel QUBUS (dawniej Wabtour, wybudowany jako Skarbek w latach 70.) przy ul. Piotra Wysockiego
  • Fabryka produkująca odzież Rafio ul. Piasta
  • Zajezdnia Autobusowa MPK Wałbrzych ul. Ludowa (od 1994 – wcześniej od 1896 w śródmieściu)
  • Oddział celny ul. Ludowa
  • Parafia św. Jerzego
  • Parafia Matki Bożej Częstochowskiej (najnowsza parafia Wałbrzycha powstała w 2010 r.)
  • Wałbrzyski Ośrodek Kultury ul. Gen. Andersa
  • Parafia św.Rodziny przy ul.Bema 54 (nowa parafia) budująca kościół;
  • Kino ZORZA ul. gen. Andersa (dawny niem. Schauburg) (zlikwidowane)
  • Kompleks sportowo- rekreacyjny "Aqua Zdrój" ul. Ratuszowa
  • Szkoły podstawowe nr 6 i 2
  • V gimnazjum (na miejscu dawnej SP 25)
  • do 1945 roku funkcjonowała na terenie osobnej gminy Biały Kamień parafia ewangelicka. Pozostałościami po niej jest teren parku , na ul. Ludowej (dawny cmentarz wraz z kaplicą , obecnie własność POD Zagłębie) oraz budynki dawnej parafii przy głównej ulicy. Kościół został wyburzony w 1969 r. (pomiędzy wrześniem a grudniem). Organy zostały prawdopodobnie prewiezione do budowanego w tym samym czasie kościoła w Trawnikach k. Lublina .

Z wyburzeniem tego kościoła wiąże się ukryta przez władze komunistyczne historia samobójstwa jednego z byłych księży z tej parafii. Gdy zobaczył on, w latach 70., że nie ma już budynku, wraz z nim ukrtych w środku rzeczy i kosztowności, popełnił samobójstwo rzucając się z okna najwyższego ówcześnie budynku w mieściehotelu Sudety .

Stadion Górnika Wałbrzych w dzielnicy Biały Kamień, sektor gości.

W dzielnicy tej rozgrywał swoje mecze zespół Zagłębia Wałbrzych (wcześniej jako Julia Biały Kamień i Górnik Thorez Wałbrzych). Do 1966 roku areną spotkań był stadion przy ulicy Dąbrowskiego, zwany Hasiokiem lub Starym Zagłębiem. W 1966 roku Zagłębie oddaje do użytku nowy, wspaniały kompleks sportowy przy ulicy Ratuszowej (Stadion 1000-lecia o poj. 25 tys. widzów, hala sportowa, basen kryty, boisko treningowe, korty tenisowe) i od tej pory drużyna z Białego Kamienia rozgrywa tam swoje spotkania. Lata 1968 -74 to okres gry w ścisłej krajowej czołówce, w ekstraklasie. Widzowie maja także możliwość oglądania spotkań Zagłębia w pucharach Intertoto i UEFA . Obecnie kompleks (poza stadionem) jest wyburzony. Obecnie trwa budowa nowego, olbrzymiego kompleksu "Aqua Zdrój".

W obręb Białego Kamienia wchodzą:

  • Nowe Szczawno (Neu Salzbrunn, taką również nazwę nosiło, już nieistniejące, uzdrowisko leśne przy ul. Piasta, wybudowane w 1921 r.)
  • Opoka (Hartau) rejon ul. Wańkowicza, ul. Bema, ul. Dubois
  • Rozłoga (Zehnhäuser)
  • Kamionek (Neuweißstein)

Nazwy te nie są obecnie używane; zostały nadane po II Wojnie światowej na wzór nazw niemieckich. Z Białego Kamienia pochodzi najstarszy zapis o wydobyciu węgla w regionie wałbrzyskim (1561). Obecnie ze względu na zamknięte kopalnie na polach wokół dzielnicy można natknąć się na tzw. biedaszyby . Przez dzielnicę Biały Kamień kursują autobusy komunikacji miejskiej nr 5, 8, 10, 14, 18, T oraz prywatna komunikacja: 5, 6, 8, 10, 18, 103.

Przypisy

  1. Dz. U. z 1950 r. Nr 57, poz. 509 – Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 1950 r. w sprawie zmiany granic miast Wałbrzycha i Wrocławia.
  2. Rocznik Statystyczny 1947, 1948, 1949, 1950


Inne hasła zawierające informacje o "Biały Kamień (Wałbrzych)":

Wag ...

Fosforan wapnia ...

Bereza (Białoruś) ...

Kopiec Kościuszki ...

Teatr Nasz ...

Flins ...

Ptasi Kamień ...

Wodorotlenek wapnia ...

1225 ...

Kowary ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Biały Kamień (Wałbrzych)":

010b. Rzym (plansza 19) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

Meble (plansza 28) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie