Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Fort Laramie

Fort Laramie

Plan Fortu Laramie

Fort Laramie, zbudowany nad brzegami rzeki Laramie , niedaleko jej ujścia do rzeki Platte Północnej , mieszczący się dziś w Hrabstwie Goshen, Wyoming w USA .

Był znaczącym w XIX w. posterunkiem handlowym, a następnie fortem wojskowym służącym armii amerykańskiej. Został założony w latach 30. XIX w. w celu wspomagania handlu futrami, w 1849 został przejęty przez wojsko i stał się jednym z najważniejszych ośrodków białego osadnictwa na Zachodzie USA. W połowie XIX w. był to pierwszy przystanek na Szlaku Oregońskim i wraz z Fortem Bent nad rzeką Arkansas był najbardziej znaczącym ośrodkiem handlu białych w tym regionie, jak i punktem zaopatrzeniowym. Wiele militarnych kampanii przeciwko Indianom było prowadzonych z tego fortu, który stał się głównym punktem wypadowym armii USA w Kraj rzeki Powder . Tutaj też zawarto dwa układy pokojowe z plemionami Indian - Traktat w Fort Laramie (1851) oraz Traktat w Fort Laramie (1868) ; obydwa były ważnymi ugodami z tubylczymi ludami Ameryki, dotyczącymi osadnictwa białych. Rozebrany i opuszczony pod koniec XIX w., z powodu straty znaczenia spowodowanej ukończeniem transkontynentalnej linii kolejowej.

Na terenie fortu mieszczą się liczne historyczne i militarne struktury, które obecnie zarządzane są przez National Park Service jako Fort Laramie National Historic Site.

Dowódcy fortu

  • William O. Collins

Linki


Inne hasła zawierające informacje o "Fort Laramie":

Grenoble ...

Poniemoń (dzielnica Kowna) ...

Aleksota (dzielnica Kowna) ...

Eunectes ...

Maine ...

Kopiec Kościuszki ...

1777 ...

1977 ...

1908 ...

1932 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Fort Laramie":

017. Odmiana czasowników rozdzielnie złożonych - czas przeszły niedokonany. Imperfekt. (plansza 7) ...

180. Calineczka (plansza 24) ...

138 Dziewiętnastowieczne Stany Zjednoczone (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie