Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bełchatów

Bełchatów

Bełchatów
Panorama miasta
Osiedle Binków w Bełchatowie
Herb
Flaga
Herb Bełchatowa Flaga Bełchatowa
Województwo łódzkie
Powiat bełchatowski
Gmina
• rodzaj
Bełchatów
miejska
Założono XIV wiek
Prawa miejskie 1743 do 1870, odzyskane w 1925
Prezydent Marek Chrzanowski
Powierzchnia 34,64 km²
Ludność (2008)
•  liczba
•  gęstość

61 418
1 773,0 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 44
Kod pocztowy 97-400
Tablice rejestracyjne EBE
Położenie na mapie Polski

Bełchatów
51°22'N 19°22'E / 51.367, 19.367 Na mapach: 51°22'N 19°22'E / 51.367, 19.367
TERC
( TERYT )
1101301011
SIMC 0967647
Miasta partnerskie Aubergenville
Taurogi
Sowieck
Myślenice
Csongrád
Alcobaça
Hasło promocyjne : Bełchatów. Daj się skusić
Urząd miejski
ul. Kościuszki 1
97-400 Bełchatów
Strona internetowa miasta

Bełchatówmiasto i gmina w województwie łódzkim , siedziba powiatu bełchatowskiego .

Wg danych GUS z 31 grudnia 2008 , miasto liczyło 61 418 mieszkańców. Piąte pod względem ludności miasto województwa łódzkiego , położone ok. 50 km na południe od Łodzi i ok. 25 km na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego .

Bełchatów jest jednym z 312 miast należących do Związku Miast Polskich .

Spis treści

Położenie

Bełchatów jest położony w środkowej Polsce na południe od Łodzi na Wysoczyźnie Bełchatowskiej nad rzeką Rakówką (prawy dopływ rzeki Widawki ).

Przez Bełchatów przebiega droga krajowa oraz drogi wojewódzkie :

W okolicy Bełchatowa ma przebiegać droga ekspresowa nr 8 (według południowego wariantu). Przez Bełchatów przebiega linia kolejowa z Rogowca (kopalni i elektrowni "Bełchatów") do Piotrkowa Trybunalskiego (obecnie tylko ruch towarowy).

W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa piotrkowskiego .

Rozwój terytorialny miasta

 • 1925 – dołączenie do Bełchatowa wsi Olsztyn (teren dzisiejszego osiedla Olsztyńskiego ), Zamoście (okolice dzisiejszej ul. Zamoście) i Lipy (okolice dzisiejszej ul. Lipowej).
 • 1933 – przyłączenie do Bełchatowa wsi Czapliniec (okolice dzisiejszej ulicy Czaplinieckiej ).
 • 1977 – do Bełchatowa włączono Grocholice (aktualnie najstarsza dzielnica miasta), Politanice, część Dobrzelowa i Domiechowic .

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2007 [1] Bełchatów ma obszar 34,64 km², w tym:

 • użytki rolne: 51%
 • użytki leśne: 15%

Miasto stanowi 3,58% powierzchni powiatu bełchatowskiego .

Osiedla i dzielnice

Większość osiedli (głównie z wielkiej płyty ) powstała w czasie najdynamiczniejszego wzrostu populacji miasta, równocześnie z Kopalnią Węgla Brunatnego "Bełchatów" i Elektrownią Bełchatów . Głównym wykonawcą blokowisk było nieistniejące obecnie Wieluńskie Przedsiębiorstwo Budowlane (tzw. "wieluński BeP") z Wielunia .

Demografia

Dane z 31 grudnia 2007 [2]:

OpisOgółemKobietyMężczyźni
jednostkaosób %osób %osób %
populacja614961003133451,03016249,0
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
1775905871

Według danych z roku 2002[3] średni dochód na mieszkańca wynosił 1443,27 zł.

Wykres liczby ludności miasta Bełchatowa na przestrzeni 2 ostatnich stuleci:

Największą populację Bełchatów odnotował w 2002 r. – wg danych GUS 63 208 mieszkańców[4].

Historia

Architektura

Zabytki

Według rejestru zabytków KOBiDZ na listę zabytków wpisane są obiekty:

Komunikacja

Witacz umieszczony przy wjeździe do Bełchatowa

Przez Bełchatów biegną ważne szlaki komunikacyjne: WarszawaWrocław , Wrocław– Lublin . W odległości 20 km od Bełchatowa przebiega trasa szybkiego ruchu Warszawa– Katowice , a projektowane autostrady znajdą się również blisko miasta . Przez Bełchatów prowadzi 37,8 km dróg krajowych i wojewódzkich oraz 85 km dróg miejskich i osiedlowych .

Od stycznia 1987 do kwietnia 2000 [6] Bełchatów posiadał pasażerskie połączenie kolejowe z Piotrkowem Trybunalskim . W niedalekiej przyszłości – oddalone 30 km od miasta – lotnisko wojskowe w Łasku zostanie przekształcone w lotnisko towarowe.

Usługi komunikacyjne świadczy MZK , który dysponuje 25 autobusami pasażerskimi, w tym jednym wycieczkowym (dane z 1995 r.). Autobusy kursują na liniach o łącznej długości 178 km, z czego 114 km przypada na samo miasto. Z dworca funkcjonują połączenia PKS , dzięki którym z Bełchatowa można dotrzeć bezpośrednio m.in. do Warszawy, Lublina, Wrocławia, Kudowy-Zdroju , Kłodzka , Częstochowy , Łodzi , Sieradza , Radomia , Kalisza , Kielc , Krakowa i Szklarskiej Poręby .

Parkingi strzeżone usytuowane na największych osiedlach oraz przystępne i dobrze oznaczone miejsca w centrum miasta.

Gospodarka

Bełchatów – kopalnia

Niedaleko od miasta (10 km) znajduje się największe w Polsce zagłębie paliwowo-energetyczne, w skład którego wchodzą Kopalnia Węgla Brunatnego "Bełchatów" oraz Elektrownia Bełchatów . Bełchatów jest jednym z dwóch najważniejszych miast PBOP .

W Bełchatowie w 2010 roku rozpocznie się budowa Galerii Handlowej Bawełnianka[7].

Turystyka

Około 10 km na południe od centrum Bełchatowa, przy sztucznym zbiorniku wodnym znajdują się dwa ośrodki sportowo-rekreacyjne, niezwykle popularne w okresie letnim : Ośrodek "Słok" (właściciel Elektrownia Bełchatów ) i Ośrodek "Wawrzkowizna" (właściciel Kopalnia Węgla Brunatnego "Bełchatów" ). Każdy z ośrodków posiada własną bazę noclegową (hotele, domki, kwatery), a także szereg atrakcji, m.in.: stadninę koni , rowery wodne , żaglówki , kajaki , boiska sportowe , kąpielisko ze zjeżdżalnią wodną i plażą , rowery go-cart, krytą pływalnię , sauny , solarium , jacuzzi , korty tenisowe o nawierzchni tartanowej, siłownię i wiele innych. Ponadto w okresie wakacyjnym często organizowane są różnego typu koncerty z udziałem gwiazd polskiej estrady.

Hotel Sport
Hotel Wodnik
Hotel Santin
Hotel Energetyk

Baza hotelowa

Baza hotelowa w Bełchatowie jest związana głównie z położeniem miasta przy ważnych szlakach komunikacyjnych: drodze krajowej nr 8 oraz drogach wojewódzkich 484 i 485, a także z ośrodkami sportu i rekreacji "Słok" i "Wawrzkowiza" położonymi w okolicach Bełchatowa. W pobliżu Bełchatowa (według południowego wariantu) ma przebiegać droga ekspresowa nr 8 .

Hotele 3-gwiazdkowe (***):

 • Hotel Sport znajdujący się przy hali widowiskowo-sportowej KWB Bełchatów ,
 • Hotel Santin,
 • Hotel Wodnik Bełchatów 3 (przy Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowy "Słok" k/Bełchatowa). Położony 15 km od centrum miasta, 40 km od głównej stacji kolejowej i 15 km od głównej stacji PKS. Najbliższe lotnisko znajduje się 250 km od hotelu. W 2006 Hotel Wodnik otrzymał certyfikat SKKP i stał się członkiem wspierającym Stowarzyszenia "Konferencje i Kongresy w Polsce"[8].

Sport

W Bełchatowie działają następujące kluby:

Miasto Bełchatów najbardziej znane jest za sprawą męskiego klubu siatkarskiego Skra Bełchatów [9]. Bełchatowska baza sportowa składa się m.in. ze stadionu piłkarski GKS–u Bełchatów przy ul. Sportowej 3, hali "Energia" im. Edwarda Najgebauera przy ulicy Dąbrowskiego, hali widowiskowo-sportowej przy ulicy 1 Maja (niedaleko stadionu), kilku boisk treningowych, 4 basenów, kortów tenisowych, sal gimnastycznych i boisk szkolnych niemal przy każdej placówce edukacyjnej, boisk lekkoatletycznych, siłowni, lodowiska. Tutejsze kluby sportowe proponują uprawianie różnorodnych sportów nie tylko dorosłym, ale prowadzą też szkółki szkolące przyszłych sportowców. W czerwcu 1995 roku po raz pierwszy zorganizowano Miejską Olimpiadę Sportową, w której ponad 6 tys. uczniów walczyło o medale w kilkunastu dyscyplinach olimpijskich.

Kultura

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna (MiPBP) im. Józefa Ignacego Kraszewskiego

Budynek Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie

Najstarszą placówką kulturalną w mieście, istniejącą od 1935 roku, jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna (MiPBP). Poza główną siedzibą na terenie Bełchatowa działają 4 filie MiPBP:

Główna placówka sprawuje również nadzór merytoryczny nad 15 bibliotekami na terenie powiatu bełchatowskiego:

15 stycznia 2002 został oddany do użytku wybudowany w centrum miasta nowoczesny budynek MiPBP, w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych wraz z parkingiem przed budynkiem. W budynku został umieszczony także oddział biblioteki dla dzieci, przeniesiony z danego budynku Związku Strzeleckiego "Strzelec" (wybudowanego w 1938 roku, mieszczącego się przy ulicy 1 Maja 45.

Działalność: Oprócz typowej działalności bibliotecznej MiPBP prowadzi szereg przedsięwzięć kulturalnych:

 • Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Wacława Olszewskiego (od 1994 r.),
 • Kiermasze Taniej Książki (od 1994 r.),
 • Konkurs o Regionie "Między rajem a węglem" (od 1996 r.),
 • Powiatowy Konkurs "Książki na medal" (od 1999 r.),
 • Powiatowy Konkurs "Książka – obiekt artystyczny" (od 2002 r.),

Biblioteka włącza się aktywnie w promocję czytelnictwa, organizując lokalne akcje (Ferie z Biblioteką, Wakacje z Biblioteką, Mamo – zapisz mnie do biblioteki, Bełchatowski Tydzień Czytania, Spotkanie z Książką), jak również włącza się do akcji ogólnopolskich ( Cała Polska czyta dzieciom ) oraz w akcje promujące szeroko pojętą kulturę w regionie. Współpracuje z lokalnymi mediami a także z instytucjami edukacyjno – wychowawczymi w regionie bełchatowskim. Przedstawiciele MiPBP z Bełchatowa jako przedstawiciele jedynej w Polsce biblioteki zostali (poza Biblioteką Narodową ) zostali zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego na doroczne spotkanie Twórców Kultury.

Dzięki zbiorowi tzw. "regionaliów" (prac oraz materiałów dotyczących Bełchatowa i okolic), a także poprzez wydawanie zbiorów prac literackich[10] biblioteka stanowi istotny ośrodek wpływający na propagowanie wiedzy o historii oraz życiu kulturalnym regionu.

Przy bibliotece działa Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Miejskie Centrum Kultury (MCK)

Logo Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie

Miejskie Centrum Kultury (MCK) jest głównym ośrodkiem animującym kulturę w mieście oraz regionie. W jej skład wchodzi siedziba główna, w której mieści się także jedyne w mieście kino – "Kultura" (ul. Gabriela Narutowicza ) oraz trzy oddziały:

 • "Gwarek" na osiedlu Dolnośląskim
 • "Piwnica" (budynek dawnego Osiedlowego Domu Kultury "Piwnica", później Miejskiego Domu Kultury "Piwnica", przy osiedlu Wolność)
 • Oddział MCK w Grocholicach

Przy MCK działa Amatorski Ruch Artystyczny, w ramach którego prowadzone są zajęcia w wielu grupach, zróżnicowanych pod względem zainteresowań oraz wieku uczestników. Należą do nich m.in.[]:

 • Zespół Wokalny "A’VISTA"
 • Klub Jam Session
 • Grupa folklorystyczna "Rajka"
 • Klub Twórców Kultury
 • Towarzystwo Miłośników Fotografii i Filmu (od sierpnia 2007 Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne)[11]
 • Bełchatowskie Bractwo Rycerskie
 • Zespół tańca współczesnego "Progress"
 • Klub fantastyki

Przy oddziale "Piwnica" działa bełchatowski wolontariat , który prowadzi wiele akcji w ciągu roku (letnie oraz zimowe półkolonie dla dzieci, organizacja szkoleń dla wolontariuszy, współpraca przy organizacji imprez masowych, prowadzonych przez MCK, pomoc osobom potrzebującym), z których zaś największa jest coroczna organizacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy , wspólnie z władzami miasta oraz służbami miejskimi.

Najbardziej znanymi amatorskimi grupami artystycznymi są: Bełchatowski Amatorski Teatr "BAT", Bełchatowski Chór Gospel, Dziecięcy teatr "Cudaki".

Poza tymi działaniami w poszczególnych oddziałach organizowane są wystawy, wernisaże, wieczorki poetyckie, koncerty.

Muzeum Regionalne w Bełchatowie

Aktualna siedziba Muzeum Regionalnego w Bełchatowie
Tablica znajdująca się na budynku będącym dawną siedzibą Związku Strzeleckiego, Związku PeOWiaków i Związku Oficerów Rezerwy w Bełchatowie; aktualnie: ul. 1 Maja 45. Do 1998 siedziba Muzeum Regionalnego w Bełchatowie

Idea stworzenia muzeum narodziła się na początku lat '90, zaś 16 lipca 1993 odbyło się pierwsze spotkanie Komitetu Założycielskiego Muzeum Regionalnego. Członkowie Komitetu zaapelowali do ówczesnych władz miasta o utworzenie bełchatowskiego muzeum. Swoją działalność muzeum rozpoczęło formalnie w 1995 roku, na jego siedzibę zaś wyznaczono zabytkowy, późnobarokowy dworek w centrum miasta (przy ulicy Hellwiga 11), który to był siedzibą najznakomitszych rodów miasta. Do 1987 roku opiekowała się nim rodzina Olszewskich. Po śmierci Wacława Olszewskiego – juniora budynek został odkupiony przez Urząd Miasta w Bełchatowie, jednak jego bardzo zły stan nie pozwolił na ulokowanie w nim siedziby muzeum. Swój pełny blask odzyskał po remoncie zakończonym w 1998 roku. Wtedy też zostało tam przeniesione Muzeum Regionalne z wcześniejszej, tymczasowej siedziby, którą stanowił wybudowany w 1938 roku budynek Związku Strzeleckiego "Strzelec" przy ulicy 1 maja 45.

W dniach 7-8 października 2005[12] w Muzeum Regionalne zorganizowana została próba bicia rekordu do Księgi Rekordów Guinnessa przez Eugeniusza Geno Małkowskiego , który przez 24 godziny malował obrazy (o wymiarach 80 cm x 100 cm), na podstawie wcześniej wykonanych przez artystę szkiców .

W Bełchatowie działają dwa chóry gospel , Schola Cantorum Gospel Choir oraz Gospel Singers, odnoszące liczne sukcesy na przeglądach muzyki gospel w Polsce oraz za granicą[13][14].

Wydarzenia artystyczne o skali ogólnopolskiej

 • Festiwal Filmów Niepoważnych "NAKRĘCENI" (pierwsza edycja październik 2007)
 • Jesienne Spotkania Teatralne z BAT-em
 • Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żeglarskiej w Bełchatowie (organizowany od 1998[15])
 • Festiwal Młode(j) Sztuki (organizowany od 2006)

W Bełchatowie rozwinięta jest również kultura alternatywna . Jednym z najprężniej działających jej ośrodków jest Stowarzyszenie Kultury Alternatywnej "Zgrzyt", wraz z wchodzącą w jego skład Załogą Rowerową 'Zgrzyt' Bełchatów.

Oświata

W Bełchatowie istnieje rozwinięta sieć placówek oświatowych od poziomu żłobków do filii uczelni wyższych .

Aktualnie funkcjonują:

Religia

Na terenie miasta działalność duszpasterską prowadzą następujące Kościoły :

Do 1942 w Bełchatowie działała również gmina żydowska .

Honorowi obywatele miasta

Lista honorowych obywateli miasta[16]:

 • marszałek Józef Piłsudski (od 12 czerwca 1926)
 • żołnierze Zgrupowania pułkownika Ludwika Czyżewskiego (od 28 czerwca 1993) – żołnierze walczący podczas II wojny światowej w rejonie Góry Borowskiej ;
 • Apoloniusz Zawilski (od 28 czerwca 1993) – historyk oraz pisarz, autor monografii o Bełchatowie;
 • pastor Lothar Ernst Knoch (od 29 października 1997) – inicjator projektów dotyczących współpracy polsko-niemieckiej, współzałożyciel Stowarzyszenia OPIRO w Bełchatowie;
 • dr Henryk Mular (od 5 listopada 1997) – lekarz, bełchatowski radny, zaangażowany w rozwój samorządności i służby zdrowia;
 • Jean Claude Versyck (od 26 września 2002) – założyciel Komitetu Partnerstwa Aubergenville -Bełchatów, inicjator działań na rzecz współpracy polsko-francuskiej;
 • Jadwiga Nadana (od 26 września 2002) – działaczka społeczna, inicjatorka wielu działań popularyzujących historię Bełchatowa;
 • prof. dr inż. Zbigniew Kozłowski (od 26 września 2002) – generalny projektant Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów" ;
 • prof. dr hab. inż. Maciej Pawlik (od 26 września 2002) – naukowiec uczestniczący w procesie projektowania i przygotowania eksploatacji Elektrowni Bełchatów ;
 • papież Jan Paweł II (od 30 października 2003)
 • Tomasz Trawiński (od 29 września 2005) – działacz społeczny, członek przedwojennego Związku Strzeleckiego "Strzelec" , współzałożyciel Powszechnej Spółdzielni Spożywców i Regionalnego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego w Bełchatowie;
 • Mirosław Olejniczak (od 15 grudnia 2005) – popularyzator sportu i działań na rzecz rozwoju bazy sportowej w Bełchatowie.
 • Daniel Jorge Castellani (od listopada 2009) - za jego szczególny wkład w promocję Bełchatowa na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.
 • Konrad Piechocki (od listopada 2009) - od 2007 r. prezes PGE SKRY Bełchatów - w tym czasie SKRA m.in. niezmiennie utrzymuje tytuł Mistrza Polski, organizuje rozgrywki Final Four, zdobywa klubowe wicemistrzostwo świata; tytuł Honorowego Obywatela Bełchatowa, za szczególny wkład w promocję miasta na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Miasta partnerskie

Znaki wskazujące na kierunek miast partnerskich Bełchatowa
Miasta partnerskie
MiastoKrajData podpisania umowy
Aubergenville Francja 16 czerwca 1995
Taurogi Litwa 11 listopada 1997
Sowieck Rosja 15 sierpnia 1998
Myślenice Polska31 października 2005
Csongrád Węgry 12 października 2008
Alcobaça Portugalia 20 sierpnia 2009[17]

Przypisy

 1. Ireneusz Budzyński: Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2010 r. . Warszawa: Główny Urząd Statystyczny , 2010-08-20. ISSN 1505-5507 .  ( pol. )
 2. Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2007 r.) . Warszawa: Główny Urząd Statystyczny , 2008. ISSN 1734-6118 .  ( pol. )
 3. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset ( pol. ). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 4. GUS Bank Danych Regionalnych, faktyczne miejsce zamieszkania, stan na 31 XII 2002
 5. 5,0 5,1 5,2 KOBiDZ: Rejestr zabytków nieruchomych, województwo łódzkie . [dostęp 16 września 2008].
 6. Ogólnopolska Baza Kolejowa ( pol. ). [dostęp 15 stycznia 2009].
 7. Galeria Bawełnianka super star ( pol. ). [dostęp 2009-10-19].
 8. SKKP, Członkowie wspierający (Associate members) ( pol. ). [dostęp 27 grudnia 2008].
 9. Skra to duma i wizytówka regionu ( pol. ). lodz.gazeta.pl, 3 maja 2009. [dostęp 2010-05-12].
 10. "Wydawnictwa" na stronie MiPBP ( pol. ). [dostęp 13 października 2008].
 11. BTF – oficjalna strona
 12. Muzeum Regionalne w Bełchatowie – próba bicia rekordu Guinnessa ( pol. ). [dostęp 10 kwietnia 2009].
 13. Koncert Bełchatów Gospel Singers ( pol. ). [dostęp 13 października 2008].
 14. Schola Cantorum Gospel Choir ( pol. ). [dostęp 13 października 2008].
 15. Festivalinfo.pl: Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Bełchatowie ( pol. ). [dostęp 18 lipca 2008].
 16. Bełchatów. Daj się skusić. Folder promocyjny Bełchatowa
 17. Alcobaça i Bełchatów już razem! ( pol. ). UM Bełchatów (Portal Bełchatów). [dostęp 2009-08-28].

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Bełchatów":

1977 listopada – oficjalna polska wizyta kanclerza Helmuta Schmidta . 26 listopada powstał klub piłkarski GKS Bełchatów .ze służby wycofano szkuner szkolny ORP "Iskrę" . 29 grudnia przekazano do użytku Centralną Magistralę ...

1980 Wałęsą w Warszawie . 19 listopada – rozpoczęto wydobycie węgla w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów . 21 listopada – Jerzy Ozdowski , poseł katolicki, został wicepremierem. 2 grudnia – w ...

Łabędź (herb szlachecki) Waśniów , Widuchowa , Wrochem , Wysokie Mazowieckie , Zbąszynek , Zbąszyń , Żelechów , Kolonia Jana ( dzielnica Bzie ), Bełchatów-Grocholice, także wiele miejscowości w Niemczech i krajach nadbałtyckich.Jest również znakiem własnościowym ...

1975 eksploatacji złóż węgla kamiennego na Lubelszczyźnie . 17 stycznia utworzenie Przedsiębiorstwa Państwowego Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów premiera filmu " Ziemia obiecana " według powieści Władysława Reymonta w reżyserii Andrzeja Wajdy . 21 ...

Sandr ...

2006 marca – mecz towarzyski Arabia Saudyjska – Polska 1:2. 23 kwietnia – Skra Bełchatów została po raz drugi z rzędu Mistrzem Polski w Polskiej Lidze ...

Tomaszów Mazowiecki – polski ekonomista, polityk, działacz socjalistyczny Jacek Nawrocki – polski siatkarz, trener Skry Bełchatów Tomasz Olbratowski - dziennikarz radia RMF FM Cezary Pazura – polski aktor filmowy, ...

Elektrownia cieplna obieg siłowni rzeczywistej uwzględnia odpowiednie straty ciśnienia i przyrosty entropii procesów adiabatycznych. Elektrownia Bełchatów Sprawność elektrowni cieplnych nie przekracza 60%. Najpotężniejszą elektrownią tego typu na świecie ...

Węgiel brunatny ...

Bełchatów BełchatówPanorama miastaOsiedle Binków w BełchatowieHerbFlaga Herb Bełchatowa Flaga Bełchatowa Województwo łódzkie Powiat bełchatowski Gmina • rodzajBełchatówmiejskaZałożono XIV wiek Prawa miejskie 1743 do 1870, odzyskane ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bełchatów":

202. Historia geologiczna i budowa Polski. Rozmieszczenie zasobów mineralnych (plansza 11) ...

205. Krainy geograficzne Polski. Niziny Środkowopolskie (plansza 8) ...

Energetyka w Polsce (plansza 5) opalane węglem brunatnym zlokalizowane są tuż przy kopalniach odkrywkowych. Są to elektrownie: Bełchatów, Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Turów. Złoże w Bełchatowie to największe tego typu złoże ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie