Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Księstwo Antiochii

Księstwo Antiochii

Księstwo Antiochii i pozostałe państwa chrześcijańskie na Bliskim Wschodzie w 1135.
Księstwo Antiochii i pozostałe państwa chrześcijańskie na Bliskim Wschodzie w 1140.

Księstwo Antiochii – państwo założone przez Krzyżowców podczas I wyprawy krzyżowej na terenie obecnej Turcji i Syrii .

Spis treści

Początki

Po przejściu wojsk I Wyprawy krzyżowej przez Anatolię Baldwin z Boulogne i Tankred podążyli na wschód, gdzie Baldwin utworzył Hrabstwo Edessy , główna armia krzyżowców skierowała się na południe i przystąpiła do oblężenia Antiochii . Boemund z Tarentu dowodził oblężeniem od października 1097 . Oblężenie przeciągało się, zimą głód zmusił krzyżowców do zjadania własnych koni, a nawet zdarzały się wśród nich przypadki kanibalizmu. Boemund zdołał jednak nakłonić antiocheńczyka imieniem Firuz , byłego chrześcijanina, do wpuszczenia krzyżowców do miasta. Nastąpiło to 3 czerwca 1098 i zakończyło się masakrą muzułmańskich mieszkańców.

Cztery dni później przybyła muzułmańska armia z Mosulu , dowodzona przez atabega Kurbughę , która rozpoczęła oblężenie miasta. Aleksy I Komnen , cesarz bizantyjski, który wyruszył, by wspomóc krzyżowców, zawrócił, gdy dowiedział się, że miasto jest oblężone przez muzułmanów. Mimo to zagłodzeni niemal na śmierć i skrajnie zdesperowani krzyżowcy, zaproponowali Kurbudze bitwę pod murami miasta. Kurbugha, sądząc, że ma zwycięstwo w kieszeni, zachował się honorowo i pozwolił krzyżowcom spokojnie wyjść z miasta i ustawić się w szyku na polu bitwy. Wszyscy krzyżowcy walczyli pieszo, gdyż ich konie już dawno padły, co się jednak paradoksalnie okazało ich wielką siłą. Krzyżowcami dowodził Boemund, który zorganizował ich wszystkich w jedną dużą falangę pieszą, która mimo wielkich strat przemaszerowała przez pole bitwy i szybko zdobyła obóz Kurbughi. Pożar obozu wywołał panikę wśród Turków i ich odwrót, mimo że wciąż mogli wygrać bitwę. Bitwa kosztowała jednak krzyżowców ogromne straty – zostali w niej wybici niemal wszyscy Normanie, którzy stanowili czoło pieszej falangi. Istotną rolę w bitwie odegrała Święta Włócznia, którą miał być przebity bok Chrystusa a która została odnaleziona w katedrze antiocheńskiej i uznana za Znak Boży sprzyjający krzyżowcom.

Po zwycięstwie Boemund ogłosił się księciem Antiochii.

Wczesna historia

W bitwie w 1100 Boemund został pojmany, a jego siostrzeniec Tankred został regentem. Tankred poszerzył księstwo, zdobywając miasta Tarsus i Latakia należące do Bizancjum . Boemund, zwolniony w 1103 , powierzył władzę Tankredowi ponownie w 1105 , kiedy udał się do Włoch żeby zrekrutować więcej wojska. Zaatakował przy ich użyciu Bizancjum w 1107 , ale w 1108 został pokonany pod Dyrrachium i zmuszony przez cesarza Aleksego do podpisania traktatu, z którego wynikało, że do śmierci Boemunda księstwo będzie lennem cesarstwa, po niej zaś powróci pod bezpośrednią władzę cesarzy. Boemund walczył także z bejem Aleppo przy pomocy Baldwina i Joscelina z Edessy . Kiedy Baldwin i Joscelin zostali pojmani, Tankred został regentem Edessy. Boemund wrócił do Włoch gdzie zmarł w 1111 r.

Aleksy I domagał się od Tankreda przyłączenia Księstwa Antiochii do Bizancjum, ale Tankred uzyskał wsparcie Hrabstwa Trypolisu oraz Królestwa Jerozolimskiego i udało się utrzymać niezależność. Tankred zmarł w 1112 władzę przejął nieletni Boemund II , regentem został siostrzeniec Tankreda Roger z Salerno , który odparł najazdy Wielkich Seldżuków zadając im w roku 1115 druzgocąca klęskę w bitwie pod Danis .

28 czerwca 1119 Roger poległ w bitwie pod Sarmadą (zwaną bitwą na Krwawym Polu) i regentem został Baldwin II . Boemund II poślubił córkę Baldwina II Alicję i rządził tylko 4 lata. Po jego śmierci księstwo odziedziczyła jego córka Konstancja , a Baldwin II ponownie pełnił rolę regenta do 1131 . Po jego śmierci regentem został Fulko . W 1136 10-letnia Konstancja poślubiła 36-letniego Rajmunda z Poitiers . Rajmund zaatakował bizantyjską Cylicję. W wyniku konfliktu cesarz Jan II Komnen w 1138 zmusił Rajmunda do ślubowania posłuszeństwa, ale interwencja Joscelina II spowodowała odwrót Jana II. Jan II planował podbój wszystkich państw krzyżowców do 1142 , ale jego śmierć przerwała realizację tych zamiarów.

Wpływy bizantyjskie i ormiańskie

Po upadku Edessy w 1144 , Antiochia została zaatakowana przez Nur ad-Dina . Większość księstwa została podbita a Rajmund poległ w bitwie pod Inab w 1149 . W 1153 Konstancja poślubiła Renalda de Châtillon . Renald popadł jednak w konflikt z Bizancjum. W wyniku tego w 1159 Manuel I Komnen przybył do księstwa, aby przejąć władzę.

Renald został pojmany przez muzułmanów w 1160 i regentem został łaciński patrarcha Antiochii. Renald został wypuszczony w 1176 , jednak nigdy nie powrócił do Antiochii. W międzyczasie, Manuel poślubił córkę Konstancji Marię, ale w 1163 władzę przejął jej syn Boemund III . Boemund III w 1164 został pojmany przez Nur ad-Dina i powrócił do księstwa w 1165 . Poślubił jedną z siostrzenic Manuela, która ustanowiła prawosławny patriarchat w mieście.

Dzięki pomocy flot z włoskich miast Antiochia przetrwała najazd Saladyna na Królestwo Jerozolimskie

Książęta Antiochii 1098-1268


Inne hasła zawierające informacje o "Księstwo Antiochii":

Wittenberga ...

Diakon ...

Szlezwik ...

Klemens Maria Hofbauer ...

1225 ...

1852 ...

Wyprawy krzyżowe 1987.Składankowie M. i B., Wyprawy krzyżowe, KiW, Warszawa 1968. Zobacz też Hrabstwo Edessy Hrabstwo Trypolisu Księstwo Antiochii Królestwo Jerozolimskie Królestwo Cypru Żuawi papiescy Linki zewnętrzne Krzyżowcy w Ziemi Świętej Średniowieczny Kościół Polski ...

Bar ...

Piotr I ...

Wielkie Księstwo Moskiewskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Księstwo Antiochii":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

128. Czasy Napoleona (plansza 15) ...

119b Wojny XVII w. i ich konsekwencje (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie