Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Newark-on-Trent

Newark-on-Trent

Newark-on-Trent - rynek - w tle wieża kościoła Św. Marii Magdaleny

Newark (również Newark-on-Trent) - niewielkie historyczne miasto o populacji około 25 tys. (2001) położone w hrabstwie Nottinghamshire w regionie East Midlands , nad rzeką Trent . Przez miasteczko przepływa także rzeka Devon, która wpada tu do Trentu. Newark położony jest na skrzyżowaniu rzymskiego traktu Fosse Way i średniowiecznego szlaku Great North Road (obecnie droga krajowa A1, która stanowi część europejskiej trasy E15 ). Pierwotnie miasto rozwinęło się dookoła istniejącego tu zamku Newark Castle (obecnie w ruinie) oraz rynku. Na początku było to centrum handlu wełny i tkanin, industrializacja rozpoczęła się w epoce wiktoriańskiej , później rozwinął się tu przemysł metalowy, cukrowniczy i browarnictwo. Newark był główny obozem rojalistów podczas angielskiej wojny domowej , który poddał się dopiero z rozkazu króla Karola I .

Miasto Newark (New Jersey) zostało nazwane przez pielgrzymów, którzy przybyli do Ameryki z Newark, i jest prawdopodobnie najbardziej znanym miastem o tej nazwie. Zajrzyj na stronę ujednoznaczniającą aby zobaczyć pełną listę miejsc.


Polski cmentarz w Newark on Trent - groby prezydentów Polski na uchodźstwie

Historia

W okresie drugiej wojny światowej w znajdujących się niedaleko Newark bazach lotniczych, tzw. stacjach RAF stacjonowały polskie jednostki bombowe, zaś poległych, zabitych w wypadkach i zmarłych lotników z tychże jednostek chowano na cmentarzu w Newark. Obecnie w Newark znajduje się największy cmentarz polskich lotników, na którym są też groby Władysława Sikorskiego (w 1993 roku jego ciało przeniesiono na Wawel ) oraz Władysława Raczkiewicza i innych prezydentów Polski na uchodźstwie.

W Newark mieści się muzeum lotnictwa (Newark Air Museum).

Newark od 2007 roku jest miastem partnerskim Sandomierza .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Newark-on-Trent":

1965 ...

1947 ...

Robert Sternberg ...

Dick Cheney ...

Toronto ...

1993 ...

Władysław Raczkiewicz ...

Władysław Sikorski ...

Stanisław Ostrowski ...

Port lotniczy Frankfurt ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Newark-on-Trent":

Wielka Brytania (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie