Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Baza lotnicza Ovda

Baza lotnicza Ovda

Baza lotnicza Ovda

Typcywilne/wojskowe
Właściciel lub zarządca Siły Powietrzne Izraela
Rok otwarcia 1981
Kod IATA VDA
Kod ICAO LLOV
Miasto Eilat , Izrael
Współrzędne 29°56'25″N 34°56'09″E / 29.94028, 34.93583
Wysokość 445 m n.p.m.
Drogi startowe
Kierunek 2R/20L:asfaltobeton, 3 000 x 45 m
Kierunek 02L/20R:asfaltobeton, 2 600 x 45 m

Baza Lotnicza Ovda - taktyczna wojskowa baza Sił Powietrznych Izraela położona w odległości około 60 km na północ od miasta Ejlat , w południowej części pustyni Negew w Izraelu .

Leży w rozległej dolinie Nahal Karots na wysokości 445 metrów n.p.m. , w otoczeniu kibuców Neot Semadar , Neve Harif , Qetura , Grofit , Yotvata i Samar , oraz wioski Shaharut . Na południowy zachód od bazy znajduje się baza wojskowa Sił Obronnych Izraela Sayarim oraz rozległy poligon wojsk pancernych, na zachód są tajne podziemne instalacje wojskowe, a na północy znajduje się wojskowa szkoła inżynieryjna oraz kolejna baza wojskowa.

Spis treści

Historia

Po wycofaniu się izraelskich wojsk z półwyspu Synaj rząd Stanów Zjednoczonych udzielił pomocy finansowej i technicznej przy budowie nowych baz izraelskich sił powietrznych. Miało to być odszkodowanie dla Izraela za utracone rozbudowane bazy wojskowe na Synaju. W ten sposób w 1980 rozpoczęto budowę bazy lotniczej Ovda, która była rekompensatą za oddanie Egipcjanom bazy lotniczej Etzion AB[1]. Prace budowlane przeprowadziła amerykańska firma budowlana Perini Building Company przy wsparciu Korpusu Inżynieryjnego Armii Stanów Zjednoczonych . W pracach budowlanych uczestniczyło 4,5 tys. osób. Wybudowano podziemne schrony dla samolotów, pasy startowe i drogi do kołowania, kanały ściekowe i wodociągi, systemy elektryczne i łączności, kompleks mieszkaniowy oraz drogi dojazdowe[2]. Oficjalna uroczystość otwarcia bazy odbyła się w 1981 [1].

W 1982 rozpoczęto wykorzystywać lotnisko do celów cywilnych, a w 1988 podjęto decyzję o otwarciu Międzynarodowego Portu Lotniczego Ovda , który obsługuje ruch turystyczny pobliskiego miasta Ejlat [1]. Obszar cywilny wyznaczono przy krótszym pasie startowym, którego długość umożliwia lądowanie dużych samolotów pasażerskich Boeing 747 [3].

19 września 1995 w bazie wylądował porwany irański samolot pasażerski Boeing 707 linii lotniczych Kish Air . Na pokładzie znajdowało się 177 pasażerów. Po godzinie negocjacji porywacz poddał się. Porywaczem okazał się steward Rid Garari, który poprosił o azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych . Nikt nie został ranny[4].

Infrastruktura

Baza posiada dwa pasy startowe o długości 3 000 i 2 600 metrów . Pomiędzy nimi wytyczono drogi do kołowania oraz podziemne schrony dla samolotów. W środkowej części bazy jest zlokalizowane lądowisko dla helikopterów.

We wschodniej części bazy wybudowano kompleks budynków mieszkalnych dla personelu bazy. Tam też jest główna brama wjazdowa na teren bazy wojskowej.

Eskadry

W bazie stacjonuje eskadra :

Komunikacja

Z bazy wyjeżdża się w kierunku północnym i lokalną drogą dojeżdża się do drogi ekspresowej nr 12

( Neot Semadar - Ejlat ).

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Ovda ( ang. ). W: Global Security [on-line]. [dostęp 1 września 2008].
  2. Federal Programs - Department of Defense ( ang. ). W: Perini Building Company [on-line]. [dostęp 28 maja 2009].
  3. Ovda Airport - History ( ang. ). W: Israel Airports Authority [on-line]. [dostęp 26 maja 2008].
  4. Steward hijacks Iranian airliner ( ang. ). W: CNN World News [on-line]. [dostęp 28 maja 2009].

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Baza lotnicza Ovda":

Grupa ...

Romeo i Julia (film 1996) ...

1977 ...

Kowary ...

Płucnica ...

Archeologia ...

Wodospad ...

Szkoła wyższa ...

Sława (miasto) ...

Gmina Kłecko ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Baza lotnicza Ovda":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 7) ...

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 3) ...

223 Czas przełomu (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie